Reklama

Duchowość

Warszawa: Ekumeniczna Liturgia Męczenników

Kościół św. Marcina w Warszawie widziany z wieży kościoła św. Anny

Carlos Delgado / pl.wikipedia.org

Kościół św. Marcina w Warszawie widziany z wieży kościoła św. Anny

„Świadkowie Ewangelii Błogosławieństw” – te słowa przyświecać będą Ekumenicznej Liturgii Męczenników, która odbędzie się 3 czerwca 2015 roku o godz. 19 w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej w Warszawie. Modlitwie organizowanej przez Wspólnotę Sant’Egidio będzie przewodniczył kard. Kazimierza Nycz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skala przemocy, której ofiarami padają chrześcijanie w takich krajach jak Kenia, Pakistan, Libia czy Syria szokuje na tyle, że stała się tematem rezolucji Parlamentu Europejskiego, obrad ONZ czy raportu Amnesty International. Wspólnota Sant’Egidio chce przypomnieć sylwetki ludzi takich jak arcybiskup Oskar Arnulfo Romero z Salwadoru, o. Frans Van der Lugt SJ z Homs w Syrii czy członków Zakonu Szpitalnego św. Jana, zmarłych z powodu zarażenia wirusem Ebola podczas opieki nad pacjentami w Liberii. „Nie patrzymy na współczesnych męczenników jako na bohaterów do wyniesienia na sztandary i transparenty wieców. Patrzymy na nich, jako na Świadków Ewangelii Błogosławieństw, jako na tych, którzy na peryferiach bogacącego się świata w ciszy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości i wprowadzają pokój” – podkreślają członkowie Sant’Egidio.

Podczas liturgii w warszawskim kościele św. Marcina wymieniane będą imiona i krótkie życiorysy chrześcijan, którzy zginęli – zwłaszcza w ciągu ostatniego roku – służąc ubogim i cierpiącym. Wspominani będą wyznawcy Chrystusa z różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, w związku z czym liturgia słowa będzie miała charakter ekumeniczny. Modlitwie, która ma być także wspólnym wołaniem o pokój, towarzyszyć będzie procesja z krzyżami z czterech kontynentów oraz palmami, symbolizującymi męczeństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomnienie nowych męczenników ma być również impulsem do refleksji nad własnym chrześcijańskim życiem. „Ich świadectwo jest okazją do zadania sobie pytania o naszą wiarę, o to czy w naszym kraju, w którym swobodnie możemy odwiedzać nasze kościoły, niezależnie od wyznania, jesteśmy wiarygodnymi świadkami pokoju i miłosierdzia. A także czy potrafimy być sługami wszystkich potrzebujących: ubogich, chorych, cudzoziemców” – czytamy w zaproszeniu do wspólnej modlitwy.

*** Wspólnota Sant’Egidio założona została w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Riccardiego. Dziś skupia około 60 tys. członków w 75 krajach świata. Jej głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim, obejmującej: bezdomnych, chorych, osoby starsze, dzieci, niepełnosprawnych, więźniów, uchodźców, oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu”. W Warszawie Sant’Egidio funkcjonuje od 2008 roku. Obecnie stołeczna wspólnota liczy około 50 osób. Jej członkowie regularnie spotykają się z bezdomnymi w centrum i na peryferiach miasta, przygotowując dla nich „kolację na ulicy”, odwiedzają także podopiecznych jednego z warszawskich Domu Pomocy Społecznej. Wspólnota organizuje comiesięczne modlitwy: o pokój – w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 19:00 w kościele środowisk twórczych na Placu Teatralnym oraz za chorych – w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godz. 20:00 w kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim.

Reklama

Kult współczesnych męczenników jest jednym z charyzmatów Sant’Egidio. Wspólnota od 1993 roku opiekuje się kościołem św. Bartłomieja w Rzymie, gdzie z inicjatywy papieża Jana Pawła II czczone są relikwie męczenników XX i XXI w., pochodzących – zgodnie ze słowami Ojca Świętego: „W męczennikach już jesteśmy zjednoczeni” – z różnych kościołów chrześcijańskich. Rzymskie sanktuarium to miejsce ważne również dla Polaków – znajdują się tam relikwie m. in. Św. Wojciecha, bł. Jerzego Popiełuszki , bł. Karoliny Kózkówny i św. Maksymiliana Kolbe.

Więcej na: https:// www.facebook.com/events/1761360510756893/

Kontakt: santegidio.waw@gmail.com

Podziel się:

Oceń:

2015-05-26 17:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: zachęcam kapłanów, by odkrywali piękno liturgii

Karol Porwich/Niedziela

„Zachęcam kapłanów, by odkrywali piękno liturgii, uczyli się jej przeżywania” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas jubileuszu 50-lecia Instytutu Formacji Pastoralno-Liturgicznej w Lublinie.

Więcej ...

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego pocieszenia dla poranionego świata

2024-06-15 12:30

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem Bożego pocieszenia w okresie wciąż poranionym przemocą i wojną w wielu częściach świata, a także niedaleko stąd - powiedział kard. Marcello Semeraro. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przewodniczy Mszy św., podczas której ogłosił błogosławionym ks. Michała Rapacza, zamordowanego w 1946 roku przez komunistyczną bojówkę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych