Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce wiele im zawdzięczają

Niedziela kielecka 19/2022, str. I

Uczniowie SP nr 8 kultywują pamięć o 2. PALL

K.D.

Uczniowie SP nr 8 kultywują pamięć o 2. PALL

Historia 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach, którego 100-lecie obchodzono w WDK 21 kwietnia, stanowi piękną kartę historii miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego zasługi dla Kielc i Ojczyzny przypomniało Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 2. PALL, młodzież szkolna oraz historycy.

W świetle najnowszych ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej przybycie do Kielc 2. PALL nastąpiło nie jak sądzono dotychczas w 1921 r., a w kwietniu 1922 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Obecność 2. PALL była dla mieszkańców ważna, podnosiła rangę Kielc, żołnierze dawali mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Angażowali się w życie społeczne miasta, za co 2. Pułk otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Kielce. W okresie kryzysu gospodarczego żołnierze organizowali pomoc dla bezrobotnych. Dysponowali ciężarowym samochodem, przewozili potrzebującym m.in. węgiel. Pod koniec sierpnia 1939 r., po mobilizacji, wyjechali już do Pabianic, a po rozpoczęciu wojny walczyli m.in. w obronie twierdzy Modlin, ale także w obronie ziemi świętokrzyskiej – mówiła Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika Kieleckiej Delegatury IPN.

– Pułk służył pod dowództwem Jana Macieja Bolda. Miejscem jego stacjonowania były pierwotnie koszary w Dyminach, a potem koszary Fijałkowskiego przy ul. Wrzosowej, gdzie przy tablicy pamiątkowej zapalono znicz pamięci.

Kultywują pamięć

Uroczystości odbyły się przy współudziale dzieci artylerzystów, którzy kultywują tradycję 2. PALL. Aktor Lech Sulimierski, syn rezerwisty, oddał dzieje 2. PALL w poetyckim słowie. A Danuta Żbikowska – prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków cieszyła się licznej obecności uczniów SP nr 8, SP nr 9, Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i Zakładu Doskonalenia Zawodowego, którzy przypomnieli dzieje 2. PALL. Dzieci i młodzież zaprezentowały się w okolicznościowym programie artystycznym.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, instytucji naukowych i kulturalnych. Bp Marian Florczyk zaznaczył, że „w dzisiejszych czasach ważne jest poczucie przynależności do miasta, ziemi, regionu. Ono przynagla nas byśmy wydobywali postaci bohaterów i ważne wydarzenia z historii naszej świętokrzyskiej ziemi”.

Reklama

Byli bohaterami i patriotami

Senator Krzysztof Słoń podkreślał, że nie byłoby takich Kielc, jakie znamy, bez historii 2. PALL. Wymieniał, jak wiele miasto zawdzięcza tej żołnierskiej elicie. Wicewojewoda Rafał Nowak zaznaczył, że dzięki takim osobom jak Danuta Żbikowska, pamięć o PALL mogła przetrwać, ponieważ w szkołach w minionych czasach Peerelu o nim nie mówiono. – Cieszę się że dziś młodzi ludzie od samego początku mogą poznawać prawdziwą historię. Wiemy, ile zawdzięczamy tym żołnierzom – dbali o rozwój Kielc, bronili kraju w 1920 i 1939 r., a wielu z nich oddało swoje życie w Katyńskim Lesie – mówił.

Żołnierze 2. PALL byli bohaterami i patriotami. 21 oficerów zostało odznaczonych Orderem Virtuti Militari za udział w walkach o polską niepodległość.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-02 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

50 lat temu Polacy po raz pierwszy nie poszli do pracy w sobotę

Adobe.Stock

50 lat temu, 21 lipca 1973 r., Polacy po raz pierwszy mieli „wolną sobotę”. Miał to być symbol sukcesu rządów Edwarda Gierka. „Jednak władze starały się organizować wolny czas tak, aby Polacy nie wykorzystywali go zbyt samodzielnie” – mówi PAP dr hab. Mirosław Szumiło, historyk z IPN.

Więcej ...

Matka Boża Dobrej Rady

pl.wikipedia.org

Matka Bożej Dobrej Rady. To tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie w celu podkreślenia Jej roli jako pośredniczki i wychowawczyni wypraszającej u Boga oświecenie w trudnych sytuacjach. Jej wspomnienie w kalendarzu katolickim przypada 26 kwietnia.

Więcej ...

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego