Reklama

Niedziela Częstochowska

Zjednoczona rodzina

Delegacje 75 szkół imienia św. Jana Pawła II pielgrzymowały na Jasną Górę

Karol Porwich/Niedziela

Delegacje 75 szkół imienia św. Jana Pawła II pielgrzymowały na Jasną Górę

– Zachęcam was do tego, abyście jako rodzina Jana Pawła II żyli przesłaniem katechez świętego papieża – mówił bp senior Antoni Długosz do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II połączyła wszystkie szkoły, które obrały go za patrona. W roku 100-lecia jego urodzin 8 października po raz dwudziesty – ze względu na pandemię – na Jasną Górę pielgrzymowali reprezentanci 75 szkół: uczniowie, dyrektorzy, nauczyciele, katecheci; pozostali łączyli się duchowo.

Piękno młodości

Centralnym punktem była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp senior Antoni Długosz. Kaznodzieja przybliżał zebranym życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. Zaakcentował, że wielokrotnie mówił on, że „człowiek jest drogą Kościoła”. Dlatego Kościół nie godzi się na aborcję czy eutanazję, bo każdy człowiek ma prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Biskup Antoni przypomniał pielgrzymom ich miłość do następcy św. Piotra i pozostawił im zadanie: – W 100. rocznicę urodzin Ojciec Święty staje przed nami i mówi do was: Cieszę się, że patronuję waszym szkołom. Skoro jestem patronem waszych szkół, to w szczególny sposób żyjcie prawdami, które przekazywałem przez 27 lat. Zachęcał rodzinę Jana Pawła II do tego, by żyła przesłaniem świętego papieża, aby bez lęku otwarła drzwi Chrystusowi. W tym duchu apelował: – W centrum naszego życia niech będzie Chrystus. Miejmy oczy, ręce i serce Jezusa, widząc człowieka w potrzebie, nie przechodźmy obojętnie obok smutnego kolegi czy koleżanki. Przebaczajmy, jeśli ktoś nam wyrazi jakąś niestosowność, żebyśmy byli ludźmi jedności, a nie poróżnionymi ze sobą. Chciejmy, doświadczając swojej grzeszności, nie ulegać słabościom. Młodość nie jest łatwa, ale piękna. Dlatego też korzystajmy często z sakramentu pojednania, pamiętając o tym, że Bóg zawsze nas kocha, nigdy nie zdradza. Kaznodzieja mówił o wierności Chrystusowi, również w tajemnicy cierpienia, na przykładzie papieża Polaka i Carlo Acutisa, od 10 października błogosławionego nastolatka.

Święty Jan Paweł II chciał, by w centrum życia młodych był Chrystus.

Podziel się cytatem

Zaszczyt i radość

Uczniowie szkół papieskich zgodnie twierdzą, że pragną naśladować Ojca Świętego, a to, że jest on jest patronem ich szkół, stanowi powód do dumy i radości. – Dobrze, że szkoła nosi jego imię, bo zrobił wiele dla świata – powiedziała Zuzanna ze szkoły podstawowej w Zarzeczu. Jej kolega Piotr dodał: – Taki patron to dla nas zaszczyt, jest wzorem do naśladowania, by być dobrym człowiekiem. Halina, nauczycielka w szkole podstawowej w Kraczkowej, opowiadała: – Od czasów, kiedy był na Watykanie, był naszym patronem, postacią, która dawała wzór młodzieży. Jego kult jest ogromny. Wyrazem przyjaźni między naszym proboszczem a sekretarzem św. Jana Pawła II abp. Mieczysławem Mokrzyckim są pamiątki, relikwie, które otrzymaliśmy dla naszej szkoły, np. długopis, golarka. Pamięć o świętym papieżu i jego nauka są zakorzenione w sercach dzieci i dorosłych. Ta pielgrzymka to święto i czujemy się na niej jak w rodzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2020-10-14 10:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maturzyści na Jasnej Górze

Niedziela Plus 18/2022, str. IX

episkopat.pl

Tradycyjnie w oktawie Wielkanocy na Jasną Górę przyjechali maturzyści, by zawierzyć Matce Bożej siebie i swoje wybory życiowe.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst