Reklama

Niedziela Świdnicka

Chcą być przy Jezusie

Bp Adam nakłada znak błogosławieństwa – krzyż lektorski

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam nakłada znak błogosławieństwa – krzyż lektorski

– Jesteście jak apostołowie, ponieważ zostaliście przy Panu Jezusie – mówił bp Adam Bałabuch do setki młodzieńców, którym pobłogosławił do pełnienia kolejnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup pomocniczy diecezji w sobotę 24 kwietnia podczas Mszy św. sprawowanej w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy udzielił uroczystego błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym 80 dotychczasowym ministrantom oraz błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza 18 dotychczasowym lektorom.

Żyję tym, w co wierzę

Jeszcze przed rozpoczęciem liturgii konferencję wygłosił ks. Tomasz Kula z Bielawy, podkreślając, że służąc przy ołtarzu trzeba być autentycznym: – Co to znaczy być autentycznym? Mam żyć tym, w co wierzę, czego słucham – mówił kapłan, podkreślając, aby to co na zewnątrz: zachowanie, mowa, gesty, ubiór, były spójne z tym, co jest w sercu. – Można pięknie czytać słowo Boże, służyć przy ołtarzu czy przygotować asystę w kościele. Można też wyjść po liturgii i pokazywać zupełnie co innego, w szkole, w rodzinie, wśród znajomych, że ja nie mam nic wspólnego z tym, co robię w kościele. Myślę, że to jest rażące i tak nie wolno postępować – przestrzegał kapłan, zachęcając do wysiłku bycia autentycznym i podtrzymywania relacji z Jezusem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O co tak naprawdę chodzi?

W homilii bp Adam Bałabuch zwrócił się do kandydatów: – Wy jesteście jak apostołowie. Zostaliście przy Panu Jezusie. I może przyjdzie pokusa powiedzieć: „trudna jest ta mowa” może i ja odejdę, zostawię to, bo jestem niezrozumiany przez moich rówieśników, pójdę swoją drogą, bo świat jest taki atrakcyjny, wciąga. I wtedy odezwie się w sercu pytanie Jezusa: „czy i ty chcesz odejść?” I co wtedy powiesz? Czy będzie cię stać na odpowiedź, jaką udzielił Szymon Piotr: „Panie, do kogo pójdę, Ty jeden masz słowa życia wiecznego” – pytał biskup, który w dalszej części zachęcił, aby służący przy ołtarzu, trzymali się Pana Jezusa i Jego łaski. – Bo nie chodzi tylko oto, aby pięknie spełniać swoje funkcje lektora czy ceremoniarza, żeby wszystko zrobić zgodnie z przepisami, ale chodzi o moją wewnętrzną relację z Jezusem. Trzymajcie się razem jako wspólnota liturgiczna. Jesteście blisko świętych czynności, niech ta świętość Jezusa promieniuje także na was, a przez was na wasze domy i rówieśników – życzył bp Bałabuch.

Kursy i szkolenia

Nowi lektorzy ukończyli kursy w ramach szkoleń, które były koordynowane przez dekanalnych duszpasterzy Służby Liturgicznej. Pobłogosławieni do funkcji lektora przybyli z dekanatów: Międzylesie, Kudowa Zdrój, Wałbrzych Południe, Wałbrzych Północ, Świdnica Wschód, Świebodzice, Głuszyca, Piława Górna, Ząbkowice Południe, Bolków, Kłodzko, Dzierżoniów i Bielawa. Natomiast nowi ceremoniarze przez kilka miesięcy brali udział w zdalnych przygotowaniach, prowadzonych przez diecezjalnego duszpasterza Służby Liturgicznej, którego wspierali księża: ks. Łukasz Basisty, ks. Tomasz Kula i ks. Piotr Sipiorski.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-05-05 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowi lektorzy

Łukasz Krzysztofka

>Archidiecezja warszawska ma dwustu nowych lektorów. Dołączyli do pięciu tys. absolwentów kursu lektorskiego, który odbywa się już od pięćdziesięciu lat

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania