Reklama

Niedziela Podlaska

Nasi goście... i przyjaciele

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Barbara Rychlik

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie postanowiło pokazać polskiej młodzieży z Kresów Wschodnich wyjątkowe regiony Mazowsza i Podlasia.

Tuż po zakończeniu roku szkolnego do Węgrowa przyjechali goście z Litwy – z pięknego miasta Mejszagoła oraz z kilku wileńskich szkół i zamieszkali w nowych miejscach noclegowych na poddaszu klasztornym. Kolejne grupy dotarły z Białorusi i Ukrainy. Program pobytu dzieci o charakterze patriotyczno-wychowawczym zawierał wiele atrakcji. Młodzież wzięła udział w warsztatach z języka polskiego, poznała rejon styku Mazowsza i Podlasia. Podczas atrakcyjnych wycieczek odwiedziła m.in. pałac w Chrzęsnem, gdzie młodzi ludzie mogli podziwiać zarówno późnorenesansową architekturę wpisaną w starodrzew okalającego go parku, jak i odrestaurowane z pietyzmem wnętrza pałacu. Młodzieży spodobała się multimedialna prezentacja holograficzna, oparta na technologii projekcji „żywego” obrazu z „ożywioną” postacią Cypriana Kamila Norwida. Dzięki tej niezwykłej prezentacji, uczestnicy poznali najważniejsze wątki z liczącej ponad 380 lat historii majątku w Chrzęsnem.

Poznawanie okolicznych miejsc

Drohiczyn, zwany Perłą Podlasia, zachwycił naszych nadbużańskimi gości krajobrazami oglądanymi z pokładu katamarana. Młodzież podziwiała także bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. im. św. Jana Pawła II. Duże zainteresowanie wzbudziło Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej, gdzie młodzi ludzie poznawali historię kajakarstwa i mogli zobaczyć wiele zabytkowych łodzi. Odwiedziliśmy również wystawę starych motocykli i nową atrakcję turystyczną – „Puszczyk – Ośrodek Edukacji Ekologicznej”, gdzie mogliśmy zapoznać się z nadbużańską przyrodą. Zdobyliśmy również Górę Zamkową, z której roztaczał się piękny widok na rzekę Bug.

Nie mogło zabraknąć odwiedzin w Muzeum Regionalnym w Siedlcach oraz w siedleckim Muzeum Diecezjalnym, z interesującymi okazami sztuki sakralnej oraz jedynym w Polsce obrazem znanego malarza hiszpańskiego El Greco – słynną Ekstazą św. Franciszka. Z ciekawością wysłuchaliśmy lekcji muzealnej i podziwialiśmy zgromadzone tam skarby.

Reklama

Bardzo blisko Węgrowa położone jest Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, które mieści się w zabytkowym zespole zamkowym przy rzece Liwiec, będącej do XVI wieku granicą Polski i Litwy. Sam zamek ma bardzo ciekawą architekturę, a wśród zbiorów podobały się, zwłaszcza chłopcom, okazy dawnych militariów: miecze, szable, muszkiety i zbroje. W pamięci młodzieży utrwaliły się legendy o duchu – „Żółtej Damie” i widoki z wieży zamkowej.

Rekonstrukcja bitwy

Czas pobytu na obozie przypadł na 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, podczas której swoje święto obchodzi Wojsko Polskie. Uczestnicy kolonii mieli okazję odwiedzić w tym dniu Ossów, w którym w ramach obchodów rocznicy Cudu nad Wisłą, zorganizowano rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew w dziejach. Atrakcję tę zapewniło Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie, które przeprowadziło również w Centrum Dialogu Kultur warsztaty pod nazwą Poznajemy, pamiętamy, naśladujemy... poświęcone historii i wojskowości polskiej. Organizatorzy zadbali również o pokarm duchowy, zabierając młodzież do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie mogli lepiej poznać te ważne dla Polski postacie. Młodzież wysłuchała przemówień rodaków, zapoznała się z faktami z ich życia, obejrzała mnóstwo zdjęć i filmów z pielgrzymek papieża do kraju.

Ogród Botaniczny w Powsinie zauroczył bogatym zbiorem roślinności, przepięknymi kwiatami, oranżerią i drzewostanem. Czas spędzony w tym miejscu zagwarantował wyciszenie i zrelaksowanie się na łonie natury, połączone z podziwianiem piękna przyrody. Następnie przyszedł czas na Stare Miasto, Łazienki Królewskie, a także Muzeum Geologiczne, czyli spacer tematyczny poświęcony historii Warszawy.

Gościnny Węgrów

Pobyt w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie będzie zapamiętany także z powodu spotkania z niezwykle miłymi zwierzętami, jakimi są alpaki – przybysze z Ameryki Południowej, mieszkające w farmie Zwierzyniec Eurostruś w Borzychach, malowniczo położonej w dolinie rzeki Liwiec. Można tam spotkać także zwierzęta od wieków hodowane w tym regionie oraz tak egzotyczne okazy, jak strusie afrykańskie. Podczas zwiedzania wysłuchaliśmy opowieści o życiu mieszkających na farmie zwierzaków, a także o ich naturalnym środowisku.

Reklama

Gra miejska dostarczyła młodzieży dużo wiedzy o Węgrowie, w którym spędzali kolonie. Zaopatrzeni w mapy, wyruszyli wielokulturowym szlakiem Węgrowa. Wcielili się w rolę przewodników po mieście i starali się rozwiązać zagadkę, którą były słowa, wypowiedziane przez Jana Dobrogosta Krasińskiego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Mieli okazję zobaczyć słynne lustro Twardowskiego. Opiekunowie zadbali o to, aby goście poznali nasze miasto bardzo dokładnie, pokazując im wszystkie ciekawostki historyczne. Zmagania zakończyli w podziemiach klasztoru, gdzie przewodnik Roman Postek przedstawił im ekspozycję muzealną Węgrów – miasto wielu kultur i religii.

Kolonie w Węgrowie stały się dla młodzieży polonijnej także czasem rywalizacji sportowej, integracji przy grillu oraz wieczornych przeglądów talentów artystycznych. Nie zabrakło warsztatów historycznych, konkursów wokalnych na Klasztornym Wirydarzu, zajęć sportowych, integracji z tutejszymi harcerzami, jak również wypoczynku w parku wodnym oraz kąpieli nad Zalewem Węgrowskim. Swoich sił mogli spróbować w parku trampolin i na kręgielni. Uczestniczyli w koncertach związanych z Dniami Węgrowa. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, spróbować nowych smaków, zakupić pamiątki. Podczas ich pobytu odbyło się również spotkanie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrowie. Druhowie zademonstrowali, jak ratować ludzkie życie. Na strażnicy Państwowej Straży Pożarnej poznali wyposażenie wozów bojowych i indywidualne wyposażenie strażaka. Każdy miał możliwość przymierzenia specjalnego ubrania. Strażacy zaprezentowali również gaszenie pożaru na wysokości przy pomocy podnośnika hydraulicznego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się strażacka siłownia, gdzie każdy mógł wypróbować swoich sił na różnych urządzeniach.

Wszystkie turnusy kolonijne zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, Fundację Opieki i Jedności Kresowian, Fundację Polska 360, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundację Wsparcia Historii i Kultury Polskiej. Wypoczynek dla dzieci był finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”.

2022-09-06 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Biskupa Ordynariusza z lwowiakami

Bp Ignacy Dec i Romana Stach

Ryszard Wyszyński

Bp Ignacy Dec i Romana Stach

Więcej ...

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Więcej ...

Zgierz: 20 lat działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

2022-11-27 18:30

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

Rok liturgiczny

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...