Reklama

Niedziela Częstochowska

Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II

Medalierstwo to sztuka wymagająca cierpliwości w odczytywaniu

Agnieszka Masztalerska

Medalierstwo to sztuka wymagająca cierpliwości w odczytywaniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II” – to projekt, w którym artyści z całej Polski poprzez sztukę podjęli „rozmowy” z Janem Pawłem II. Pomysłodawcą cyklu jest prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej Bernard Marek Adamowicz, który przypomina, że historia medalierskich rozmów z Janem Pawłem trwa już kilka lat

Obecnie prezentowana w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie wystawa: „Życie zadane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”, prezentuje prace trzeciego etapu cyklu. Pierwszy, podjęty został w 2013 r. – „Mój Jan Paweł II”. Wystawa miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie. Tematem drugiego etapu były słowa: „Być razem”, a jego zwieńczeniem wystawa w Panteonie Narodowym w Krakowie . Obecny, kontynuowany przez artystów etap, to „Życie zadane”. Swoje prace medalierskie zaprezentowało pięćdziesięciu artystów z całej Polski. Są one zaproszeniem do podejmowania dialogu – poprzez sztukę – o sprawach ważnych. Jedną z autorek prac jest Małgorzata Zabierowska-Piech. Sama mówi o prezentowanych pracach: – W moim medalu wyszłam od cytatu „żywe nici”. Praca ta to jakby fragment serwety, bo życie jest niczym serweta, którą tkamy, dziergamy z nici żywych – miłości, porozumienia, czułości. Wszystko to chciałam w tym medalu ująć, bo dziergamy taką serwetkę, która się czasem pruje, nie wszystko wychodzi, ale warto tkać, bo, jak mówił Papież, życie jest dobrem, więc tkajmy go”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Medalierstwo, jak mówią artyści, jest sztuką wymagającą cierpliwości w odczytywaniu. Każda z prac to efekt „uruchomienia wrażliwości”, otwartości twórcy, ale i odbiorcy. W przypadku tej konkretniej tematyki obszar poszukiwań wyznaczały artystom ważne dla przeżywania i rozumienia rzeczywistości inspiracje: spotkanie, odkrywanie i budowanie wzajemnych relacji, wspólnota, jedność. Wszystkie one były dla polskiego papieża bliskie i ważne.

Reklama

„Życie zadane” – to sformułowanie to jedna z uprawnionych syntez papieskiego dziedzictwa – podkreśla Bernard Marek Adamowicz.

– Patrząc na osobę i dzieło Jana Pawła II oraz próbując podejmować jego spuściznę – tę wypowiedzianą, zapisaną czy pozostającą w pamięci świadków – można stwierdzić, że on tak właśnie rozumiał i przeżywał swój los. Traktował życie jako dar, który dopomina się, mocą swej wewnętrznej dynamiki, twórczego podjęcia. Wnikając w znaczenie ukryte w słowie „zadane”, rozpoczynał od rozpoznania życia jako czegoś, co zostaje „dane”, podarowane, a później staje się zadaniem.

Oficjalne otwarcie wystawy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyło się 11 listopada br. „Ta twórczość to kolejne świadectwo łączenia się prawdy o Janie Pawle II z przesłaniem, które jest dla nas ciągle aktualne” – powiedział w czasie wernisażu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przypominając jednocześnie: „Jan Paweł II w liście do artystów postawił pytanie za Dostojewskim. Czy piękno może zbawić świat? (...) Piękno rodzi się przede wszystkim z odkrywania prawdy o człowieku, o świecie, o Bogu i o wzajemnych relacjach”.

Arcybiskup Depo udzielił wystawie swego patronatu.

„W moim życiu i państwa życiu zdarzyła się taka historia, której na imię Jan Paweł II. Z tego rodzą się rzeczy ważne i piękne. W tym miejscu od lat idziemy w przyszłość z Janem Pawłem II, ta wystawa wpisuje się w to kroczenie z nim – podkreślił gospodarz wystawy, dyrektor, właściciel i twórca Muzeum Krzysztof Witkowski.

Wystawę „Życie zadane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II” można oglądać do 15 stycznia 2018 r.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-13 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jeden z nas - oddaj głos

Więcej ...

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Zaszczytna służba. Ustanowienie 215 lektorów

2024-05-19 11:10

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli