Reklama

Drogowskazy

drogowskazy

A jednak Bóg, kościół i modlitwa

Niedziela Ogólnopolska 3/2019, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak bardzo potrzebujemy dziś świeckości – błagalnym głosem wołała 6 stycznia br. Barbara Nowacka, gdy 752 miejscowości w Polsce i 22 wspólnoty polonijne na świecie organizowały orszaki Trzech Króli. Polska lewica jej głosem i głosem Roberta Biedronia podjęła inicjatywę zdecydowanego rozdziału Kościoła od państwa. Polscy lewacy przekonywali, że Kościół katolicki w Polsce cieszy się szczególnymi przywilejami, przeszkadza im katechizacja w szkole – m.in. pensje nauczycieli religii, za które można by realizować inne ważne cele. Najwyraźniej zapomnieli o tym, że 92 proc. polskiego społeczeństwa to ludzie ochrzczeni i zasadniczo katolicy. Ze zdziwieniem usłyszeliśmy, że także przedstawiciele PO i .Nowoczesnej dostrzegają wiele mankamentów w relacji Kościół-państwo. Jak się wydaje, podjęto nową formę walki z Kościołem.

I pragnę zwrócić uwagę na to, co się stało w Gdańsku po ataku nożownika na prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza. Polskie społeczeństwo, począwszy od władz – prezydenta Dudy, premiera Morawieckiego – po zwykłych ludzi, zareagowało w sposób ludzki i chrześcijański, z ogromnym poczuciem solidarności. Tak wielu modli się o powrót do zdrowia prezydenta Adamowicza, a ci, których dotychczas z tego nie znaliśmy, zachęcają do modlitwy, przekazują serdeczne słowa otuchy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zatem widać – wiara mocno wpisuje się w nasze życie, a życie w wiarę. Więcej – sprawa wiary należy do najbardziej podstawowych spraw ludzkich. Bo niezależnie od tego, czy człowiek wyznaje taką czy inną opcję polityczną, niezależnie od swoich poglądów, od tego, czy jest biedny czy bogaty, wykształcony czy prosty, na wysokim stanowisku czy szary obywatel – styka się z problemem życia i śmierci oraz problemem wieczności. I nagle znikają argumenty, które istnieją w przestrzeni medialnej. Jest tylko to, co najważniejsze i pewne. Stąd tyle modlitwy, Msze św. o powrót do zdrowia prezydenta Adamowicza, a nawet nocne czuwanie ludzi, którzy chcą okazać przyjaźń dotkniętemu cierpieniem człowiekowi.

Jest w Polsce takie powiedzenie: „Jak trwoga, to do Boga”. Mieliśmy doskonały przykład, jak powinno się szukać ratunku, zwłaszcza gdy ludzkie siły są ograniczone. To jest właściwa postawa. Bo nie można rozdzielić życia i wiary.

Podziel się:

Oceń:

2019-01-16 11:02

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli