Reklama

Niedziela Świdnicka

Zryw, który zmienił Polskę

Ksiądz kan. Tadeusz Faryś pod historycznym krzyżem

Ryszard Wyszyński

Ksiądz kan. Tadeusz Faryś pod historycznym krzyżem

Na terenie wałbrzyskiego Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbyły się obchody rocznicy porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy zastępcy przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Sławomira Bielakiewicza i prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja. Uroczystą celebrę w 42. rocznicę wydarzeń sierpniowych, na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez”, sprawował 31 sierpnia br. ks. kan. Tadeusz Faryś w asyście wałbrzyskich proboszczów: ks. kan. Wiesława Rusina, ks. kan. Stanisława Wójcika, ks. kan. Zbigniewa Chromego i ks. kan. Dariusza Danielewicza. Obecni byli również emerytowani górnicy, związkowcy NSZZ „Solidarność” z Zarządu Regionu Dolny Śląsk, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Trudna historia

– My w Wałbrzychu mamy szczególny powód do dumy i uhonorowania obchodów wydarzeń sierpnia ’80. Dziś wspominamy tamte czasy i pierwszy strajk górników węgla kamiennego w Polsce. Na szybie Chwalibóg, na drugiej zmianie po zjechaniu na dół kopalni, a następnego dnia również w KWK „Thorez” zaczął się zryw, który zmienił wszystko. Wy, górnicy, porwaliście swoim rewolucyjnym czynem całe miasto, wszystkie kopalnie, ale także przedstawicieli oświaty, służby zdrowia, komunikacji miejskiej, hutę szkła, zakład porcelany, sądownictwo, szkolnictwo, a nawet bankowość i biblioteki. Chwała wam za to, górnicy! – podziękował duchowy opiekun tamtych czasów, przypominając, że to w Wałbrzychu podpisano pierwsze górnicze porozumienie Solidarności ze stroną rządową, o czym nie wszyscy chcą pamiętać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Faryś wrócił pamięcią do trudnych momentów z grudnia 1981 r., kiedy to wałbrzyscy górnicy byli bici, rozganiani, aresztowani. Wymienił m.in. bohaterów ówczesnych strajków: Kazimierza Żołnierka, Zbigniewa Senkowskiego, Ryszarda Mocka, śp. Jerzego Szulca. – Trzeba o tym przypominać. Cała historia o górniczych strajkach w Wałbrzychu oraz pierwszej Mszy świętej dla górników powinna być opisana jasno na okolicznościowych tablicach, które powinny być ogólnodostępne w Centrum Nauki i Kultury Stara Kopalnia, tak, aby wszyscy mogli się dowiedzieć o wydarzeniach sierpniowych w Wałbrzychu – zaapelował duchowny, zachęcając do popularyzacji wiedzy na temat dokonań Solidarności z wałbrzyskich kopalń.

Cicha obecność

Mszę św. poprzedziło złożenie kwiatów pod kopią historycznego krzyża, który ponad cztery dekady temu ustawili górnicy, a który powrócił na swoje miejsce dwa lata temu. Cześć krzyżowi przez ucałowanie oddał ks. kan. Tadeusz Faryś. Podczas rocznicowych uroczystości obecne były relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które uroczyście wniósł ksiądz proboszcz z wałbrzyskiego Białego Kamienia. Na zakończenie modlitewnego spotkania odbył się występ Danuty Gołdon-Legler z Teatru William-ES.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-13 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dobro pod szyldem „Solidarności”

Ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz

Karolina Krasowska

Ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz

Z ks. prał. Eugeniuszem Jankiewiczem o sierpniu 1980 r. w regionie i „Solidarności” rozmawia Kamil Krasowski.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst