Reklama

Niedziela Sandomierska

Wyzwania duszpasterskie

Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki

Ks. Adam Stachowicz

Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki

Po trzech konferencjach poświęconych dziejom diecezji sandomierskiej, w ramach jubileuszu 200-lecia, czwarte sympozjum dotyczyło wyzwań duszpasterskich czekających diecezję. Problematyka duszpasterska obecnie oscyluje również wokół trwającego III Synodu Diecezjalnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sandomierskie spotkanie odbywające się 20 października rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła. Modlitwie przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, a zarazem Przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz oraz duszpasterze przybyli z diecezji. Obecni byli klerycy, siostry zakonne oraz świeccy, szczególnie zaangażowani w dekanalnych zespołach synodalnych oraz przedstawiciele stowarzyszeń katolickich i grup apostolskich. – W jedności między sobą i w poczuciu współodpowiedzialności za wypełnianie zadań, jakie Duch Święty stawia przed naszym Kościołem, chcemy prosić o Jego światło i moc – mówił na początku liturgii bp Krzysztof Nitkiewicz.

W homilii Abp Wiktor Skworc przywołał patrona dnia św. Jana Kantego, podkreślając wielką wartość świadectwa chrześcijańskiego życia w dziele duszpasterskim i ewangelizacyjnym. – Dziś bardziej niż kiedykolwiek Kościół jest świadom, że jego orędzie zyska większą wiarygodność dzięki świadectwu działania niż dzięki swojej wewnętrznej spójności i logice. Święci uczą nas, że dzieła ewangelizacji nie można sprowadzać do poziomu komunikacji słownej. Budujcie na pięknej tradycji i szukajcie nowych rozwiązań w czasach, kiedy potrzebujemy sprzymierzeńców i sojuszników. Nie szukajmy ich daleko; oni są blisko nas w naszych parafialnych wspólnotach. To wierni świeccy angażujący się coraz bardziej w misję Kościoła w swoich parafiach i miejscowościach – mówił Metropolita Katowicki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup odniósł się także do trwającego III Synodu Diecezji Sandomierskiej. – Daje on okazję, by czynić rachunek sumienia, spojrzeć wstecz, spotkać się z pokorą z ludzkim obliczem Kościoła. Otrzymaliście szansę poznania, jakie należy wprowadzić korekty i jak przyjąć nowe impulsy, płynące ze znaków czasu, tym bardziej że zewnętrzna, społeczna postać Kościoła jest zmienna – mówił abp W. Skworc.

Reklama

Druga część sympozjum odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie w pierwszym wykładzie ks. Krzysztof Pawlina mówił o wyzwaniach duszpasterskich, przed którymi stoi Kościół w Polsce. Wykład oparł na trzech tematach: zachować tożsamość księdza, zmieniająca się mentalność wiernych oraz młodzi nieobecni w Kościele.

W drugim wykładzie ks. Dariusz Lipiec wskazał na duszpasterstwo jako odpowiedź Kościoła na zjawisko sekularyzacji. – Mając na względzie, że duszpasterstwo ma wymiar misyjny i ewangelizacyjny, jest ono skierowane również do tych, którzy stanowią otoczenie katolików i oddziałuje na nich poprzez słowo Boże, którego słuchają, liturgię i modlitwę, w których uczestniczą oraz poprzez świadectwo chrześcijańskiej miłości. Duszpasterstwo pełni rolę prewencyjną, zapobiegając laicyzacji chrześcijan i sekularyzacji ich środowiska. Współcześnie coraz ważniejszą rolę ma do odegrania duszpasterstwo nadzwyczajne, które adresowane jest głównie do tych, którzy nie mogą w pełni korzystać z form duszpasterstwa zwyczajnego – mówił prelegent.

Na zakończenie spotkania abp Wiktor Skworc mówił o programie duszpasterskim na rok 2018/2019, jaki przebiega pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-31 08:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie autorskie

Co znaczy żyć wiarą dla antyterrorysty, komandosa, żołnierza, ratownika TOPR czy WOPR, alpinisty, strażaka czy policjanta? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, przyjdź na spotkanie autorskie z Mateuszem Pietrzakiem, autorem "Bożej kompani", "Blogobojnych, czyli o nowych mediach w Kościele" oraz najnowszej książki "Myśli Bożego komandosa", która ukazała się na początku tego roku.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli