Reklama

Niedziela Lubelska

Warto się trudzić

Najlepsze drużyny otrzymały puchary

Paweł Wysoki

Najlepsze drużyny otrzymały puchary

W Lublinie odbył się finał Mistrzostw Archidiecezji Lubelskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Metropolity Lubelskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak informuje ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, w mistrzostwach uczestniczyły drużyny piłkarskie z 27 dekanatów naszej diecezji. Od września ubiegłego roku w turnieju wzięło udział niemal 5 tys. ministrantów i lektorów, którzy wystartowali w czterech kategoriach wiekowych. Do diecezjalnego etapu rozgrywek zakwalifikowały się 92 drużyny, czyli niemal tysiąc chłopców.

Żołnierze Chrystusa

Taka armia zgromadziła się 11 marca w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, by udziałem w Mszy św. rozpocząć ostatni etap zawodów. Sanktuarium Latyczowskiej Pani – Patronki Nowej Ewangelizacji dosłownie zalała biel ministranckich komży i lektorskich alb. – Chyba jeszcze nigdy w tym kościele do Mszy św. jednocześnie nie służyło tylu ministrantów – cieszył się abp Stanisław Budzik, który przewodniczył Eucharystii. Wraz z nim Mszę św. sprawowało kilkudziesięciu kapłanów, dekanalnych i parafialnych opiekunów liturgicznej służby ołtarza i równocześnie piłkarskich trenerów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Zachęcam was do oddania się w opiekę Maryi na dzisiejsze mistrzostwa, ale i na codzienną walkę ze złem, by otrzymać wieczną nagrodę jak wasi patronowie św. Dominik Savio i bł. Karolina Kózka – mówił proboszcz ks. prał. Józef Dziduch, witając uczestników zawodów. Gospodarz miejsca złożył podziękowanie kapłanom, którzy na co dzień opiekują się zakochanymi w służbie Bogu i ludziom ministrantami. – Warto poświęcać im swój czas i talenty, warto wspólnie wędrować ku Bogu – podkreślał ks. Dziduch. Wyraził też nadzieję, że w sercach wielu młodych ludzi Bóg wzbudzi powołanie do kapłaństwa, by nigdy nie zabrakło szafarzy sakramentów i głosicieli Dobrej Nowiny.

Gra o życie

Zwracając się do uczestników mistrzostw, abp Stanisław Budzik podzielił się z nimi refleksjami po lekturze książki pt. „Wygrać życie”, której autor opowiada o walce z chorobą. Jej przesłanie, pełne nadziei i zachęty do walki, stało się drogowskazem dla młodych nie tyko na dzień mistrzostw, lecz także na życie, szczególnie na okres Wielkiego Postu.

Reklama

Ksiądz Arcybiskup zachęcał do „poukładania klocków życia”, czyli do dobrych postanowień, postu, dzieł miłosierdzia i refleksji w kontekście miłości okazanej na krzyżu przez Chrystusa. Pasterz przestrzegał przed czyhającymi na człowieka pokusami, zwłaszcza pokusą łatwego życia, taniej popularności i podążania za fałszywymi autorytetami. – By w życiu coś osiągnąć, trzeba się natrudzić. Wiedzą o tym ludzie sztuki i sportowcy, którzy zdobyte medale otrzymują kosztem wysiłku, samozaparcia i wielu wyrzeczeń. Droga bez trudności prowadzi donikąd – podkreślał abp Budzik i zachęcał ministrantów, by na przekór panującej modzie wybierali Chrystusa i Jego Ewangelię. Za papieżem Franciszkiem mówił, że do nieba nie można dojechać karetą bez wysiłku i trudu. Jako pomoc w pokonywaniu trudności polecał lekturę Pisma Świętego. – Co by było, gdybyśmy traktowali Biblię jak telefon komórkowy? Gdybyśmy ciągle nosili ją przy sobie, wracali po nią, kiedy jej zapomnimy, zaglądali do niej tak często jak do telefonu… – pytał. Zawodnicy usłyszeli zachętę do korzystania z aplikacji Pisma Świętego w telefonach komórkowych. – Biblia nie zmieści się w każdej kieszeni, ale w każdym telefonie tak. Warto czytać ją tak często, jak inne informacje – podpowiadał Pasterz.

– Jezus oczekuje od nas, którzy Mu służymy, czegoś więcej. Chce, byśmy zło zwalczali dobrem, byśmy zasadą naszego życia uczynili słowa: Jak Bóg mnie, tak ja tobie. Jeśli ta zasada zacznie sprawdzać się w życiu, wówczas nasza drużyna, szkoła, parafia, rodzina, ojczyzna i Kościół przemienią się w prawdziwą wspólnotę, którą chce z nami zbudować Chrystus – podkreślał abp Budzik. Na ostatni etap zawodów, ale i na całe życie życzył ministrantom i lektorom współzawodnictwa opartego na lojalności, wytrwałości, przyjaźni i odpowiedzialności: – Niech to będzie radosne zmaganie, które pozwoli zwyciężyć siebie i swoje słabości, by z radością służyć Bogu, Kościołowi i człowiekowi.

Reklama

Sięgnęli po laury

Po Mszy św. „armia Chrystusa walcząca o świętość” rozjechała się do 8 hal sportowych, gdzie zostały rozegrane mecze. W głównej hali w Uniwersytecie Przyrodniczym zawodnikom i kibicom towarzyszyli goście specjalni: Rafał Patyra – redaktor sportowy TVP oraz prowadzący Teleexpres, Rafał i Marcin Mroczek, Michał Czarnecki i Michał Chorosiński oraz żołnierze Wojska Polskiego. Przed finałami artyści i dziennikarze zmierzyli się z żołnierzami w towarzyskim meczu. Podczas spotkania odbywały się – akcja promocyjna Wojsk Obrony Terytorialnej i koncert orkiestry wojskowej.

Zwieńczeniem mistrzostw były pojedynki finałowe w czterech kategoriach wiekowych, a następnie wręczenie zwycięzcom pucharów i medali. Dekoracji dokonali dyrektor lubelskiej Caritas ks. Wiesław Kosicki, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Bartnik oraz gwiazdy TVP. Przechodni Puchar Metropolity Lubelskiego i tytuł Mistrza Archidiecezji Lubelskiej zdobyły drużyny z parafii: pw. Trójcy Świętej w Lublinie (ministranci młodsi), pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michowie (ministranci), pw. św. Bartłomieja Apostoła w Niedrzwicy Kościelnej (lektor młodszy) i pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy (lektor starszy). Zwycięskie drużyny będą reprezentować naszą archidiecezję na Mistrzostwach Polski, które odbędą się w dniach 1-2 maja w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

2017-03-23 09:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mecz Nigeria - Argentyna

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Budowanie wspólnoty

2024-05-17 19:39

Mateusz Góra

– Idziemy na Skałkę Bulwarami Wiślanymi, wpisując się niejako w tę klasyczną drogę między Wawelem a Skałką, związaną z procesją św. Stanisława. To okazja, żeby uczyć się męstwa w dawaniu świadectwa wiary na co dzień - zauważa ks. Krzysztof Porosło.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli