Reklama

Polska

Niech właściciel kopalni zrobi rachunek sumienia

Bożena Sztajner

- Mieszkam blisko Kompanii Węglowej, rozmawiam z ludźmi, obserwuję sytuację i powiem krótko: niech właściciel kopalni zrobi poważny rachunek sumienia - mówi w wywiadzie dla portalu stacja7.pl arcybiskup-senior archidiecezji katowickiej Damian Zimoń. W rozmowie z Judytą Syrek wyjaśnia, dlaczego na Śląsku ukształtował się specyficzny etos pracy i stwierdza, że zadaniem Kościoła dzisiaj jest rozpowszechnianie idei sprawiedliwości i miłości społecznej. Najnowszy, 55 numer portalu poświęcony jest sprawiedliwości społecznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zadaniem Kościoła dzisiaj jest rozpowszechnianie idei sprawiedliwości i miłości społecznej. Podstawowa rzecz, która wynika z pierwszych kart Starego Testamentu, nie może być dzisiaj marginalizowana. Pan Bóg dał świat dla całej rodziny ludzkiej. Przy stole życia ma prawo być każdy człowiek - mówi w wywiadzie dla stacji7.pl abp Zimoń.

Arcybiskup - senior stwierdza też, że Kościół katowicki zawsze był blisko ludzi pracujących, na Śląsku wytworzył się specyficzny model współpracy między robotnikami i Kościołem, gdyż "tematy społeczne są tutaj najbardziej obecne", gdyż Śląsk jest najbardziej uprzemysłowionym regionem Polski. Abp Zimoń wspomniał Mszę św. odprawioną 7 grudnia 2014 roku w katowickiej katedrze, gdy abp Wiktor Skworc zapytał, czy w obliczu trudnych zadań, dotyczących restrukturyzacji górnictwa, ludzie przyjdą do kościoła. Wszyscy przyszli: Kompania Węglowa, Holding i środowisko jastrzębskie, w którym są ludzie z całej Polski, a nie tylko Ślązacy. "Obecny Metropolita, jako kleryk pracował na kopalni przez dziesięć miesięcy, dzisiaj to miejsce ma być zlikwidowane. Uważam, że jego przemówienie z 7 grudnia nadało ramy planom restrukturyzacji. Dowodem na to jest fakt, że strona solidarnościowa i strona rządowa poprosiły o obecność biskupa przy podpisywaniu porozumienia. Tutaj związek Kościoła z życiem zawodowym, z zakładami pracy, nadal istnieje" - mówi abp Zimoń w wywiadzie dla stacji7.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rozmowie przypomina też o tradycjach, które kształtowały się po wojnie, gdy Kościół stał się tarczą obronną przed państwem, które wykorzystywało górników, a wydobywanie węgla prowadziło do ich bezwzględnego traktowania. Z jednej strony hołubiono, z drugiej - zniewalano. To dlatego poprzednik abp Zimonia, abp Herbert Bednorz walczył z systemem czterobrygadowym, a także zainicjował pielgrzymki ludzi pracy - mężczyzn i kobiet - do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej. A ich postawa wynika z religijnej tradycji, gdyż ciężka praca i modlitwa – łączą się ze sobą. Biskup Bednorz, jako przedstawiciel Kościoła walczył o ludzi pracy i zwyciężył.

Reklama

"Wiele się dzisiaj mówi o górnictwie, bardzo wiele o roszczeniach, ale ja widzę także postawę zadaniową wobec nas wszystkich. Jeżeli 90 procent bezpieczeństwa energetycznego zapewnia nam górnictwo, to nie można strajku traktować wyłącznie jako gorącego tematu w mediach. Bardzo potrzebna jest także roztropność strony walczącej o sprawiedliwość, ale i tych, którzy podejmują decyzje w górnictwie' - mówi abp Zimoń. Jego zdaniem rola Kościoła w kształtowaniu etosu pracy i szerzeniu ideału sprawiedliwości społecznej jest nadal bardzo istotna.

Arcybiskup Damian Zimoń był metropolitą katowickim w latach 1985 do 2011, wieloletnim negocjatorem podczas strajków. Jest wielkim czcicielem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, człowiekiem, który od lat duszpasterzuje ludziom biednym i odwiedza dzielnice nędzy.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-30 18:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

By ratować życie

PIOTR MARCIŃCZAK

Z ks. Pawłem Terzykiem, pomocniczym duszpasterzem trzeźwości w naszej diecezji, rozmawia Aleksandra Marcińczak.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...