Reklama

Niedziela Przemyska

Dzięki Chrystusowi jesteśmy Rzecząpospolitą

Archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W miejscu urodzenia patrona Polski św. Andrzeja Boboli, w Strachocinie, w sobotę 15 września 2018 r. odsłonięto i poświęcono monument upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier Beata Szydło i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Mszy św. na Bobolówce przewodniczył i homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

W homilii kaznodzieja podkreślił, że jeszcze w przedchrześcijańskich dziejach naszego narodu „jest coś, co żyje i potem zostało wsparte Ewangelią – duch wolności, duch faktycznego decydowania o swoim życiu, o swojej wspólnocie, o swoim pokoleniu”. Powiedział, że nasi przodkowie poczuli, że w Ewangelii i Jezusie Chrystusie jest dodatkowa siła, która niczego nie odbiera i nie ogranicza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita szczecińsko-kamieński stwierdził, że Polskę od ośmiu wieków charakteryzuje słowo, które jest za mało uszanowane – Rzeczpospolita: – To się już tyle wieków temu pojawiło jako fenomen wspólnoty narodu, w której łączą się instytucje państwowe i instytucje obywatelskie, w której każdy z mieszkańców ma swoją cząstkę. Rzeczpospolita jako sprawa dla każdego, każdego obejmująca, każdego szanująca, nad każdym się pochylająca, a jednocześnie od każdego wymagająca, aby szanował wspólny dom, aby go chronił, umacniał i współtworzył – wskazywał.

Hierarcha stwierdził, że bez Ewangelii bylibyśmy „jeszcze jedną zbiorowością, administracją, myślą polityczną, ale dzięki Chrystusowi jesteśmy rzecząpospolitą, wspólnotą serc, pracy, cierpienia, trudu, nadziei, rozpoczynania od nowa”.

Metropolita szczecińsko-kamieński podkreślił także, że do tej pory nie zostały w pełni spełnione śluby króla Jana Kazimierza, Śluby Jasnogórskie czy program dany nam w kolejnych pielgrzymkach przez św. Jana Pawła II: – Uznajmy Pana Boga jako Pana naszych dziejów. I ma to uczynić każdy, kto ma odrobinę wiary w sercu i odrobinę uczciwości w sobie. I poddajmy Panu Bogu te sprawy, które od Boga zależą i są z Bożej decyzji, tak jak sprawa życia od poczęcia po naturalną śmierć; tak jak sprawa małżeństwa, tak jak sprawy szacunku do Bożych dzieł, do krzyża, do Ewangelii świętej. To wszystko musimy ustawić na właściwym gruncie, na fundamencie i to jest zadanie wszystkich – mówił.

Reklama

Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika przez abp. Andrzeja Dzięgę, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński powiedział m.in.: – Dzisiaj w tym miejscu odsłoniliśmy pomnik poświęcony niepodległości Rzeczypospolitej. Pomnik ten jest umocniony i uświęcony prochami z wielu miejsc pamięci naszych rodaków, miejsc pamięci Polski i Polaków.

Następnie wicepremier Beata Szydło powiedziała: – Pomnik, który przed chwilą odsłoniliśmy, w bardzo jasny i prosty sposób pokazuje, czym jest Polska i dzięki czemu jest Polska. Połączenie białego orła, wizerunku naszej Ojczyzny i krzyża to jest właśnie skrócona historia nas wszystkich, którzy jesteśmy nie tylko gospodarzami odpowiedzialnymi za przyszłość Ojczyzny, za jej rozwój, ale jesteśmy braćmi. A jesteśmy dzięki temu, że kiedyś ci, których upamiętniamy również w tym pomniku, oddali za naszą ojczyznę życie. Jesteśmy zobowiązani, aby pamiętać o tych, którym tę niepodległość zawdzięczamy.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-10 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...