Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wirtualne zwiedzanie kościołów i kaplic

Spotkanie poświęcone wirtualnemu zwiedzaniu kościołów

Monika Jaworska

Spotkanie poświęcone wirtualnemu zwiedzaniu kościołów

Wirtualne zwiedzanie 22 kościołów i kaplic znajdujących się po polskiej i czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego przygotowały dwa muzea – w polskim i czeskim Cieszynie w ramach jednego projektu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt „Kultura materialna i duchowa/Hmotná a duchovní kultura” dofinansowany ze środków Unii Europejskiej realizujemy od lutego 2017 r. we współpracy z Muzeum Těšínska z Czeskiego Cieszyna. To już 16 projekt, który objął kilka zadań, m.in. konserwację trzech gotyckich skrzydeł – tzw. Retabulum z Puńcowa ukazujących sceny męczeństwa Chrystusa na awersie i świętych na rewersie czy też polsko-czeską konferencję naukową: „Dom, pałac, zamek w kulturze materialnej Śląska”. Materiały pokonferencyjne znalazły się w VI tomie Cieszyńskich Studiów Muzealnych, który zaprezentowaliśmy podczas Spotkania Szersznikowskiego

28 lutego br. – mówi koordynator projektu Irena Prengel-Adamczyk z działu sztuki Muzeum Śląska Cieszyńskiego. W jego ramach dokonano także digitalizacji 22 drewnianych świątyń znajdujących się na terenie Śląska Cieszyńskiego – 11 kościołów w Polsce i 11 w Czechach. Wśród obiektów znalazły się 3 kaplice.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dlaczego podjęliśmy się tego zadania? Ano dlatego, że te kościoły najczęściej dostępne są wyłącznie w czasie nabożeństw. Zdarza się też, że padają ofiarą podpaleń, jak miało to miejsce w sierpniu 2017 r., kiedy spłonął najstarszy na Śląsku Cieszyńskim (1556-1574) kościół Bożego Ciała w Gutach koło Trzyńca. Mimo że kościoły są ubezpieczone i spalona świątynia będzie odbudowana, to jednak utraciliśmy bezpowrotnie zabytki znajdujące się we wnętrzu świątyni – obrazy, rzeźby, malowidła ścienne, które były świadectwem kultury i tradycji naszych przodków. Drewno dla naszych przodków było najważniejszym materiałem budowlanym, towarzyszyło im od urodzenia aż do śmierci – dodaje Prengel-Adamczyk.

22 obiekty sakralne

Projekt digitalizacji objął kaplice i świątynie po polskiej stronie: w Istebnej na Andziołówce, w Bielowicku, Kaczycach, Kończycach Wielkich, Kubalonce, Mlaskawce, Nierodzimiu, Stecówce, Wiśle Czarnem, Wiśle Głębcach i Zamarskach, a po czeskiej stronie w: Bystrzycy, Gutach, Herczawie, Marklowicach Dolnych, Nydku, Olbrachcicach, Praszywie, Rzepiszczu, Siedliszczu, Starych Hamrach-Gróniu i Liskovcu-Hájku. Łącznie 22 obiekty sakralne.

Reklama

– Kościoły po polskiej stronie różnią się tych po czeskiej tym, że 4 z nich zostały przeniesione z innego miejsca. Wszystkie, z wyjątkiem kaplicy prywatnej rodziny Konarzewskich i kaplicy przy zameczku prezydenckim, są kościołami parafialnymi. Natomiast po czeskiej stronie tylko jeden jest parafialny – w Siedliszczu, reszta to filialne – dodaje koordynatorka projektu.

Udostępnione do zwiedzania

Gotowa praca będzie dostępna w marcu br. na stronach internetowych obu muzeów, diecezji bielsko-żywieckiej oraz diecezji ostrawsko-opawskiej. – Udostępnimy ją także parafiom, których kościół został objęty digitalizacją. Prezentacji będą towarzyszyły teksty w języku polskim, czeskim i angielskim, opowiadające krótko o historii obiektu i jego wystroju – zaznacza Irena Prengel-Adamczyk, dodając, że ważną rolę odegrał specjalny sprzęt, dzięki któremu aparat mógł robić zdjęcia z różnych perspektyw. Jak się okazuje, wirtualne zwiedzanie składa się z panoram.

– Wykonaliśmy 36 panoram – na jedną przypadają 63 zdjęcia. Sprzęt, na którym pracowaliśmy, został zakupiony również w ramach projektu – mówi Sławomir Szewieczek, który wraz z fotografem muzealnym Krystianem Firlą pracowali nad gromadzeniem i przygotowaniem materiałów w celu digitalizacji. – Każda panorama jest zobrazowaniem sfer dookoła aparatu – dodaje Krystian Firla. – Uzyskaliśmy pozwolenia z obu diecezji na przeprowadzanie zadań, umawialiśmy się z proboszczami, którzy udostepniali nam wnętrza kościołów. Czasem pogoda płatała nam figla i nie można było wykonać fotografii na zewnątrz. Niemniej udało nam się zrealizować cały nasz plan. Wykonaliśmy ok. 10000 fotografii, które po technicznej obróbce przez fotografa zostały wprowadzone przez informatyka w specjalny program do wirtualnych wycieczek – zaznacza Irena Prengel-Adamczyk.

Kwestie digitalizacji zostały omówione i zaprezentowane podczas listopadowego Spotkania Szersznikowskiego pt. „Zapach drewna i kadzidła” i lutowego poświęconego VI tomowi Cieszyńskich Studiów Muzealnych. Projekt dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Podziel się:

Oceń:

2018-02-28 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wróciły na swoje miejsce

Więcej ...

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...