Reklama

Niedziela Legnicka

Mężczyźni u św. Józefa

Niedziela legnicka 20/2019, str. 1, 4-5

Do sanktuarium w Krzeszowie przybyły całe rodziny

Ks. Waldemar Wesołowski

Do sanktuarium w Krzeszowie przybyły całe rodziny

We wspomnienie św. Józefa rzemieślnika do Krzeszowa pielgrzymowali mężczyźni z diecezji legnickiej. Było to już drugie takie spotkanie, któremu towarzyszyły słowa: „Mężczyzno, stań się tym, kim jesteś”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć pielgrzymka adresowana była tylko do mężczyzn, do sanktuarium przybyły całe rodziny. Nie zabrakło też Bractwa św. Józefa. W programie tego spotkania była m.in. Litania do św. Józefa, Msza św. w kościele brackim noszącym wezwanie świętego, a także dwie konferencje pogłębiające duchowość św. Józefa.

Był też czas na zwiedzanie zabytków opactwa wraz z przewodnikiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Idźcie do Józefa

Nasze spotkanie w tym unikatowym miejscu jest realizacją słów, które widnieją na jednym z obrazów ukazujących św. Józefa – „Ite ad Joseph – Idźcie do Józefa”. Chcemy wraz z Maryją, która króluje w naszym sanktuarium, i ze św. Józefem zmierzać do Jezusa – powiedział kanclerz legnickiej Kurii Biskupiej ks. Józef Lisowski, który też przewodniczył Eucharystii. – Od św. Józefa chcemy uczyć się tego, co w dzisiejszym świecie jest ważne, czyli jak być blisko Jezusa i Jego Matki. On uczy nas, że jeśli w życiu człowieka na pierwszym miejscu jest Bóg, to wszystko inne też będzie na swoim miejscu – dodał ksiądz kanclerz.

Leczyć zranienia

Pierwszą konferencję dla pielgrzymów wygłosił ks. Marcin Wiśniewski z diecezji kaliskiej, dogmatyk, józefolog, zajmujący się kierownictwem duchowym. Dotyczyła ona wpływu zranień duchowych i psychicznych z dzieciństwa na życie małżeńskie i rodzinne. Prelegent podkreślił, że we współczesnym świecie coraz częściej mamy do czynienia z kryzysem męskości i kobiecości. Jedną z przyczyn takiego stanu są różnorakie zranienia i problemy, których człowiek doświadcza w dzieciństwie, z którymi nie potrafi sobie poradzić w dorosłym życiu. – Chodzi tu m.in. o niewłaściwe relacje z ojcem czy matką, brak miłości, zainteresowania. Częstą przyczyną jest także brak czy nieobecność jednego z rodziców. Do tego dochodzą np. zranienia na tle sfery seksualności. To wszystko rzutuje później na odniesienie do siebie samego, na poczucie własnej wartości, na nieumiejętność nawiązywania trwałych relacji z drugą osobą, umiejętności kochania, czy brak odpowiedzialności. To może uzewnętrzniać się w życiu małżeńskim, rodzinnym, ale też i duchowym – mówił ks. Marcin. Aby pomóc osobom mającym takie problemy, potrzebna jest wielka praca, zarówno w sferze psychiki, jak i ducha. – Trzeba poradnictwa i kierownictwa duchowego, uczestnictwa w konferencjach, ale też intensywnej pracy nad sobą – dodał ks. Marcin.

Reklama

Prelegent zaznaczył, że doskonałym wzorem dla każdego mężczyzny, męża, ojca, kapłana jest św. Józef. – Trzeba na nowo odkryć tę postać, która wraz z Maryją i Jezusem ukazuje nam właściwy obraz rodziny. Św. Józef pomaga nam na nowo odnaleźć swoje miejsce w życiu, w Kościele, uczy nas odpowiedzialności, ale też uczy zachowywania właściwych relacji z Bogiem – podkreślił ks. Wiśniewski.

Potrzeba łaski

Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. Jan Klinkowski, który poruszył temat etosu pracy ludzkiej. Mówił m.in. o zmieniającym się na przestrzeni dziejów ludzkości podejściu do pracy. O ile w starożytności praca była domeną niewolników, o tyle w kręgu biblijnym zaczyna nabierać również wymiaru duchowego. – Praca jest nakazem Boga: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Księgi mądrościowe wręcz piętnują tych, którzy idą w życiu drogą lenistwa. W przestrzeni biblijnej rozwija się zatem etos pracy, oparty na tradycji słowa Bożego. Praca ma iść w parze z mądrością, aby życie człowieka stawało się lepsze, aby świat mógł się rozwijać – mówił ks. Jan.

W dalszej części zaznaczył, że praca nie może być pojmowana tylko w wymiarze ekonomicznym, w wymiarze zysku, który często staje się przyczyną degradacji godności człowieka, wręcz zniewolenia człowieka, niszczenia naszego środowiska. – Bóg przypomina, że pracę należy przerwać, że człowiek potrzebuje odpoczynku, czasu dla siebie, dla bliskich i dla Boga. Człowiek potrzebuje błogosławieństwa Bożego dla swojej pracy. Przykład takiej postawy znajdujemy właśnie w postawie św. Józefa, który pracował, troszczył się o swoją rodzinę, ale nie zaniedbywał też swojej relacji z Bogiem – podkreślił ks. Klinkowski.

Reklama

Malarz św. Józefa

Po wspólnej modlitwie ks. Klinkowski poprowadził także prelekcję, w której ukazał biblijne podstawy radości i smutków św. Józefa, ukazanych we freskach Michała Willmanna zdobiących wnętrze kościoła św. Józefa.

Tegoroczna pielgrzymka mężczyzn zakończyła się wspólną agapą i zwiedzaniem sanktuarium.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-15 08:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bitwa o męskość

Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi

Dariusz Lasek

Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi

Potrzeba formacji mężczyzn w Kościele katolickim w oparciu o duchowość maryjną zrodziła się wraz z ubywaniem osób tej płci na Mszach św. i nabożeństwach. Dziś nieco żartobliwie mówi się o „Kościele żeńsko-katolickim” i nie jest to zarzut w stronę kobiet.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania