Reklama

Porady

Lekarz radzi

Nos – pierwsza bariera

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 58

Adobe Stock

Potocznie mówimy, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Powiedzenie to zawiera jednak tylko ułamek prawdy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katar, czyli zapalenie błony śluzowej nosa, może mieć różne podłoże, a więc także inny przebieg i czas trwania, z czego wynika zróżnicowany sposób leczenia. Najważniejszy podział zapaleń błony śluzowej nosa i zatok to zapalenia ostre infekcyjne i zapalenia przewlekłe. W grupie zapaleń ostrych infekcyjnych wyróżniamy z kolei zapalenia wirusowe i bakteryjne. Większość zapaleń błony śluzowej nosa i zatok jest spowodowana zakażeniem wirusowym. Ocenia się, że wirusy są przyczyną 98%, a nawet 99,5% wszystkich zachorowań w tej grupie.

Trudno byłoby znaleźć osobę, która co najmniej kilka razy w życiu nie doświadczyła objawów tej choroby. Należą do nich: zaburzenie drożności nosa, odczuwane jako zatkany nos, oraz dokuczliwa i przykra dolegliwość, którą jest wyciek wydzieliny. Mogą też wystąpić objawy dodatkowe: zaburzenie lub utrata węchu oraz ból i uczucie rozpierania w obrębie twarzoczaszki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ostre zapalenie błony śluzowej nosa jest rozpoznawane głównie na podstawie objawów zgłaszanych przez chorego oraz badania laryngologicznego. Jeżeli dolegliwościom ze strony błony śluzowej nosa nie towarzyszą inne objawy, np. wysoka temperatura, ból gardła i kaszel, nie ma potrzeby kontaktu ze specjalistą. Aby sobie pomóc, stosuje się dostępne bez recepty środki, np. preparaty na bazie soli fizjologicznej lub wody morskiej, które oczyszczają przewody nosowe i nawilżają śluzówkę, co ułatwia oddychanie. Korzystnie działają również olejki w specjalnej wersji do nosa i maści z witaminą A, które koją podrażnienia. W razie potrzeby można stosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które mogą pomóc w udrożnieniu ujść zatok przynosowych. Obecnie rzadziej zalecane są krople do nosa. U dzieci do 2. roku życia nie stosuje się ich w ogóle, a u dzieci starszych i dorosłych pacjentów dawkuje się je ostrożnie, co najwyżej przez kilka dni.

Jeżeli stan zapalny błony śluzowej nosa się przedłuża lub często powraca, konieczna jest wizyta u specjalisty i szczegółowa diagnostyka. Lista przyczyn przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych jest długa. Mogą to być czynniki endogenne, takie jak alergia, choroba refluksowa przełyku, zaburzenia hormonalne, zaburzenia odporności i inne. Mogą to być także czynniki egzogenne, np. bakterie, grzyby, stosowane leki, przebyte urazy, a także czynniki drażniące w otoczeniu, np. zanieczyszczenia powietrza.

Reklama

W celu postawienia diagnozy laryngolog może zlecić badania RTG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Możliwe jest również badanie endoskopowe jam nosowych, badanie mikrobiologiczne, tzw. wymaz z nosa, lub – obecnie rzadziej stosowana – punkcja zatok. Często konieczny jest kontakt z innym specjalistą, np. alergologiem.

Środki stosowane w ostrych stanach zapalnych, takie jak płukanie czy nawilżanie nosa, mają zastosowanie również w stanach przewlekłych. W jednych i drugich możemy także stosować fizykoterapię w postaci naświetlania lampą sollux, przy czym w zapaleniach ostrych stosujemy lampę z niebieskim filtrem, a w zapaleniach przewlekłych z czerwonym. Dostępne są również lampy do użytku domowego. Naświetlanie nie powinno jednak trwać dłużej niż 15 minut, z kolei odległość lampy od twarzy powinna wynosić ok. 30-40 cm. Konieczne są także okulary ochronne. W warunkach domowych możemy również korzystać z urządzeń do inhalacji. Do inhalatora należy wlać sól fizjologiczną lub emską, napar z rumianku lub szałwii. Infekcji przewlekłych nie wolno bagatelizować, bowiem zdrowa błona śluzowa nosa jest pierwszą barierą dla wirusów i bakterii, a drożny nos zapewnia prawidłowy przebieg procesu oddychania.

Wysłuchała: Anna Wyszyńska

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-04-06 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mało jest pięknie

Dominic's-pics-Foter.com--CC-BY

Więcej ...

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33
Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

– To nie tylko była okazja do tego, by te trzy wspaniałe kobiety lepiej poznać, ale popatrzeć na nie także jako na ważne filary Polski i Kościoła – powiedział rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous