Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Z diecezji

Papieskie światło

Najsłynniejszy płomień papieski z Matyski

Archiwum

Najsłynniejszy płomień papieski z Matyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dzień śmierci Jana Pawła II beskidzkie szczyty iskrzą się płomieniem ognisk. Tradycja ta zainicjowana została przez Marka Krzemienia podczas odbywającego się na przełomie marca i kwietnia 2015 r. Zlotu Przodowników Górskiej Turystyki Jeździeckiej na Świętej Katarzynie w Górach Świętokrzyskich. Gdy do jego uczestników dotarła wiadomość o śmierci papieża z Wadowic, spontanicznie narodziła się wówczas idea „Płomienia pamięci”. W podobny sposób zareagował również Stefan Jakubowski, budowniczy sanktuarium Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II. „Apelujemy do wszystkich członków towarzystw turystycznych w Polsce, aby 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, zapalić na wszystkich szczytach gór i pagórków ogniska oraz zapalić świece w oknach domów i schronisk” – takiej treści pismo wysłał do organizacji turystycznych.

Jedną z najbardziej okazałych opraw „Płomień pamięci” doczekał się na Hali Boraczej w Beskidzie Żywieckim. Wspomnieniowa uroczystość stale rozpoczyna się od Mszy św. o godz. 20.30. Liturgię sprawować będą ks. Jan Goryl, kapelan oddziału babiogórskiego PTTK w Żywcu, i ks. Władysław Nowobilski, kapelan koła PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce. Po Eucharystii polanę rozświetla płomień ogniska dedykowany Ojcu Świętemu. – Od pięciu lat spotykamy się przy schronisku na Hali Boraczej. Przychodzimy tutaj w różnych warunkach pogodowych, w zawierusze, śnieżycy. W ub. roku w 13. rocznicę śmierci Jana Pawła II, choć ta przypadła w drugim dniu Świąt Wielkanocnych, zjawiło się tutaj ponad 200 osób. Wśród nich było wiele pocztów sztandarowych oraz przedstawiciele władz zarządu głównego PTTK – mówi Tadeusz Gołuch, prezes koła PTTK w Węgierskiej Górce. W tym roku obchody 14. rocznicy śmierci Papieża Polaka miał na Hali Boraczej uświetnić kard. Stanisław Dziwisz, ale ostatecznie do jego wizyty nie dojdzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ostry Groń to szczyt w Paśmie Pewelskim oddzielający Gilowice od Pewli Ślemieńskiej. Na jego wierzchołku, obok kaplicy św. Huberta i krzyża misyjnego, od trzech lat zapalane jest ognisko upamiętniające kolejną datę śmierci Jana Pawła II. W ub. roku w tym wydarzeniu uczestniczyło około 70 osób. – Stało się regułą, że nasze spotkanie rozpoczyna się o godz. 20.30. Nie ma wspólnego wyjścia. Każdy dociera tu indywidualnie. Odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, dziesiątkę Różańca, Apel Jasnogórski, zapalamy ognisko i śpiewamy „Barkę” – mówi Henryk Pasko, prezes PSKS „Olimpijczyk” Gilowice.

Reklama

Matyska górująca nad Kotliną Żywiecką jest miejscem najbardziej spektakularnego „Płomienia pamięci”. To tutaj na fotografii uwieczniono postać Papieża Polaka odwzorowaną przez ogień. W tym roku program uroczystości na Matysce zapowiada się następująco: Droga Krzyżowa (zbiórka o godz. 20 przy I stacji Męki Pańskiej), Msza św., sprawowana przez ks. Krzysztofa Ciurlę (godz. 20.45), zapalenie ognia pamięci (godz. 21.37). – Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej rozważać będziemy słowa Jana Pawła II odnoszące się do ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W ten sposób będziemy się solidaryzować z uczestnikami Narodowego Marszu Życia, który 24 marca przeszedł ulicami Warszawy. Będziemy się również modlić za beatyfikację abp. Antoniego Baraniaka oraz w intencji Ojczyzny – mówi Jadwiga Klimonda ze stowarzyszenia „Dzieci Serc”. I dodaje: – Rok temu było nas ok. 500 osób. Myślę, że teraz też nie będzie gorzej.

Ze względu na wiatrołomy i na wietrzną aurę zrezygnowano z rozpalania „Płomienia pamięci” w godzinach nocnych na Groniu Jana Pawła II.

– Wiatr jest teraz taki, że ogień może się wymknąć spod kontroli. Ogień ku czci Papieża Polaka na pewno jednak zapalimy. Proszę sprawdzać naszą stronę na FB, tam – jak już wszystko będzie wiadome – pojawi się informacja – wyjawia Maria Jakubowska, opiekująca się sanktuarium Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-27 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kiedrzyn pod znakiem św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII

ks Mariusz Frukacz

„Święci są po to, żebyśmy byli święci” – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 13 października przewodniczył Mszy św. w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie. Bp Przybylski dokonał m. in. wprowadzenia relikwii krwi św. Jana Pawła II i poświęcenia obrazów z wizerunkami św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII. Uroczystości wpisały się również w obchody XIX Dnia Papieskiego

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

„Proboszczowie dla Synodu”- praca proboszczów z całego świat trwa od świtu do zmierzchu!

2024-05-01 18:13

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst