Reklama

Aktualności

Kard. L. Tagle: głównym punktem wizyty papieża na Filipinach będzie spotkanie z ubogimi

Baltazar Manila Cathedral/pl.wikipedia.org

Głównym punktem rozpoczynającej się 15 stycznia podróży Franciszka na Filipiny będzie jego spotkanie z ubogimi – mówi z przekonaniem metropolita Manili kard. Luis Antonio Gokim Tagle. W rozmowie z Radiem Watykańskim podzielił się on zarówno swymi oczekiwaniami i nadziejami, związanymi ze zbliżającą się wizytą, jak i wspomnieniami z pobytu na archipelagu Pawła VI w listopadzie 1970, który jako pierwszy biskup Rzymu odwiedził ziemię filipińską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Purpurat, który 21 czerwca skończy 58 lat, przypomniał, że tamta pierwsza podróż sprzed ponad 44 lat, odbyła się w podobnych okolicznościach, co i obecna, to znaczy kraj dopiero „stawał na nogi” po gwałtownym ataku tajfunu, który kilka tygodni wcześniej uderzył na wyspy. [Tym razem chodzi o skutki dwóch niezwykle silnych huraganów: Haiyan z listopada 2013 i Hagupit z początku grudnia ub.r. - KAI]. „Drzewa ogołocone z liści, ulice czyszczone pospiesznie na przyjazd papieża, odbudowywane drogi itd.” – wspominał kardynał.

Podkreślił, że mimo zniszczeń, wywołanych przez żywioł, „ludzie byli pełni entuzjazmu i przyjęli Pawła VI jak łaskę z niebios”. Papież odwiedził wówczas biedne rodziny z Tondo – przedmieścia Manili, zapoznając się z ich sytuacją i warunkami, w jakich żyli. „Ludzie jeszcze pamiętają tamtą wizytę” – zapewnił arcybiskup stolicy. Dodał, że gdy odwiedził jedną z parafii z tego rejonu, proboszcz i inne osoby pokazywały mu miejsce, w którym znajdował się dom, do którego wstąpił Ojciec Święty. „Wspomnienia, obrazy i skutki tamtej wizyty są tam jeszcze żywe po 45 latach” – zaznaczył rozmówca rozgłośni papieskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, że na Filipiny przybyli wówczas biskupi z całej Azji i w Manili, zachęcani do tego przez papieża, powołali do życia Federację Konferencji Biskupich Azji. Paweł VI zainaugurował wtedy także działalność katolickiego Radia Veritas Asia, aby móc ewangelizować również za pośrednictwem eteru. „Wszystko to trwa do dzisiaj” – zauważył kard. Tagle. Dodał, że „w pewnym stopniu jego [Pawła VI] wizyta była jakby przyjęciem w Azji Soboru Watykańskiego II, z postacią papieża, który zapraszał nas do dialogu i z [jego] encykliką «Ecclesiam suam»”. A w 4 lata później, w 1974 w stolicy Tajwanu – Tajpej odbyło się pierwsze zgromadzenie ogólne Federacji nt. ewangelizacji Azji – zaznaczył kardynał filipiński.

Reklama

Zwrócił następnie uwagę, że istnieje wiele wspólnego w postawach i działaniach Pawła VI i Franciszka. Obaj byli i są zwolennikami dialogu, spotykają się z biednymi, przeprowadzają rewolucję w Kościele itp. „Tę intuicję, tę wizję, którą papież Franciszek zdaje się na nowo podejmować i proponować, przeżywałem jako świadek w czasie swych studiów i swego spotkania z Pawłem VI. Symboliczne gesty tego papieża zdają się być otwartą drogą do papieża Franciszka” – dodał Tagle.

Wspomniał również o pragnieniu obecnego następcy św. Piotra, aby spotykać się z biednymi i aby koszty związane z jego przybyciem były jak najniższe. Przypomniał, że w czasie ubiegłorocznej podróży Franciszka do Korei Południowej tamtejsi biskupi powiedzieli „nam, biskupom filipińskim, gdy przyjechaliśmy do nich, że papież nie będzie zadowolony, gdy dowie się, że przygotowania do jego wizyty są kosztowne”. Kardynał zapewnił też, że wszystkie pieniądze zaoszczędzone na organizacji tej podróży zostaną przeznaczone na cele dobroczynne, trafią do ubogich. „I papież był bardzo zdecydowany w tej sprawie” – stwierdził metropolita stolicy.

Podkreślił ponadto, że tajfuny nawiedzają jego kraj średnio 20-22 razy w ciągu roku, zdarzają się tam także trzęsienia ziemi o różnym nasileniu i wszystkie te wydarzenia przyciągają uwagę świata, zależnie od stopnia szkód, jakie wywołują. „Ale, jak już wielokrotnie mówiłem, nie powinniśmy zapominać o codziennych tajfunach, wywoływanych przez biedę, korupcję, niesprawiedliwe układy handlowe i bezprawne praktyki” – oświadczył kardynał. Dodał, że dotyczy to również rodziny, o czym wspominał na ubiegłorocznym Synodzie Biskupów. Zwrócił uwagę, że wiele biednych rodzin zgadza się na nocne włóczęgostwo swych dzieci, gdyż liczą na to, że w ten sposób zajmą się nimi agencje rządowe a rodzina otrzyma pomoc.

Na zakończenie hierarcha filipiński wyraził przekonanie, że zbliżająca się podróż papieża będzie jego spotkaniem z cierpieniem. „Ale przesłanie chrześcijańskie nie kończy się cierpieniem, bo zawsze jest Zmartwychwstanie. I mam nadzieję, że Ojciec Święty zobaczy to wśród tych, którzy cierpieli i którzy nadal cierpią” – stwierdził kard. A. Tagle.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-14 19:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież cieszy się wielkim zaufaniem na Filipinach

TV TRWAM

Papież Franciszek cieszy się wielkim zaufaniem wśród 72 procent mieszkańców Filipin. O wynikach ankiety poinformował w przeddzień papieskiej wizyty instytut badania opinii publicznej Social Weather Stations (SWS).

Więcej ...

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

Więcej ...

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58
Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania