Reklama

Kościół

Matka Boża i Jej znaczki

Archiwum autorki

Mnogość motywów maryjnych na polskich znaczkach pocztowych dowodzi, w jak różny sposób można oddawać cześć Matce Najświętszej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy motyw maryjny pojawił się na polskim znaczku pocztowym w 1960 r. w postaci waloru z serii Ołtarz Wita Stwosza, po raz drugi – 13 lat później (Arcydzieła sztuki polskiej). Na pierwszym znaczku tej edycji widzimy fragment polichromowanej drewnianej rzeźby Madonna z Krużlowej (XV wiek) nieznanego artysty. Twarz Matki Bożej została utrzymana w estetyce ludowej. Maryja ma oczy lekko spuszczone, a łagodny uśmiech i proste uczesanie, mimo ledwo widocznego diademu, upodabniają Ją do skromnej pasterki. Drugi znaczek ukazuje Madonnę ze Skarbimierza.

W 1976 r. również ukazał się walor z wizerunkiem Matki Bożej (autor rzeźby też był nieznany, nazwano go Mistrzem Pięknych Madonn). Wraz ze znaczkiem Epitafium Wierzbięty z Branic tworzy serię Arcydzieła sztuki polskiej (nie powinien dziwić fakt nadawania takich samych nazw różnym seriom). Piętnastowieczna Piękna Madonna rzeczywiście zachwyca: lekko pochylona Maryja trzyma na rękach małego Jezusa. Harmonia rzeźby wynika z idealnego zespolenia Matki z Synem, zaś widok Maryi, która stara się skierować uwagę odbiorcy na nagie Niemowlę, ma wymiar głęboko symboliczny. Oto Ona – Królowa nieba i ziemi – pokazuje światu bezbronne i pozbawione atrybutów władzy Dzieciątko. Jakby chciała powiedzieć, że już za 33 lata zostanie Ono, w ludzkim rozumieniu tak samo bezbronne jak w momencie narodzin, wydane na pastwę rozszalałego tłumu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1985 r. wyemitowano tzw. blok (znaczek otoczony papierową ramką), będący reklamą zorganizowanej we Włoszech Światowej Wystawy Filatelistycznej. Zazwyczaj ramki bloków są delikatnie zdobione, a obok wartości nominalnej (wydrukowanej na znaczku „cenie”, różniącej się jednak od rzeczywistej, katalogowej ceny obowiązującej podczas kupna) podaje się na nich rok wydania oraz pełną nazwę edycji. Osoby interesujące się filatelistyką pod żadnym pozorem nie powinny wycinać bądź wydzierać znaczka z ramki; blok stanowi bowiem specyficzny rodzaj waloru kolekcjonerskiego. W samym centrum wspomnianego bloku znajduje się obraz Botticellego Madonna z Dzieciątkiem, ze św. Janem Chrzcicielem i aniołem. Ciekawostką jest fakt wyemitowania dwóch rodzajów bloków – różniących się jedynie tym, że na jednym znalazła się informacja: „35 rocznica istnienia Światowego Związku Filatelistów”.

Reklama

Wszystkie drogi prowadzą do Częstochowy

Nie od dziś wiadomo, że szczególnym kultem wierni otaczają Matkę Bożą Częstochowską – Jasna Góra co roku przyciąga tysiące pielgrzymów z całego świata. Trzydzieści dziewięć lat temu, z okazji okrągłej rocznicy umieszczenia obrazu w częstochowskim sanktuarium, Poczta Polska wyemitowała pamiątkową serię 600 lat obecności Obrazu Jasnogórskiego w klasztorze Ojców Paulinów w Częstochowie. Pominięcie w tytule imienia Matki Bożej mogło stanowić rodzaj serwitutu w stosunku do władz – w końcu walor został wydrukowany w stanie wojennym.

W 1999 r. wprowadzono do obiegu serię Wizerunek Matki Bożej – patronki jeńców żołnierzy na Wschodzie. Na pierwszym znaczku widać rzeźbę Matki Bożej Zwycięskiej Kozielskiej, wykonaną przez polskiego jeńca, na drugim zaś – płaskorzeźbę Matki Bożej Katyńskiej. Wizerunek Maryi tulącej do serca zabitego strzałem w tył głowy więźnia do głębi wstrząsa odbiorcą.

