Reklama

Niedziela Małopolska

Niesamowity dar

Na wystawie można podziwiać 75 ukraińskich ikon

MFS/Niedziela

Na wystawie można podziwiać 75 ukraińskich ikon

Pośród ikon, które za chwilę zobaczymy, odnajdziemy pewne elementy, które wzbudzą w nas refleksję nie tylko nad pięknem, ale przede wszystkim nad tajemnicami naszej wiary – powiedział bp Robert Chrząszcz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie została otwarta wystawa ikon ukraińskich pt. A Słowo stało się ciałem. Witając zebranych na wernisażu, dyrektor muzeum ks. Jacek Kurzydło podkreślił: – Ta wystawa jest dla mnie darem, bo to nie ja o nią zabiegałem. To pani Solomiya Tymo wstąpiła do naszego muzeum z propozycją zorganizowania wystawy. Gdy usłyszałem, że chodzi o ikony z Ukrainy, tak bardzo teraz doświadczanej, pomyślałem, że to jest niesamowity dar, za który bardzo dziękuję.

Znak

Uczestniczący w wernisażu bp Robert Chrząszcz zaznaczył, że ikona nie jest bogiem, ale nieustannie przypomina o Bogu Ojcu, który czeka na człowieka. – Ikony są również dla nas wielkim nośnikiem prawd ewangelicznych, dogmatów w tradycji Kościoła – zaznaczył bp Robert i dodał: – Myślę, że i pośród ikon, które za chwilę zobaczymy, odnajdziemy pewne elementy, które wzbudzą w nas refleksję nie tylko nad pięknem, ale przede wszystkim nad tajemnicami naszej wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do trwającej wojny, bp Chrząszcz apelował: – W naszych modlitwach pamiętajmy szczególnie o Ukrainie, prośmy o pokój, o wytrwałość dla wszystkich, którzy tam cierpią. Podkreślił, że wystawa jest znakiem przypominającym o mieszkańcach Ukrainy. I zaznaczył: – Za ikonami stoją ludzie stamtąd, którzy w sposób szczególny wyglądają i szukają Pana Boga, bo czują jak bardzo jest potrzebny w tej sytuacji cierpienia. I zauważył, że ikony wyrażają pragnienie mieszkańców Ukrainy, by Pan Bóg na nich spojrzał.

Narzędzie

Pomysłodawczyni wystawy, Solomiya Tymo – historyk sztuki, prof. Wydziału Filozoficzno-Teologicznego Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu (UKU) we Lwowie, kierownik Szkoły Ikonopisania „Radruż” – w programie przybliżającym wystawę przypomniała, że: „korzenie ikony jako fenomenu sztuki religijnej wschodniego chrześcijaństwa tkwią w Piśmie Świętym i w liturgii…”. I podkreśliła: „Ikona, która ma swoje źródło we wschodnim chrześcijaństwie, jest jednym z najlepszych narzędzi, stworzonych przez Tradycję Kościoła, w świadczeniu o «chwale Bożej»”.

Reklama

W trakcie wernisażu poinformowała, że prezentowane ikony stanowią twórcze odwołanie do tradycji, poprzez naukowe naśladowanie starożytnych arcydzieł. Zostały napisane w Szkole Ikonopisania „Radruż”, która stała się międzynarodowym środowiskiem studiowania i popularyzacji tradycyjnej ikonografii ukraińskiej okresu klasycznego (XIV-XVI wieku) oraz studiowania teologii ikony i historii sztuki (więcej o szkole na: radruzh.org). – Myślę, że ta siła, to światło wychodzące z ikon, naprawdę mogą pomóc ludziom – stwierdziła Solomiya Tymo i przekonywała: – Bo piękno działa na ludzi bez względu na ich wiarę i religijne przynależności.

Wystawa A Słowo stało się ciałem będzie prezentowana do 8 stycznia 2023 r. w Muzeum Archidiecezjalnym (przy ul. Kanoniczej 19 w Krakowie) od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia. Aby wesprzeć twórców, można kupić wybrane ikony (szczegóły: arsacra@gmail.com).

Podziel się:

Oceń:

2022-12-07 08:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ikony z Nowicy

Materiały prasowe MAW/W.Bungo

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można zobaczyć prace powstałe w trakcie XI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst