Reklama

Porady

Nasze zdrowie

8 tygodni do zdrowia

Adobe.Stock

Na swoich stronach internetowych NFZ proponuje trening pod nazwą „8 tygodni do zdrowia”. Jest to bezpłatny program do samodzielnej realizacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ośmioodcinkowej serii filmów biorą udział lekarz, trener, fizjoterapeuta i psycholog. Co prawda program opracowano w pierwszych miesiącach pandemii z myślą o osobach na kwarantannie, ale jest on nadal aktualny. Codzienna aktywność fizyczna w połączeniu z racjonalną dietą i higieną stylu życia są skutecznymi narzędziami w profilaktyce i terapii wielu chorób.

Do programu, który ma poprawić naszą kondycję, trzeba się przygotować. Chodzi o wewnętrzną mobilizację i umieszczenie go w grafiku zajęć, a także o wzięcie poprawki na osobistą kondycję i stan zdrowia, zwłaszcza jeżeli cierpimy na choroby przewlekłe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym krokiem jest wypełnienie przygotowanego przez organizatorów formularza PAR-Q. Jest w nim siedem pytań dotyczących naszego stanu zdrowia, szczególnie dolegliwości ze strony układu krążenia i narządu ruchu. Jeśli choć na jedno z nich odpowiemy twierdząco, trzeba zapytać lekarza, czy możemy zacząć treningi. Drugi punkt to przygotowanie wygodnych butów i stroju do ćwiczeń, zaopatrzenie się w hantle (obciążenie dostosowujemy do naszych możliwości), matę do ćwiczeń, wodę i ręcznik.

Następnie autorzy programu proponują skontrolowanie naszej aktualnej kondycji fizycznej. By ją sprawdzić, należy wykonać jedną z dwóch wersji testu Coopera – marszową lub biegową, które są przygotowane dla różnych kategorii wiekowych. Powtórzenie tego testu w trakcie realizowania programu i po jego zakończeniu pozwoli nam zorientować się w osiągnięciach. W tym samym celu warto sprawdzić aktualną wagę i zmierzyć obwód pasa. Zapisanie tych wyników pozwoli na precyzyjne sprawdzenie efektów po zakończeniu serii treningów. Ważne, by w przypadku bólu lub innych dolegliwości program przerwać, a przyczynę wyjaśnić.

Każdy trening trwa ok. 35 min. Sesję poprzedza krótka prezentacja, w której fizjoterapeuta wyjaśnia szczegóły ćwiczeń. Po treningu głos zabierają lekarz i psycholog. W pierwszym tygodniu wykonujemy trening „Adaptacja, czyli zaczynamy”. W drugim – wprowadzamy ćwiczenia „Budujemy wydolność”, ale powtarzamy też trening z pierwszego tygodnia. Nowościami w kolejnych tygodniach są m.in. nacisk na ćwiczenia z niewielkim obciążeniem, wprowadzenie elementów treningu tabata, czyli sekwencji intensywnych ćwiczeń w krótkich interwałach czasowych. Obok sesji treningowych w domu uczestnicy programu mają zaleconą również dodatkową aktywność fizyczną w plenerze. W planie treningów zaproponowano: nordic walking, trening marszowy, marszowo-biegowy lub jazdę na rowerze. Rodzaj tej aktywności wybieramy zgodnie ze swoimi preferencjami. Zachętą mogą być również przygotowane przez organizatorów filmy tematyczne. W filmie na temat nordic walkingu o jego zaletach i prawidłowym wykonaniu mówi Joanna Piotrowska, trenerka tej dyscypliny. Zdrowotne aspekty jazdy na rowerze przedstawia znany kolarz Czesław Lang. Wymiar czasowy całej aktywności, tj. treningów i zajęć w plenerze, jest stopniowo wydłużany. W pierwszym tygodniu wynosi łącznie 100 min, a w ósmym – 170 min (tygodniowo).

Reklama

Projekt „8 tygodni do zdrowia” to kompletny program profilaktyczno-treningowy. Jak podkreślają autorzy, jego najważniejszym celem jest rozruszanie Polaków i zachęcenie do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie.

Filmy i plan treningów znajdziemy na stronie: akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia .

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-03-29 12:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kontrola NFZ w szpitalu w Pszczynie potwierdziła liczne nieprawidłowości

Adobe.Stock

Kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, przeprowadzona po śmierci ciężarnej kobiety, potwierdziła liczne nieprawidłowości w organizacji, sposobie realizacji i w jakości świadczeń udzielonych pacjentce. W związku z wynikami kontroli NFZ nałożył na szpital karę w wysokości blisko 650 tys. zł.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

W intencji Ojczyzny

2024-05-02 09:41

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ponad 120 mężczyzn pielgrzymowało z janowa Lubelskiego do Kocudzy w IV Pielgrzymce Mężczyzn do św. Józefa. Główną intencję była modlitwa za Ojczyznę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst