Reklama

Polityka

Komorowski: rodzina depozytariuszem ducha patriotyzmu także w czasach wolności

www.prezydent.pl

W pokoleniach pragnących wolności rodzina była głównym depozytariuszem tradycji niepodległościowej i ducha patriotyzmu. Tę rolę rodzina powinna pełnić także w czasach wolności – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w Warszawie podczas centralnych obchodów 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim przemówieniu na Placu Piłsudskiego prezydent Bronisław Komorowski przypomniał o szczególnym charakterze tego miejsca dla polskiej historii. Wspomniał o Marszałku Piłsudskim, który rezydował w Sztabie Generalnym w pobliskim Pałacu Saskim oraz o symbolice Grobu Nieznanego Żołnierza.

"Pamiętamy o tym, że tutaj Jan Paweł II wzywał Ducha Świętego, aby ‘odnowił oblicze tej Ziemi’ i przypominał, że wolność jest darem. Ten dar zdobyliśmy razem poprzez Solidarność" - przypomniał prezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Plac Piłsudskiego w Warszawie był także miejscem pożegnania Polaków - we wspólnej modlitwie - z papieżem Janem Pawłem II, tu też żegnano Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, wyrażano radość z beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, ale także z członkostwa Polski w NATO i wejścia do Unii Europejskiej.

„Również tutaj 17 kwietnia 2010 razem żegnaliśmy w żałobnej Mszy świętej ofiary tragicznej katastrofy w Smoleńsku. Czuliśmy wtedy w ogromnej stracie ogromną wspólnotę żałoby i bólu” – stwierdził Bronisław Komorowski.

Zdaniem prezydenta, na trwałość niepodległości Polski składają się cztery elementy: rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i stopień zintegrowania Polski ze światem zachodnim.

„Zawsze w pokoleniach pozbawionych, lecz pragnących wolności, rodzina była głównym depozytariuszem tradycji niepodległościowej i ducha patriotyzmu” – zaznaczył Bronisław Komorowski. – Tę rolę rodzina powinna pełnić także w czasach szczęśliwych, w czasach wolności – dodał.

Dlatego, jego zdaniem, trzeba „konsekwentnie tworzyć dobry klimat dla polskiej rodziny”. - Dla rodziców najważniejsze są dzieci. To, co tworzymy przez całe nasze życie, tworzymy głównie z myślą o nich. Pracując więc dla Polski z myślą o kolejnych pokoleniach, chcemy przekazać następcom jeszcze zamożniejszą i jeszcze bezpieczniejszą Ojczyznę – stwierdził Bronisław Komorowski.

Reklama

- Pytania postawione przez głęboki kryzys demograficzny to pytania o przyszłość narodu – podkreślił i dodał: „Musimy wykorzystać ten rzadki w polskiej historii czas, gdy praca i wysiłek kolejnych polskich pokoleń mogą się nawarstwiać”.

Po uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczął się Marsz „Razem dla Niepodległej”, m.in. z udziałem premier Ewy Kopacz, marszałków Sejmu i Senatu Radosława Sikorskiego i Bogdana Borusewicza oraz prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Podczas Marszu Bronisław Komorowski złożył kwiaty kolejno pod pomnikami: kard. Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego „Grota”, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego, a na zakończenie Marszu przy Belwederze – pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pod pomnikiem kard. Wyszyńskiego przed kościołem sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu prezydentowi towarzyszyli kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser i biskup polowy WP Józef Guzdek. Prezydent podkreślił "niełatwą, ale piękną działalność" i rolę Prymasa Tysiąclecia jako duchowego opiekuna Polaków w trudnych dla narodu czasach komunizmu.

Wcześniej, w godzinach porannych prezydent Komorowski wziął udział w Mszy św. za Ojczyznę, sprawowanej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-11 14:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent buduje wspólnotę Polaków na świecie

Artur Stelmasiak

Ofiarami śmiertelnymi koronawirusa są Polacy poza granicami i w tym bardzo zasłużeni działacze polonijni - mówi Minister Adam Kwiatkowski, który nadzoruje prezydenckie Biuro Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie