Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Naśladowcy św. Franciszka

Msza św. z okazji 800-lecia FZŚ

Monika Jaworska/Niedziela

Msza św. z okazji 800-lecia FZŚ

Tercjarze z regionu bielsko-żywieckiego świętowali jubileusz 800-lecia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie odbyło się 17 września, w święto stygmatów św. Franciszka, w kościele św. Jana Sarkandra w Górkach Wielkich. Rozpoczęło się Jutrznią, której przewodniczyła s. Joanna Cieślar, oraz słowem powitania przełożonej regionalnej regionu bielsko-żywieckiego s. Jadwigi Kafki. Następnie uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger, a koncelebrowali ją: minister prowincjalny franciszkanów z Panewnik o. Antoni Brząkalik, asystent regionalny FZŚ o. Innocenty Kiełbasiewicz i opiekun duchowny wspólnot FZŚ z Górek oraz tutejszy proboszcz o. Zygmunt Moćko.

Mają swój styl

W homilii biskup zauważył, że na drodze wiary konieczne jest pójście drogą wyznaczoną przez Chrystusa i naśladowanie Jego stylu, podobnie jak uczynił to św. Franciszek, który wezwanie do kroczenia drogami ku doskonałości chrześcijańskiej odczytał dosłownie i potraktował poważnie, z wielkim poczuciem odpowiedzialności. – Naśladowanie Mistrza z Nazaretu poprzez cierpienie i niesienie krzyża dnia codziennego przybrało w jego życiu widzialny obraz m.in. w znaku otrzymanych stygmatów, które są odczytywane jako zewnętrzne znaki szczególnego związku człowieka z Bogiem. Święty Franciszek miał swój styl, jaki naśladują także ludzie żyjący poza murami klasztoru. Dziś dziękujemy Bogu za 8 wieków bogatej historii życia duchowością franciszkańską – podkreślił hierarcha, apelując do wiernych, by byli ludźmi odpowiedzialnymi, którzy świadomie i zdecydowanie opowiadają się po stronie Tego, który pełen miłosierdzia obiecuje i zapewnia zbawienie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie przedstawicielki wspólnoty podziękowały kapłanom. Po Mszy św. tercjarze uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w kościele oraz spotkaniu przy stole.

Wybrał franciszkański styl życia

Reklama

Przy ołtarzu służył br. Łukasz Neniczka z Simoradza, który należy do III zakonu franciszkańskiego, a w wieku 26 lat, 16 grudnia 2020 r. złożył profesję wieczystą w tej wspólnocie. – Rozeznając powołanie, myślałem najpierw o pójściu do seminarium, o tym, by zostać zakonnikiem, franciszkaninem, jednakże Pan Bóg tak pokierował moim życiem, że trafiłem na wspólnotę FZŚ. Wtedy doświadczyłem, że to jest to, czego pragnę w sercu. Moja droga z FZŚ zaczęła się w 2016 r. Jeździłem na spotkania wspólnoty, złożyłem najpierw postulat, potem nowicjat, profesję czasową i wieczystą. Wybrałem franciszkański styl życia prowadzący w prosty sposób do Pana Boga. To daje mi duże umocnienie – mówi br. Łukasz Neniczka. Jako pierwszy w regionie z okazji złożenia ślubów przygotował pamiątkowy obrazek, na którym umieścił motto do dalszego życia ideałami św. Franciszka: „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali” (1 Kor 12, 9). W swoim pokoju umieścił figurę św. Franciszka ze zwierzętami, a nad nim powiesił krzyż Tau – symbol FZŚ. Raz w miesiącu uczestniczy w spotkaniach formacyjnych w drugie soboty w kościele Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich, gdyż należy do tamtej wspólnoty. Służy do Mszy św., czyta I czytanie, a następnie uczestniczy w spotkaniach w salce, na których jest modlitwa, Jutrznia, krótka konferencja, Ewangelia i spotkanie braterskie przy ciastku i kawie. Jeździ również z tercjarzami na wycieczki i pielgrzymki, radując się franciszkańskim duchem wspólnoty. – Do naszej wspólnoty może należeć każdy: małżonkowie i osoby stanu wolnego, starsi i młodzi, także księża diecezjalni. Marzy mi się, aby Pan Bóg powołał młodych ludzi i by powstała u nas grupa młodzieży franciszkańskiej – podkreśla profes. Z okazji roku jubileuszowego br. Łukasz zrobił kubki z logo jubileuszu, które otrzymali członkowie FZŚ z Górek Wielkich, oraz okolicznościowy stempel i wydrukował hymn jubileuszowy. W tym roku w regionie bielsko-żywieckim do grona profesów dołączyły także s. Jadwiga i s. Urszula.

Historia życia ideałami Ewangelii

historia FZŚ zaczyna się w 1221 r. Wtedy św. Franciszek zaproponował ludziom świeckim nową formę życia ideałami Ewangelii. Nazwał ich Braćmi i Siostrami od Pokuty. Stąd też członkowie FZŚ zwracają się do siebie: bracie, siostro. Pierwsze wspólnoty w Polsce powstały po przybyciu franciszkanów do Wrocławia w 1236 r. i do Krakowa w 1237 r. Po Soborze Watykańskim II nastąpiło odrodzenie III zakonu, już jako Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, na podstawie Reguły FZŚ zatwierdzonej przez papieża Pawła VI. Wspólnota ma własną regułę, konstytucje generalne, rytuał i statuty partykularne. Do rodziny franciszkańskiej należy też Młodzież Franciszkańska. Na poziomie ogólnopolskim FZŚ kieruje Rada Narodowa, która podlega Radzie Międzynarodowej w Rzymie. W Polsce jest blisko 550 wspólnot skupionych w 18 regionach. W regionie bielsko-żywieckim działa 20 wspólnot. Regułą życia franciszkanów świeckich jest zachowywanie Ewangelii Chrystusowej przez naśladowanie św. Franciszka z Asyżu.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-28 11:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wywalczyli swoją parafię

Zadaniem wspólnoty jest, by razem ze swoim duszpasterzem uświęcać się i zbawiać

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem wspólnoty jest, by razem ze swoim duszpasterzem uświęcać się i zbawiać

Jubileusz pozwala się spotkać z tymi, którzy tworzyli tę wspólnotę niegdyś, i z tymi, którzy budują ją dzisiaj – mówi ks. Tomasz Krawczyk.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst