Reklama

Niedziela Małopolska

To było niebo na ziemi

W ramach spotkania zaprezentowano polską wersję hymnu zbliżających się
Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie

Norbert Polak

W ramach spotkania zaprezentowano polską wersję hymnu zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie

Co za święto nadzwyczajne! Młodzież w pelerynach, każda grupa miała inny kolor... Spodziewaliśmy się, że może będzie 20 tys., a przyszło pół miliona! – wspominał kard. Stanisław Dziwisz w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed Mszą św. w sanktuarium św. Jana Pawła II w sobotę 24 lipca na Białych Morzach odbyło się spotkanie z dr. Marcello Bedeschi – przyjacielem polskiego papieża. Rozpoczynając Eucharystię, kard. Dziwisz nauczał: – Radości Ewangelii nie mogą przesłonić Wasze słabości i niewierności. Kościół jest wspólnotą nawracających się grzeszników, pokładających nadzieję w Bożym miłosierdziu, powołanych do dawania świadectwa.

Homilię wygłosił bp Robert Chrząszcz. Podkreślając wiele dobra, jakie wypłynęło ze spotkań, równocześnie poddał refleksji dalszy rozwój wydarzeń: – Czy Światowe Dni Młodzieży były momentem otwarcia na oścież drzwi Chrystusowi? To pytanie jest rachunkiem sumienia; co zrobiliśmy z pięknym dziełem, z piękną łaską? Czy to otwarcie trwa? Może wtedy drzwi były otwarte, a teraz jakoś się zamknęły? Z perspektywy czasu widzimy, że wielu z tych, którzy wtedy tak mocno stali za Chrystusem, tak mocno działali na rzecz głoszenia prawdy Ewangelii, dzisiaj czasem stoi po zupełnie innej stronie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Chrząszcz zaznaczył, że to od nas zależy podtrzymanie tego pięknego dziedzictwa. – Możecie pytać, dlaczego biskup nam to mówi, dlaczego mówi to do osób, które są obecne, przecież my tu jesteśmy! (...) Chcę wam uświadomić, moi drodzy przyjaciele, że za wspólnotę Kościoła odpowiedzialni jesteśmy my wszyscy. Zachęcał, aby młodzi przejęli inicjatywę i przekonywał: – Jesteście ludźmi młodymi, pełnymi energii, świetnie znającymi problemy swoje, swych bliskich, a także rówieśników. Nie bójcie się o tym mówić we wspólnocie Kościoła.

Reklama

Po Eucharystii uczestniczący w wydarzeniu przeszli do auli, by wysłuchać koncertu i uwielbić Jezusa. Zaprezentowano również polską wersję hymnu Powietrze już drga na ŚDM w Lizbonie.

W rocznicowym spotkaniu uczestniczył Łukasz, który w rozmowie z Niedzielą wspominał ŚDM w Krakowie: – Mogłem zobaczyć ten młody Kościół. Bycie młodym i pełne otwarcie się na życie nie musi kolidować z Bogiem, wręcz przeciwnie. Wtedy tak naprawdę zobaczyłem, że ja, człowiek kończący liceum, mogę działać w Kościele. Dzięki ŚDM odnalazłem się w duszpasterstwie akademickim i pragnę dalej w nim działać.

Z kolei Maria dodała: – Pochodzę z małej miejscowości. Tam nie było żadnych grup w parafii, nie miałam młodych, z którymi mogłabym podzielić się swą wiarą. Brakowało mi żywiołu. Przełomem były ŚDM w Krakowie, gdzie zobaczyłam, że są młodzi ludzie w Kościele, że Pan Bóg w nich działa, że wiara czyni cuda. Wszyscy byli uśmiechnięci od rana do nocy, z każdym można było porozmawiać, czuło się życzliwość w powietrzu, to było niebo na ziemi.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-27 12:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zapalmy Płomień dla Młodych na Campus Misericordiae

29 i 30 lipca po raz kolejny zapraszamy na Campus Misericordiae w Wieliczce – Brzegach. Rozpoczniemy nasze modlitewne czuwanie w rocznicę ŚDM od tradycyjnej pielgrzymki z kościoła w Strumianach na Campus Misericordiae, ale tym razem pielgrzymkowemu orszakowi przewodniczyć będzie figura Matki Bożej Loreto.

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?