W 2000 r. ukazała się seria wyemitowana wraz z Pocztą Watykańską z okazji 80. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Obok dwóch walorów, na których widzimy papieża oraz srebrny krucyfiks, który zawsze ze sobą woził, pojawił się znaczek przedstawiający Czarną Madonnę. Jej wizerunek pojawił się także na tzw. całostkach, czyli walorach filatelistycznych w formie koperty bądź kartki pocztowej z nadrukowanym znaczkiem o określonym nominale, zastępującym opłatę pocztową. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre walory, także te wydrukowane już po ostatniej denominacji, czasami zostają wycofane z obiegu.

Reklama

Edycje jubileuszowe i okolicznościowe

Osobną kategorię znaczków z wizerunkami Madonny tworzą walory okolicznościowe, do których można zaliczyć np. te drukowane z okazji uroczystości koronacji obrazów lub objawień Matki Bożej. Szczególnie obfity pod tym względem był 2017 r.; wyemitowano wówczas znaczki upamiętniające m.in. 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

Objawieniom maryjnym w Gietrzwałdzie poświęcono walor z 2019 r. W samym centrum znajduje się figura Matki Bożej, a na marginesach widzimy zdjęcia, na których uwieczniono wiernych. Zastosowanie małej głębi ostrości sprawia, że twarze pielgrzymów są zamazane. Tłum tworzy „ziarno”, co dodatkowo skupia uwagę odbiorcy na jednym z najsłynniejszych artystycznych wyobrażeń Najświętszej Maryi Panny.

Poczta Polska dwukrotnie upamiętniła rocznicę założenia Radia Maryja. W 2001 r. ukazano Najświętszą Maryję Pannę na tle siedziby radia, w 2016 – Matkę Bożą Fatimską. To kopia słynnej figury, znajdująca się w Kaplicy Zawierzenia Radia Maryja. Szkic kopuły Bazyliki św. Piotra umieszczono na wydrukowanej wraz z walorem kopercie pierwszego dnia obiegu (FDC – first day cover). W dniu wprowadzenia do obiegu pojedynczego znaczka bądź serii na rynek trafia bowiem także koperta z naklejonym znaczkiem (co na pierwszy rzut oka pozwala odróżnić FDC od całostki, na której walor jest nadrukowany).

Ikony i edycje świąteczne

Osobną kategorię znaczków wykorzystujących motywy maryjne stanowią przedstawienia ikon – wyjątkowego przedmiotu kultu w Kościele wschodnim. Do tej pory ukazały się edycje Ikony ze zbiorów Muzeum w Łańcucie i Ikony ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. Na uwagę zasługuje także ikona przedstawiająca Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, zwana też Ikoną Miłości. Znajduje się ona w kościele św. Alfonsa de Liguori w Rzymie. Ponadto w latach 2014-18 wyemitowano serię Madonny Kresowe.

Chociaż pierwszy znaczek o tematyce bożonarodzeniowej trafił do obiegu w 1979 r., to do najpiękniejszych należą walory z lat 1998 i 2000, na których przedstawiono pokłon trzech Króli oraz Świętą Rodzinę i pasterzy składających hołd. Projekt nawiązuje do artystycznych rozwiązań stosowanych przez twórców witraży, a żywe, nasycone barwy dodają uroku całej kompozycji.

Reklama

Śladami sanktuariów

Najliczniejszą grupę znaczków maryjnych stanowią te, na których widnieją obrazy znajdujące się w polskich sanktuariach. W latach 1993 – 2008 Poczta Polska drukowała walory zatytułowane Sanktuaria Maryjne. Być może to tylko „chwilowa” przerwa i pojawią się kolejne emisje. W końcu w Polsce znajduje się o wiele więcej sanktuariów i byłoby dobrze, gdyby pojawiła się możliwość uzupełnienia kolekcji znaczków.

Mnogość motywów maryjnych na polskich walorach filatelistycznych dowodzi, w jak różny sposób można oddawać cześć Matce Najświętszej. Między innymi przez kolekcjonowanie znaczków z Jej wizerunkiem, do czego mocno zachęcam.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-06-22 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Pasja wg św. Jana”

Archiwum InL

Zapraszamy na koncerty pasyjne w wykonaniu Chóru Kameralnego „In Laetitia” oraz Zespołu muzyki dawnej „La Tempesta”.

Więcej ...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza