Reklama

Niedziela Podlaska

Rękodzieła z przesłaniem

2021-03-30 10:54

Niedziela podlaska 14/2021, str. VI

Prace z warsztatu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach wyróżnia religijny charakter

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Prace z warsztatu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach wyróżnia religijny charakter

Wśród zewnętrznych przygotowań do świąt Zmartwychwstania Pańskiego niemałą rolę odgrywają dekoracje, by nie tylko kościoły, ale i nasze domy wyglądały wyjątkowo.

Kiedy mamy już umyte okna, wyprane firanki i wytrzepane dywany – w oknach, na stołach, w drzwiach pojawiają się dekoracje, które mówią nam, że nadchodzi czas Wielkanocy.

Wyraz wiary

Takie dekoracje powinny być piękne, cieszyć oko i radować serce, ale ich ważną rolą jest też pokazanie naszej wiary. Dlatego dobrze, by nie były to tylko wiosenne kwiaty, czy kolorowe zajączki. Przygotowując dekoracje, pamiętajmy przede wszystkim, jakie święta będziemy obchodzić.

Reklama

Gdy szukamy wyjątkowych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych, możemy zwrócić uwagę na te powstające w Warsztacie Terapii Zajęciowej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach. W przygotowywanie świątecznych dekoracji zaangażowane są tu wszystkie pracownie, a projekty stroików są tak tworzone, by łączyły drewno, glinę czy decoupage, aby każdy z warsztatowiczów miał swój udział w przedświątecznym rękodziele. Osoby niepełnosprawne wkładają w tę pracę nie tylko swoje umiejętności, ale i serce.

Niepowtarzalność

Siostry karmelitanki wraz z niepełnosprawnymi uczestnikami warsztatu przez cały rok zachęcają do zakupu swoich wyrobów. Ostatni czas wiele w tym względzie zmienił, bo warsztatu nie można odwiedzać, ale gdy naszej codzienności nie determinowała walka z pandemią, warsztat był szeroko otwarty dla gości. Czekając na te spotkania i odwiedziny, warsztatowicze nie zamknęli się zupełnie i w otwartych plenerach, przy kościołach kilkukrotnie zorganizowali kiermasze swoich wyrobów. Prace przygotowane przez osoby niepełnosprawne w ciągu całego roku można oglądać w internecie, a poprzez media społecznościowe można też kontaktować się w sprawie zamówień.

Uczestnicy i terapeuci WTZ przekonują, że warto sięgnąć po te wyroby, bo są jedyne w swoim rodzaju, a każdy z nich jest unikatowy i niepowtarzalny. Robią więc palmy, stroiki, pisanki, zawieszki na drzwi, kartki świąteczne. Wybór jest zawsze duży, a ceny przystępne. Warto pamiętać, że wszystkie pozyskane w ten sposób środki finansowe warsztat przeznacza na działania integracyjne.

Religijne przesłanie

Reklama

Jak zauważa uczestniczka Monika: – robimy stroiki, przygotowujemy się do świąt, nasze dekoracje są oryginalne. Mój udział w tych pracach jest skromny, ale jestem bardzo szczęśliwa, kiedy to robię. Używam dużo białego koloru i niebieskiego, bo to moje ulubione. Każda z tych dekoracji jest inna, bo każdy z nas jest inny. Z kolei Agata dodaje: – nie jest trudno to robić, trzeba tylko pomyśleć i zacząć.

Nad całością prac czuwają terapeuci, przygotowują projekty, dbają, by nie zabrakło surowców, zwłaszcza tych naturalnych. Troszczą się też o właściwą atmosferę podczas zajęć, w czym pomaga choćby muzyka pasyjna. W piątki, kiedy cały warsztat brał udział w Drodze Krzyżowej, po powrocie do swoich zajęć każdy w ciszy mógł odnieść się do rozważań usłyszanych w kaplicy. Dzięki tym staraniom cały okres Wielkiego Postu i wszystko, co wówczas działo się w warsztacie było wyjątkowym czasem przygotowań do Zmartwychwstania. To, co w sposób szczególny wyróżnia rękodzieło tworzone w siemiatyckim WTZ, to religijne przesłanie, które niesie każda kartka, każdy stroik, każda woskowa świeca.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„To święta naszej przyszłości” – życzenia prymasa Polski na Wielkanoc

Archidiecezja Gnieźnieńska

„Święta wielkanocne są świętami życia i nadziei, świętami naszej przyszłości. Dzielmy się ich radością w naszych domach, przy rodzinnych stołach, we wspólnotach, w których żyjemy” – mówi abp Wojciech Polak w krótkich życzeniach opublikowanych tradycyjnie na kanale YT archidiecezji gnieźnieńskiej.

Więcej ...

Biblia nie jest jedynie księgą do czytania - wywiad z bp. Markiem Mendykiem

2021-04-17 17:20
bp Marek Mendyk - Biskup Świdnicki

ks. Mirosław Benedyk / Niedziela

bp Marek Mendyk - Biskup Świdnicki

Z racji obchodzonego XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego z bp. Markiem Mendykiem rozmawia redaktor Niedzieli Świdnickiej ks. Mirosław Benedyk

Więcej ...

Dziś narodowe Czytanie Pisma Świętego i początek Tygodnia Biblijnego

2021-04-18 08:24

Adobe.Stock

Dziś, 18 kwietnia po raz piąty odbędzie się narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie, które honorowym patronatem objęli Przewodniczący KEP i Premier RP, będzie początkiem XIII Tygodnia Biblijnego, któremu w tym roku towarzyszą słowa: “Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Od lęku do przepowiadania

Kościół

Od lęku do przepowiadania

Najczęściej oglądana Adoracja na świecie

Najczęściej oglądana Adoracja na świecie

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Wiara

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Niedziela w Warszawie

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...