Reklama

Polska

Lublin: 13. Koncert Chwały „Uwierzcie w Ewangelię”

Paweł Wysoki

Już po raz trzynasty w Lublinie na Placu Litewskim w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbył się Koncert Chwały. W tym roku towarzyszyło mu hasło „Uwierzcie w Ewangelię”. - To, co jest istotne, to możliwość połączenia dwóch wydarzeń: nabożeństwa liturgicznego, bo w centrum jednak jest wystawienie Najświętszego Sakramentu z bardzo dobrym koncertem, dobrą inscenizacją – mówi ks. Mirosław Ładniak, dyrektor koncertu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Od trzynastu lat spotykamy się, aby wspólnie uwielbiać Pana Boga, spotkać się a jednocześnie przekazać sobie to, co jest w naszych sercach, a więc miłość, radość, te wszystkie dobre fluidy, które gdzieś tam w nas krążą – mówi KAI ks. Mirosław Ładniak, dyrektor koncertu. Dodał, że Koncert Chwały łączy nie tylko ludzi wierzących, którzy przybywają na to wydarzenie, ale na placu jest również bardzo dużo ludzi wątpiących, szukających, ale też i takich którzy przychodzą, bo przyciąga ich dobra muzyka i spektakl.

Dyrektor mówi też, że tegoroczne wydarzenie jest osnute na kanwie Mszy świętej. - To, co dla mnie jest istotne, to możliwość połączenia dwóch wydarzeń: nabożeństwa liturgicznego, bo w centrum jednak jest wystawienie Najświętszego Sakramentu z bardzo dobrym koncertem, dobrą inscenizacją. Myślę, że to jest magnesem, który ściąga ludzi na Plac Litewski już od trzynastu lat – dodaje ks. Ładniak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczny koncert chwały odbył się pod hasłem „Uwierzcie w Ewangelię”. Ono oczywiście nawiązuje do hasła przeżywanego w polskim Kościele roku liturgicznego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Marcin Wąsowski, reżyser spektaklu zaznacza, że tegoroczny Koncert Chwały był oparty na schemacie Mszy świętej. Dlatego można było rozpoznać pewne obrzędy procesyjne, pojawienie się Księgi Słowa Bożego, potem oczywiście pojawienie się Najświętszego Sakramentu, co było nawiązaniem do części eucharystycznej Mszy świętej. - W tym roku staraliśmy się wyakcentować Słowo Boże – mówi reżyser. Pojawiało się ono w różnych postaciach: w śpiewie oraz recytacji. - Zachęcaliśmy wszystkich zebranych na Placu Litewskim do przeczytania wspólnie fragmentu Ewangelii – dodaje Wąsowski. Słowo było obecne także w wizualnej postaci za pośrednictwem teatru ITP z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przedstawiał on tematyczne etiudy teatralne.

Reklama

Na scenie wystąpiło i zaśpiewało równocześnie 150 chórzystów, w tym zespól „Gospel Rain” oraz ponad stuosobowy „Chór dla Jezusa”, stworzony specjalnie na tę okazję, a którego członkowie podczas ćwiczeń warsztatowych przygotowali ambitny, wielogłosowy repertuar.

Grzegorz Głuch, producent muzyczny Koncertu Chwały zaznacza, że głównym celem i wyróżnikiem tego wydarzenia jest pragnienie, aby ludzie, którzy są w tym czasie na Placu Litewskim nie byli tylko biernymi obserwatorami, ale uczestniczyli w tym uwielbieniu. - Dlatego muzyka ma być głównym narzędziem, aby ten cel osiągnąć. Zachęcaliśmy poprzez nią, aby ludzie śpiewali te piosenki razem z nami – mówi producent muzyczny. Jego zdaniem było to zadanie bardzo trudne. Głuch postanowił wprowadzić nowe utwory i aranżacje jednocześnie nie rezygnując z hymnów oraz utworów znanych praktycznie każdemu.

Gwiazdą tegorocznego Koncertu Chwały była Katarzyna Dereń i Jakub Badach. – Nasi goście są naprawdę wyjątkowi. Kasia Dereń nagrywa swoją pierwszą płytę, zaś Kuba Badach jest właściwie już wzorem dla wokalistów czy muzyków w Polsce – podkreśla producent muzyczny.

Koncert Chwały związany jest zawsze ze zbiórką finansową na cel charytatywny. – W czasie Koncertu Chwały corocznie zbieramy datki na osoby potrzebujące. W tym roku zbieraliśmy na Frania, który potrzebuje kilkunastu operacji, aby mógł normalnie funkcjonować – mówi ks. Ładniak.

Franio to czteromiesięczny chłopiec, który już od narodzin zmaga się z ciężkimi wadami wrodzonymi: brakiem gałki ocznej (prawej), wodogłowiem, torbielą skórzastą rogówki lewej, agenezją ciała modzelowatego, torbielą śródmózgową, niedorozwojem małżowiny usznej, atypowym rozszczepem podniebienia. Chłopiec wymaga leczenia neurochirurgicznego, neurologicznego, laryngologicznego, okulistycznego oraz ciągłej i intensywnej rehabilitacji. Franio musi przejść cykl operacji protezowania gałki ocznej, które mają na celu doprowadzić do prawidłowego ukształtowania oczodołu, zachowania symetrii twarzy oraz prawidłowego osadzenia protezy. Frania czeka jeszcze ok. 19 operacji protezowania, a ich całkowity koszt to ok. 120 tys. zł. W wieczór Bożego Ciała przyjaciele rodziców Frania i wolontariusze zbierali datki do puszek wśród uczestników koncertu na Placu Litewskim. Cała kwota zostanie przeznaczona na kolejne operacje.

XIII Koncert Chwały poprowadził ks. Mirosław Ładniak i Mirosław Kirczuk z zespołu Full Power Spirit. Organizatorami koncertu była Archidiecezja Lubelska oraz Stowarzyszenie Artystyczne „GR”. Wszelkie potrzebne informacje związane z corocznym Koncertem Chwały na Placu Litewskim w Lublinie można znaleźć na stronie internetowej: www.koncertchwaly.lublin.pl.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-04 19:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zjedz i nakarm innych

Duszpasterz Bractwa ks. Andrzej Dudziński poświęcił nowy bar

Inga Szewczyk

Duszpasterz Bractwa ks. Andrzej Dudziński poświęcił nowy bar

Bar Mieszczański przy ul. Zielonej w Lublinie już działa. To nietypowe miejsce na kulinarnej mapie miasta, ponieważ kupując w nim jedzenie, równocześnie wspieramy podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta.

Więcej ...

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

2024-06-16 19:08

Archidiecezja Łódzka

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

Więcej ...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...