Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wybaw nas, Panie!

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, parafia pw. św. Ottona w Szczecinie

fot. Adam Szewczyk

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, parafia pw. św. Ottona w Szczecinie

Czas Wielkiego Postu 2020 r. naznaczony został specyficznym wymiarem cierpienia. Cały świat zjednoczył się, by przeciwstawić się groźnemu wirusowi, który atakuje organizm człowieka i zbiera bolesne żniwo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jako ludzie wierzący nie poddajemy się zwątpieniu i ufamy Miłosiernemu Bogu, w Jego skuteczną pomoc. Od kilkunastu dni jednoczymy się wszyscy wokół informacji dotyczących zakażeń, a także i śmierci. Widząc tempo rozprzestrzeniania się pandemii, oprócz najważniejszych środków medycznych, Kościół powszechny sięgnął po wypróbowane atrybuty walki duchowej. Począwszy od Stolicy Apostolskiej, papieża Franciszka, biskupów, kapłanów, siostry zakonne, członków instytutów życia konsekrowanego, aż po wielką rzeszę wiernych świeckich w parafiach i grupach modlitewnych trwa nieustanna modlitwa pełna wiary, nadziei i ufności w szybkie uleczenie ludzkości. Biskupi polscy w swoich diecezjach z ogromną roztropnością i odpowiedzialnością podjęli wiele decyzji administracyjnych związanych z udziałem wiernych w Eucharystiach, ze sprawowaniem liturgii czy przyjmowaniem Komunii św., także duchowej.

Inicjatywy modlitewne

We wszystkich parafiach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej nastąpiła niezwykła mobilizacja duchowa. Trwają adoracje Najświętszego Sakramentu także nieustanne, jak w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie, czy w licznych zgromadzeniach zakonnych. O różnych porach kapłani zapewniają możliwość odmawiania Różańca św., Koronki do Bożego Miłosierdzia czy wielu innych tradycyjnych modlitw. Wszędzie słychać zanoszony na kolanach śpiew suplikacji. W wielu wspólnotach parafialnych zapewniono wiernym możliwość uczestniczenia w Mszach św. przez transmisje internetowe, przekaz telewizyjny czy radiowy. Niektórzy duszpasterze nagrywają różnorodne rozważania czy tą także drogą prowadzą cykle rekolekcji wielkopostnych oraz umożliwiają udział w nabożeństwach pasyjnych. Bardzo pięknym świadectwem są chociażby procesje z Najświętszego Sakramentem, które przechodzą przez teren naszych parafii, jak np. w Mierzynie, gdzie ks. prał. Zbigniew Wyka w każdą niedzielę przejeżdża odkrytym samochodem z monstrancją i błogosławi parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pomoc materialna

Również Caritas włączyła się bardzo czynnie w pomoc tym, którzy potrzebują natychmiastowego wsparcia. Kapłani w swoich gminach zostali także zaproszeni do udziału w sztabach kryzysowych, tak aby na bieżąco koordynować szczególnie pomoc dla osób starszych. Sami zresztą z wolontariuszami parafialnymi organizują czynną pomoc w zakupach dla seniorów.

To tylko niewielki fragment obrazu, który zjednoczył nas duchowo. Modlimy się więc, abyśmy godnie niosąc Krzyż zwyciężyli zagrożenie i wyszli z tej specyficznej Drogi Krzyżowej wzmocnieni duchowo. Oddając hołd heroicznie pracującej Służbie Zdrowia pragniemy przede wszystkim w tych tygodniach paschalnych z wiarą modlić się: „Jezu, ufam Tobie!”.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-03-31 14:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo zaapelował o pomoc dla diecezji sosnowieckiej

Jarosław Ciszek

Z woli abp. Wacława Depo, w niedzielę 9 listopada na terenie archidiecezji częstochowskiej zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na pomoc dla diecezji sosnowieckiej po pożarze katedry w Sosnowcu. Swoją decyzję metropolita częstochowski ogłosił dzisiaj w specjalnym słowie pasterskim.

Więcej ...

Ks. dr hab. Kowalski o powstającym dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej nt. cierpienia i choroby

2024-04-15 17:23

Adobe Stock

Duchowy, psychologiczny, medyczny i ekonomiczny wymiar cierpienia podejmie dokument Papieskiej Komisji Biblijnej zatytułowany „Cierpienie i choroba w Biblii”. Przygotowują go specjaliści z różnych kontynentów z myślą o wiernych Kościoła, osobach wyznających inne religie, a także ateistach. Cierpienie ma wymiar uniwersalny - przypomniał w rozmowie z KAI członek papieskiej Komisji jest profesor KUL ks. Marcin Kowalski. Dyskusja nad dokumentem była głównym przedmiotem ubiegłotygodniowego Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej w Rzymie.

Więcej ...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Wiara

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...