Reklama

Kościół

Z pielgrzymami śpiewaliśmy dla Jana Pawła II

Karol Porwich/Niedziela

Za nami historyczne wydarzenie – I Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 13-14 sierpnia na błoniach jasnogórskich wystąpiły gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. Wszystko po to, aby upamiętnić VI Światowe Dni Młodzieży sprzed 30 lat, podczas których Jan Paweł II spotkał się z ponad 1,5-milionową rzeszą młodych właśnie w Częstochowie.

Gwiazda w habicie

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się z dziecięcym przytupem. W ramach koncertu Abyśmy byli jedno kolejne już pokolenie Arki Noego wyśpiewało doskonale znane przeboje: Tato (Nie boję się, gdy ciemno jest) oraz Mama Królowa. Następnie sceną zawładnęła s. Cristina Scuccia, włoska zakonnica, która jest prawdziwą rewelacją i muzycznym objawieniem z Mediolanu. Nie dość, że zakonnica o drobniutkiej posturze w charakterystycznych okrągłych okularach zachwyciła potężnymi możliwościami swojego głosu, to jeszcze porwała publiczność sceniczną energią uzewnętrznioną pełnymi wdzięku podskokami i falującym welonem. – To cud, że jestem tutaj w czasie pandemii. To prezent od Boga, że możemy dzielić się doświadczeniem Jego miłości – przyznała podczas koncertu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mocny polski akcent

Kolejnym punktem programu był plebiscyt na interpretację utworu muzyki chrześcijańskiej, która niejedno ma imię. Wzięli w nim udział utalentowani wokaliści z 8 państw. Nagrodę publiczności otrzymała Ola Maciejewska, solistka zespołu niemaGOtu, która wykonała utwór Nie mądrość świata tego, łączący głębokie przesłanie tekstu z żywiołową linią melodyczną. – Czujemy, że Bóg postawił nas w takim, a nie innym miejscu, żebyśmy opowiadali światu o tym, jaki jest i jak my Go doświadczamy. (...) Bardzo pilnujemy, żeby to było prawdziwe – powiedziała Niedzieli TV. Sami artyści również wyłonili swojego laureata w drodze głosowania. Grand Prix otrzymała urodzona w Szwajcarii Chorwatka Vanessa Mioč z piosenką Vjerujem (Wierzę).

Dobry rap z przesłaniem

W drugiej części koncertu wystąpił fenomenalny o. Stan Fortuna, amerykański franciszkanin i raper, który w swoich brawurowych występach łączy muzykę nowoczesną z przesłaniem ewangelicznym. – Ciemność nie może pokonać światła – podkreślił w rozmowie z Niedzielą TV. Za św. Janem Pawłem II przypomniał również, że „nie ma takiego zła, z którego Bóg nie mógłby wyprowadzić większego dobra”. Jedną z gwiazd wieczoru była także In-Grid, która zaśpiewała m.in. Ave Maria w języku angielskim; wystąpiła też w duecie z Krzysztofem Iwaneczką, zwycięzcą szóstej edycji The Voice of Poland. Koncert poprowadzili Ida Nowakowska-Herndon i Tomasz Wolny, który pielgrzymował na Jasną Górę pieszo z Brodnicy.

Reklama

Zaśpiewali dla papieża

W drugim dniu festiwalu odbył się fantastyczny koncert Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II. Na scenie zaprezentowała się plejada polskich artystów, m.in.: Ryszard Rynkowski, Mietek Szcześniak, Roksana Węgiel, Piotr Cugowski, Golec uOrkiestra, Siewcy Lednicy i Edyta Górniak. Wraz z nimi pątnicy śpiewali znane utwory bliskie sercu papieża Polaka. O oprawę muzyczną zadbał wraz ze swoim zespołem Piotr Rubik, który – podobnie jak przed rokiem – poprowadził ten koncert z Rafałem Brzozowskim.

Nie zapomnieli o Apelu

O godz. 21 uczestnicy widowiska przeszli z wszechogarniającej euforii w klimat wyciszenia i połączyli się w modlitwie Apelu Jasnogórskiego wraz z pielgrzymami zgromadzonymi w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Rozważanie poprowadził o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, który przypomniał katechezę św. Jana Pawła II o sensie słów: „Jestem, pamiętam i czuwam”, a błogosławieństwa udzielił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Warto dodać, że za klawiaturą świeżo wyremontowanych organów jasnogórskich zasiadł o. Sebastian Matecki.

Na zakończenie wszyscy artyści zaśpiewali z pielgrzymami Abba Ojcze, czyli hymn VI Światowych Dni Młodzieży. Koncert był transmitowany w TVP 1, musiał więc być zaplanowany dosłownie co do sekundy, ale na szczęście znalazł się jeszcze czas na bis – wystąpili Siewcy Lednicy. Hitem wieczoru był ich energetyczny przebój Tak, tak, Panie wykonany z tańcem, klaskaniem i refrenem w 4 językach.

Reklama

Muzycy i organizatorzy

Podczas 2 dni koncertowych artystom towarzyszyły: zespół instrumentalny i chór pod kierunkiem Piotra Dziubka, muzycy Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry pod kierunkiem Wojciecha Hryniewicza, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem Alana Urbanka, chór parafii garnizonowej w Kielcach pod kierunkiem Edyty Bobryk oraz zespół Piotra Rubika.

Festiwal zorganizowały Telewizja Polska i Klasztor Jasnogórski. Partnerem wydarzenia była Fundacja Instytut Mediów, a sponsorem, który pomógł w organizacji wydarzenia PKN Orlen. Honorowym patronatem objął festiwal abp Wacław Depo, a medialnym Tygodnik Katolicki Niedziela.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-08-17 13:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nauczyciel zwykłej codzienności. Trzecia edycja RUAH” Festiwal

W przeddzień Zesłania Ducha Świętego w dniu 8 czerwca br. pod murami Jasnej Góry zebrali się uczestnicy trzeciej edycji „RUAH” Festiwal. Na specjalnie wybudowanej scenie wystąpili zaproszeni festiwalowi goście. Jako pierwsi zaprezentowali się „Tancerze Lednicy”.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA CYWILIZACJA, NARÓD, TOŻSAMOŚĆ - WOKÓŁ POJĘĆ I ICH ZNACZENIA W MAKRO I MIKRO SKALI

2024-05-06 09:00

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję pt.: "Naukowa cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali, która odbędzie się 10-11 maja br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?