Reklama

Niedziela Legnicka

Jak ograbiono Krzeszów

Na pierwszym planie – o. Nikolaus von Lutterotti

Marek Perzyński

Na pierwszym planie – o. Nikolaus von Lutterotti

Jak wspaniałą kolekcję zgromadził o. Nikolaus von Lutterotti, mnich krzeszowski, benedyktyn, upamiętniony w Krzeszowie tablicą pamiątkową, można przekonać się w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawę czasową zatytułowano „Święte obrazki”, niektóre to graficzne cudeńka, ale ogląda się je z mieszanymi uczuciami. Wszystko to zostało bowiem… skradzione.

Konfiskata

Muzealnicy tego nie ukrywają. „W zimowych miesiącach 1954 r. decyzją prokuratury i sądu została skonfiskowana cała klasztorna biblioteka, archiwum, zbiory typu muzealnego, m.in. grafika, numizmaty, filatelistyka. Samych książek wywieziono kilkadziesiąt tysięcy woluminów w kilku transportach samochodami o łącznej ładowności kilkudziesięciu ton i zdeponowano w Ossolineum we Wrocławiu. Klasztor został ograbiony, co musiało być dla Lutterottiego szczególnie ciężkim ciosem i doświadczeniem” – czytamy w katalogu wystawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Smutek

Gdy plądrowano klasztor, o. Lutterotti zachował spokój. Bo cóż dałyby jego protesty, wielokrotnie doświadczył opresyjnego charakteru stalinowskiej władzy. Można się tylko domyślać, co czuł, gdy zabierano jego osobistą bibliotekę, gromadzoną przez lata kolekcję grafiki sakralnej, albumy graficzne, obrazy na szkle o tematyce religijnej, a do tego kierowca transportu ukradł mu nawet dywanik i skrzypce.

Pasjonat

O. Lutterotti gromadził bibliotekę przez 30 lat, był bibliofilem, zdobył wiele unikatów. Księgozbiór liczący 4500 woluminów, odzwierciedlał jego zainteresowania. Również publikował. Wydano drukiem m.in. przewodnik jego autorstwa po sanktuarium w Krzeszowie i książkę o freskach Willmanna w kościele św. Józefa – obie publikacje można zobaczyć na wystawie we Wrocławiu.

O. Lutterotti miał też żyłkę kolekcjonera. Zgromadził imponującą kolekcję grafiki religijnej, najstarsze pochodzą z XVI w. Gromadził obrazy na szkle, które w XIX w. zaczęły wychodzić z mody. Charakter ratowniczy i pionierski miały też jego działania w zakresie gromadzenia obrazków dewocyjnych, określanych przez muzealników mianem „religijnej grafiki ludowej i przeznaczonej dla ludu – odpustowej i dewocyjnej”. Małe, ulotne druki przedstawiające świętych, scenki rodzajowe z sanktuariów czy same sanktuaria, zabierane na pamiątkę z pielgrzymek lub otrzymywane na pamiątkę spotkania od duchownych. Trafiały na ogół do modlitewników lub zatykano je za obrazami. Gdy ulegały zniszczeniu, były palone, „by świętość się nie poniewierała”.

Reklama

Ustalono, że zgromadził w swej klasztornej celi ponad 12 tys. rycin, 15 albumów zawierających ponad 1000 grafik i 174 obrazy na szkle. Niektóre to prawdziwe cudeńka.

Dalsze losy

Dzięki włoskiemu obywatelstwu o. Lutterotti nie był zmuszony do opuszczenia Krzeszowa, dlatego wielkie dziedzictwo kultury europejskiej zyskało w jego osobie strażnika. Starał się uchronić je przed kradzieżami, szabrem, czy bezmyślnym niszczeniem.

Zbiory o. Lutterottiego przetrwały w komplecie, aczkolwiek w różnych miejscach. Ustalenie powojennych losów zbiorów było jednym z celów badawczych czynnej obecnie wystawy. Jest ona rodzajem hołdu złożonemu temu niezwykłemu człowiekowi, prawie u nas zapomnianemu. Chory, okradziony, pozbawiony możliwości sprawowania pracy duszpasterskiej, wyjechał z Polski w 1954 r. Zmarł rok później. Wystawa potrwa do 23 stycznia 2023 r.

Więcej na: www.legnica.niedziela.pl.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-19 16:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obchody ku czci Apostołki Apostołów

Wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia

Marek Zygmunt

Wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia

Kaplica św. Marii Magdaleny i Grobu Pańskiego znajdująca się na terenie bazyliki krzeszowskiej, jest skromna i surowa.

Więcej ...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

Biskup zaprasza na piknik rodzinny — Spacer z Jezusem

2024-05-17 10:25
Bp Romuald Kamiński

YouTube

Bp Romuald Kamiński

Bp Romuald Kamiński zaprasza na wydarzenie, które już 19 maja odbędzie się w Parku nad Balatonem na warszawskiej Pradze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli