Reklama

Niedziela Łódzka

Na Bałkańskim Szlaku

Pielgrzymi z jednej z trzech grup przed figurą św. Matki Teresy z Kalkuty
w Skopje (Macedonia)

Andrzej Żarczyński

Pielgrzymi z jednej z trzech grup przed figurą św. Matki Teresy z Kalkuty w Skopje (Macedonia)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod sztandarem parafii Matki Boskiej Różańcowej w Łaznowie blisko 160 osób pielgrzymowało po ziemiach byłej Jugosławii: Serbii, Macedonii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, a także Albanii. Organizatorem pielgrzymki był ks. Stanisław Mendel – proboszcz parafii, a opiekę duszpasterską nad pielgrzymami sprawowało jeszcze czterech kapłanów: ks. Rafał Dąbrowski – wikariusz parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi, ks. Jerzy Martinowicz – kapelan biskupa grodzieńskiego (Białoruś), ks. Dariusz Mordaka – kapelan Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego Domu Opieki Społecznej w Łodzi oraz ks. Kazimierz Zaleski – proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Łodzi. Uczestnikami pielgrzymki, oprócz parafian łaznowskich, byli m.in. mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego, Łodzi, Kurowic, Rakowa, Tuszyna, Piotrkowa Trybunalskiego i Justynowa.

Pierwszym zwiedzanym miastem była stolica Macedonii – Skopje. W Skopie w 1910 r. urodziła się Agnes Gonxha Bojaxhiu, tj. św. Matka Teresa z Kalkuty, do której nawiązywała główna myśl trasy pielgrzymki. Nawiedziliśmy miejsce, w którym stał dom rodzinny świętej do czasu zniszczenia budynku przez tragiczne dla Skopje trzęsienie ziemi. W 1963 r. kataklizm zburzył 75 proc. zabudowań miasta i zabił 1070 mieszkańców, a 3300 zranił. Podczas trzęsienia ziemi rozpadł się nie tylko dom rodzinny świętej, ale także kościół, w którym została ochrzczona, a później uczestniczyła we Mszach św. i modlitwach. Obecnie jest zaznaczony tylko kontur budynku domu rodzinnego, a obok znajduje się stosowna tablica pamiątkowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie udaliśmy się do Domu Pamięci Matki Teresy z Kalkuty wzniesionego w miejscu zniszczonego kościoła. Na jego ścianach znajdują się pamiątkowe zdjęcia (z rodzicami, siostrami ze zgromadzenia, wśród chorych), w gablotach są różańce, dokumenty oraz teksty modlitw spisane na pożółkłych kartkach papieru. Na trasie pielgrzymki znalazło się także Ochryda (Ohrid), stolica Albanii – Tirana, Kruji (Krujë) czy Czarnogóra i Sarajewo.

Przechodzący na emeryturę ks. Stanisław Mendel zorganizował kilkadziesiąt pielgrzymek autokarowych do sanktuariów polskich i zagranicznych. Najliczniejszą był wyjazd na przełomie czerwca i lipca 2015 r. (aż 503 pątników), m.in. do Ars, La Salette, Lourdes, Padwy i Wenecji.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-10 14:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: pielgrzymki rowerowe coraz popularniejsze

Pexels/pixabay.com

Na Jasną Górę niemal każdego dnia wakacji przybywają nie tylko piesze pielgrzymki, ale i grupy rowerowe. Pielgrzymowanie na jednośladach to od kilku lat coraz popularniejsza forma rekolekcji w drodze.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst