Reklama

Niedziela Podlaska

Dziękczynienie za plony

Homilię głosi Pasterz diecezji

Monika Kanabrodzka

Homilię głosi Pasterz diecezji

Diecezjalne Dożynki w Wyszkach były okazją do podziękowania za to, co urodziło się w tym roku na polach i sadach. Centralny punkt uroczystości stanowiła Msza św. celebrowana 7 września pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękczynienie za plony rozpoczęto modlitwą różańcową i nabożeństwem pierwszych sobót poprowadzonym przez ks. Romana Kowerdzieja, diecezjalnego duszpasterza Wspólnot Maryjnych. Następnie słowa powitania skierował proboszcz parafii w Wyszkach ks. Andrzej Ulaczyk. W imieniu władz lokalnych głos zabrał wójt gminy Wyszki Mariusz Korzeniewski. O poświęcenie ziarna i wieńców poprosili starostowie dożynek Małgorzata i Andrzej Kowalewscy.

Podczas tegorocznych dożynek modlono się za rolników i wszystkich pracujących na roli, sadowników, hodowców, przetwórców. Delegacje z wieńcami dożynkowymi procesyjnie przechodziły przed ołtarzem, gdzie bp Piotr Sawczuk poświęcił wieńce dożynkowe oraz ziarno na przyszłoroczne zasiewy. Złożone wieńce dożynkowe są wyrazem uwielbienia i dziękczynienia za tegoroczne plony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Przybywają dziś rolnicy z diecezji drohiczyńskiej do Wyszek, by Panu Bogu podziękować za wszystko, co im dał w tym roku. Za pogodę, zdrowie, plony – powiedział w homilii bp Piotr Sawczuk. Następnie zawarł refleksję na temat pięknej postawy serca – wdzięczności. Odwołując się do opisu rozmnożenia chleba przywołanego w Ewangelii, Ekscelencja mówił o trosce o to, co w górze, a nie na ziemi. – Modlimy się byśmy potrafili na Chrystusie budować swoje życie i w świetle Ewangelii oceniać sprawy doczesne – podkreślił.

W tym roku darami diecezjan z poszczególnych dekanatów jest 50 jednakowych ornatów. Ponadto, w procesji z darami niesiono także chleb i wino. Na zakończenie głos zabrał ks. kan. Antoni Sieczkiewicz – diecezjalny duszpasterz rolników. Następnie słowo podziękowania skierował wójt gminy z pracownikami urzędu.

Po pasterskim błogosławieństwie nastąpiło dzielenie się poświęconym chlebem. Doniosłym akcentem uroczystości były honorowe salwy oddane przez Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe. Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu przy Domu Kultury w Wyszkach, gdzie przygotowany był poczęstunek oraz liczne atrakcje.

Reklama

W konkursie na najpiękniejsze wieńce dożynkowe, do którego zgłoszonych zostało 66 wieńców, pierwsze miejsce zajęła parafia Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, drugie miejsce parafia św. Wawrzyńca w Kożuchówku, trzecie – parafia Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Wyróżnienie przyznano: parafiom: św. Jerzego w Sawicach, św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach i Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Fundatorem nagród był starosta bielski Sławomir Snarski.

W diecezjalnych dożynkach wzięli udział duchowni na czele z bp. Piotrem Sawczukiem oraz miejscowym proboszczem ks. Andrzejem Ulaczykiem, poczty sztandarowe, służby mundurowe, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Oprawę muzyczną przygotował chór z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Patronat medialny sprawowało m.in. Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej oraz ,,Niedziela Podlaska”.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-10 13:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa/ Andrzej Duda spotkał się z grupami wieńcowymi na Dożynkach Prezydenckich

PAP

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w niedzielę w Warszawie z grupami, które przygotowały wieńce dożynkowe - symbolizujące zebrane w tym roku plony. Wydarzenie miało miejsce w ramach Dożynek Prezydenckich.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

2024-05-07 17:36

Jasna Góra/Facebook

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. - Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg - mówił.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...