Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: miasto promuje turystykę religijną

Anna Sater

Umowę o współpracy pomiędzy miastem Kraków a Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II dotyczącą promowania turystyki religijnej w regionie podpisali dziś prezydent Krakowa i rektor UPJPII.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizacja seminariów, konferencji i kongresów; realizacja praktyk studenckich; wymiana opracowań i ekspertyz oraz współpraca przy wprowadzaniu rekomendacji podmiotów obsługujących turystykę religijną – to główne założenia porozumienia o współpracy między Gminą Miejską Kraków a Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, które 6 listopada podpisali prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII.

„Turystyka religijna niewątpliwie rozwija się coraz intensywniej nie tylko w Krakowie, ale także w całej Małopolsce. Ten rozwój wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednio wykwalifikowanej kadry, która będzie się specjalizować w usługach skierowanych do tej grupy turystów” – mówi Jacek Majchrowski. Prezydent Miasta Krakowa jest przekonany, że podpisywane dziś porozumienie z Uniwersytetem Papieskim przyczyni się nie tylko do popularyzacji tej gałęzi turystyki wśród odwiedzających Kraków gości, ale także do tego, że miasto będzie przez nich postrzegane jako to, do którego warto wracać i które warto polecać innym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wkładem Uniwersytetu Papieskiego we współpracę z miastem w rozwijaniu tej branży jest m.in. prowadzenie studiów na kierunku turystyka religijna na Wydziale Teologicznym. „Kierunek ten przygotowuje pracowników obsługujących ruch pielgrzymkowy i turystykę religijną, w szczególności pracowników biur turystycznych - pielgrzymkowych, ośrodków pielgrzymkowych, domów pielgrzyma, oraz przewodników i pilotów prowadzących grupy” – wyjaśnia ks. prof. Wojciech Zyzak, Rektor Uniwersytetu Papieskiego.

W podpisanym dziś porozumieniu obie strony zobowiązują się m.in. do współpracy merytorycznej w kształceniu studentów; realizacji praktyk studenckich; wspólnej organizacji seminariów, konferencji, kongresów, warsztatów i szkoleń; wymiany informacji dotyczących sytuacji na rynku turystycznym; wzajemnego udostępniania danych, opracowań i ekspertyz oraz współdziałania we wprowadzaniu rekomendacji dotyczących podmiotów obsługujących turystykę religijną.

Działania te będą miały szczególne znaczenie w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r.

Kraków od lat prowadzi działania związane z promocją turystyki religijnej. Opracowano tematyczne trasy turystyczne (m.in. Ścieżkami Jana Pawła II, Trasa św. Stanisława, Śladami św. Siostry Faustyny w Krakowie). Wspólnie z Województwem Małopolskim Miasto Kraków zrealizowało także projekt „Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej”. Zorganizowano akcję promocyjną Krakowa i Małopolski w głównych centrach religijnych Europy (Wiedeń, Loreto, Fatima, Santiago de Compostela, Lisieux) z wykorzystaniem Mobilnego Muzeum Jana Pawła II. Uruchomiono także portal internetowy prezentujący ofertę religijną Małopolski www.sacrum.visitmalopolska.pl (w sześciu wersjach językowych).

Podziel się:

Oceń:

2014-11-06 17:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacja Krakowa

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Więcej ...

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...