Reklama

Niedziela Małopolska

Na drodze nawrócenia

Franciszek Mróz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 12 lutego, ponadstuosobowa grupa przeżyła Nocną Drogę Krzyżową. Jej uczestnicy reprezentowali różne środowiska, zawody, a i przedział wiekowy był znaczny! Połączyła ich wspólna modlitwa o dobre przygotowanie i duchowe owoce Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Pątnicy spotkali się w Raciborowicach, w kościele pw. św. Małgorzaty, gdzie uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył bp Damian Muskus. – Za chwilę wyruszycie na pielgrzymi szlak, rozważając Mękę Chrystusa. Ta modlitwa celebrowana w Kościele, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, stanowi wyjątkową szkołę pokory. Stanowi okazję do podjęcia wysiłku do kruszenia swego serca – mówił bp Damian, nawiązując do odśpiewanego psalmu responsoryjnego i dodawał: – Idąc Drogą Krzyża, w sercu każdego z nas będą rodzić się pytania: – Dlaczego Jezusowi zgotowano taki los? Dlaczego spotkało Go tak wielkie okrucieństwo ze strony ludzi? Dlaczego włożono Mu na głowę cierniową koronę? Dlaczego przygotowano Mu tak ciężki krzyż? Dlaczego bicze? Dlaczego gwoździe? Po czym Hierarcha przekonywał: – Miłość Bożego Serca jest jedyną odpowiedzią na te pytania. Krzyż jest najmocniejszym dowodem, przy pomocy którego Bóg pragnie nas przekonać, jak bardzo nas miłuje. Idąc drogą Krzyża, słuchajmy Bożego głosu, słów, które będą się rodzić w naszych sercach i umysłach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piętnastokilometrową trasę przeszliśmy z krzyżem i pochodniami na czele. Raciborowice, Kończyce, Książniczki, Młodziejowice, Michałowice, gdzie zatrzymaliśmy się na krótki postój. W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski powitał nas proboszcz, ks. Władysław Dyrcz, który modlił się z nami. Zaś w holu budynku gminy podjęto nas kawą i herbatą. Dalej szliśmy przez Masłomiącą, Doły Więcławskie, Więcławice Dworskie, aby przed północą dojść do sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych. Zatrzymywaliśmy się przy kapliczkach i krzyżach wyeksponowanych nieraz od wieków w przestrzeni publicznej. W nocnej aurze wybrzmiały m.in. wielkopostne modlitwy: „Któryś za nas cierpiał rany…” i przepiękne, polskie pieśni rozważające mękę i śmierć Boga. Słuchaliśmy rozważań kolejnych stacji przygotowanych przez bp. Grzegorza Rysia.

Reklama

Na zakończenie ks. Ryszard Honkisz odprawił w intencji uczestników Nocnej Drogi Krzyżowej Eucharystię, modląc się, aby każdy przeżył owocnie czas Wielkiego Postu, którego celem jest nawrócenie. Kustosz sanktuarium św. Jakuba przekonywał: – Prawdziwe nawrócenie to nie tylko wybór dobra, ale przede wszystkim wybór Chrystusa. Kto potrafi w swoim życiu wybierać Chrystusa, kto potrafi wokół siebie dostrzegać Chrystusa, ten jest na drodze nawrócenia…

Nocną Drogę Krzyżową zorganizowało Bractwo św. Jakuba i parafia w Więcławicach Starych oraz parafie: św. Małgorzaty w Raciborowicach i NMP Królowej Polski w Michałowicach. Ochotnicza Straż Pożarna z gminy Michałowice zadbała o bezpieczeństwo pątników na trasie.

Na kolejny tydzień Wielkiego Postu redakcja proponuje lekturę przygotowanych tekstów, wierząc, że ich treść również pomoże w drodze nawrócenia.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-18 09:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa w Blachowni

Marek Kułakowski

Kto nie zna drogi do morza, niech podąża za rzeką. Niech podąża za krzyżem ten, kto szuka drogi do Boga, do zmartwychwstania, do życia. W parafialnej Drodze Krzyżowej w Blachowni, 7 kwietnia, wzięło udział ponad 200 wiernych.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Jazłowiecka Pani, módl się za nami

2024-05-09 20:50

pl.wikipedia.org

Około 40 kilometrów na zachód od Warszawy, niedaleko Niepokalanowa, w powiecie sochaczewskim położona jest wieś Szymanów. To tutaj, w Kaplicy Klasztornej Sióstr Niepokalanek znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...