Reklama

Kultura

Tak, która żyła bardziej - bł. Karolina

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawda o 16- latce zamordowanej 100 lat temu…

Co oznacza „żyć bardziej”? Jak funkcjonować na co dzień, aby owoce naszego życia były tak trwałe jak np. spuścizna Św. Ignacego, czy Jana Pawła II i pomagały ratować tysiące dusz ludzkich jak robił to o. Pio? Nie znajdziemy odpowiedzi na te pytania, jeśli nie przyjrzymy się życiu tych ludzi - ich codzienności. Oni byli ludźmi z krwi i kości. Pełnymi wad - a jednak, dziś są świętymi i błogosławionymi. Ich życie to kopalnia wiedzy o radzeniu sobie z przeciwnościami dnia codziennego, o sprawach małych i tych naprawdę wielkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego Karolina?

Reklama

Pierwszą postacią, której sylwetka zarysowana została w nowej serii wydawniczej „Nieśmiertelni” jest błogosławiona Karolina Kózka, której 100-rocznicę śmierci dziś obchodzimy. Przykład tej młodej dziewczyny, która zginęła w młodym wieku bywa zaskakujący dla współczesnych. Jej pracowitość, umiejętność zarządzania sobą i innymi oraz niezwykła mądrość wprawiały w zachwyt nie tylko jej najbliższych, ale wszystkich, którym było dane ją poznać. Niezwykła, jak na jej wiek świadomość siebie, wrażliwość i zakochanie w Bogu promieniały w najdrobniejszych detalach dnia codziennego Karoliny. Zginęła bohatersko broniąc swojego honoru. Jej fenomen jest niegasnącą inspiracją dla nas współczesnych, szczególnie osób młodych, wchodzących w dorosłość.

Czy dzisiejszy człowiek może nauczyć się czegoś od świętych i błogosławionych? Czy jego życie może być pełniejsze i smakować lepiej dzięki wskazówkom, jakie dają nam ci, którzy nie odeszli, ale nadal z nami są? Czego uczą nas „Nieśmiertelni”? Odpowiedzi na większość z tych pytań można otrzymać słuchając nowej publikacji „Ta, która żyła bardziej. Karolina”

Dlaczego to nagranie jest tak ważne?

W świadomości masowej Karolina istnieje głównie jako osoba, która zginęła w obronie czystości, natomiast bardzo niewiele osób zna jej pełny, fascynujący życiorys. To nagranie ma na celu zmianę myślenia. Autor konferencji, ks. Zbigniew Kucharski przez ponad 7 lat zajmował się historią Błogosławionej. Na jaw wyszły nieznane wcześniej fakty. Do współpracy zaproszono kryminologów, historyków i psychologów. Sporządzono portret psychologiczny mordercy Karoliny. Analizowane zachowanie błogosławionej pod kątem jej wieku i podejmowanych decyzji. Wyłania się z tego zaskakujący obraz osoby, która przewyższała mądrością, zapałem i wrażliwością wszystkich swoich rówieśników i także wielu dorosłych. Ta postać, szczególnie podczas słuchania tego nagrania autentycznie zachwyca!

Jest to pierwsze tego typu nagranie w Polsce, która zamiast hagiografią, zajmuje się ukazaniem „lekcji”, jakie święci i błogosławieni dają człowiekowi żyjącemu w XXIw.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-18 14:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rok błogosławionej Karoliny

Dariusz Gąska

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania