Reklama

Niedziela Małopolska

Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi

W obronie oszukanych

Handel ludźmi, zmuszanie do pracy, żebractwa lub prostytucji to formy współczesnego niewolnictwa. Siostry z 19 zgromadzeń zakonnych wraz z osobami świeckimi w Sieci Bakhita od ponad 10 lat walczą z tym okrutnym procederem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwie młode dziewczyny przyjechały do Polski na studia. Do rozpoczęcia zajęć miały jeszcze 6 miesięcy. Pewien człowiek zaproponował im pracę tymczasową – jako opiekunki osób starszych w Niemczech – relacjonuje s. Bożena Noga, franciszkanka misjonarka Maryi. – Gdy doszło do ostatniego spotkania, podpisania umowy i przekazania paszportów, mężczyzna do kogoś zadzwonił. Mówił po włosku, że ma dwie dziewczyny do wysłania do domu publicznego. Jedna z tych studentek znała język włoski i to je uratowało. Uciekły – dodaje siostra.

Takich historii jest wiele. Niestety, część z nich nie ma szczęśliwego zakończenia. Osobom wykorzystanym pomagają członkowie Sieci Bakhita. We współpracy z innymi organizacjami oferują pomoc psychologiczną i materialną. Niosą też przekaz o handlu ludźmi do różnych środowisk: studentów, mieszkańców domów wychowawczych, uczniów szkół i parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważna współpraca

– Sieć Bakhita, a dokładnie Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa jest miejscem współpracy sióstr zakonnych i ludzi świeckich. Założona w 2011 r. przez siostry zakonne z różnych zgromadzeń prowadzi działalność profilaktyczną i pomocową. Próbujemy uświadomić innych, jak łatwo wpaść w sidła handlarzy ludźmi, licząc np. na dobrą pracę, możliwość poprawy sytuacji finansowej – mówi s. Bożena.

Sieć Bakhita rozwija się w całej Polsce. W Krakowie w działalność włączone są siostry albertynki, których przełożona generalna s. Teresa Maciuszek należy do zarządu sekcji. Członkowie sieci poprzez swoją działalność pragną uwrażliwić innych na problem handlu ludźmi i zapobiec tragediom. – Szczególnie narażona jest młodzież maturalna, która mając dobre motywy i chcąc wyjechać poza Polskę do pracy, by zarobić na studia czy odciążyć rodziców, może wpaść w tarapaty. Niezwykle ważna jest też ochrona młodzieży opuszczającej domy wychowawcze, poprawczaki, młodzieży mającej zerwane lub nadszarpnięte więzi emocjonalne z rodziną. Takie osoby są niestety, bardziej podatne na manipulacje i oszustwa – podkreśla siostra.

Reklama

Patronka

Sieć przyjęła nazwę Bakhita od imienia sudańskiej niewolnicy, Józefiny Bakhity, uprowadzonej w wieku 7 lat. – Józefina wie, co to znaczy być sprzedaną, zniewoloną. Wykupiła i przywróciła jej wolność dopiero włoska rodzina. Po wyzwoleniu dziewczyna zaczęła się interesować chrześcijaństwem, przyjęła chrzest, a później została siostrą kanosjanką. Do końca życia mieszkała we Włoszech. Zmarła w 1947 r., więc jest bliska naszej epoce. Została wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II, a papież Franciszek nadał jej tytuł patronki ofiar handlu ludźmi – wymienia s. Bożena.

Nocna modlitwa

Sekcja Bakhita w ubiegłym roku obchodziła 10-lecie działalności. Z tej okazji w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyło się nocne czuwanie przy relikwiach św. Józefiny.

Członkom i przyjaciołom Sieci Bakhity bliska jest modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, odmawiana szczególnie w nocy z pierwszego piątku miesiąca na sobotę o 3 nad ranem. – Dlaczego taka godzina? Noc to czas, w którym dokonuje się wiele złych rzeczy. Wstajemy o 3 i modlimy się za ofiary handlu ludźmi, ale także za sprawców. Mamy grupę na WhatsAppie o nazwie „Noc Miłosierdzia”, na której się komunikujemy. Ufamy, że dzięki łasce Bożej noc miłosierdzia może się przemienić w moc miłosierdzia... – kończy s. Bożena.

Więcej informacji o grupie wsparcia znajduje się na stronie internetowej: www.siecbakhita.com.

Podziel się:

Oceń:

2022-02-01 12:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: św. Józefina Bakhita nauczycielką przebaczenia

flickr.com

„Przebaczenie jest źródłem gorliwości, która staje się miłosierdziem i wzywa do pokornej i radosnej świętości” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie prezentując jego znaczenie w drodze życia świętej Józefiny Bakhity.

Więcej ...

Mówmy o pokoju tym, którzy chcą wojny

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Duch Święty działa w nas jako mocna i łagodna obecność - mówił papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Dlatego „nie poddajemy się, ale nadal mówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny, o przebaczeniu tym, którzy sieją zemstę, o gościnności i solidarności tym, którzy zatrzaskują drzwi i stawiają bariery”.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj