Reklama

Kultura

2016 rokiem Wrocławia

Niedziela wrocławska 3/2016, str. 1

Tomasz Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka dni temu rozpoczęliśmy rok Pański 2016, a teraz inaugurujemy najważniejsze wydarzenie w powojennej historii naszego miasta – Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. Zapraszając wszystkich na weekend otwarcia 15-17 stycznia 2016 r. i zachęcając do sprawdzenia oferty programowej roku ESK pod adresem www.wroclaw2016.pl., chcę równocześnie opowiedzieć o tym, co będzie się dziać w 2016 r.

Mamy przed sobą 300 dni, 400 projektów i ponad 1000 wydarzeń kulturalnych. Wśród nich: Olimpiadę Teatralną, wręczenie Europejskich Nagród Filmowych (europejskie Oskary), specjalne edycje tradycyjnych festiwali, znakomite koncerty i wystawy...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pejzażu Wrocławia pojawią się zarówno nowe domy kultury – na przykład nowo wybudowana i niejako reaktywowana „Fama” na Psim Polu, jak i nowe muzea – na przykład Muzeum Pana Tadeusza w Rynku albo Muzeum Teatru na pl. Wolności. To ostatnie będzie związane głównie z Henrykiem Tomaszewskim. A to przedostatnie oczywiście z Adamem Mickiewiczem i rękopisem jego genialnego dzieła, relikwii piśmiennictwa polskiego – „Panem Tadeuszem”. Znajdzie się tam jednak także miejsce na pamiątki po innym wybitnym pisarzu Tadeuszu Różewiczu. Kupiliśmy ostatnio materialną spuściznę po Różewiczu (listy, rękopisy...) i przekazaliśmy ją wrocławskiemu Ossolineum.

Reklama

Powstanie też unikatowe Centrum Zajezdnia. Na terenie dawnej zajezdni autobusowej, przy ulicy Grabiszyńskiej, tam gdzie zrodziła się wrocławska „Solidarność” opowiemy o tym, jak kształtowała się powojenna tożsamość miasta.

Nie wymienię wszystkich nowych instytucji i inwestycji, a przecież warto napisać choćby o nowym Barze Barbara, o Wrocławskim Domu Literatury, o Narodowym Forum Muzyki. Będą też wydarzenia o charakterze kongresowym: Kongres Miasto Przyszłości czy jesienny Kongres Kultury Chrześcijańskiej.

Zapraszam na wiele wystaw. Na przykład na wspaniałą prezentację polskiego malarstwa z XX wieku w Pawilonie Czterech Kopuł. Ale przede wszystkim na wystawę „7 cudów Wrocławia”. O jednym z tych cudów opowiadamy od pewnego już czasu. To słynna Księga Henrykowska ze zbiorów naszego Muzeum Archidiecezjalnego, księga niedawno wpisana na listę UNESCO (Pamięć Świata), zawierająca pierwsze zdanie napisane w języku polskim. Innym cudem jest list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r., którego autorem był wrocławski ordynariusz, kardynał Kominek. List zawierający przepiękne zdanie: „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. O wpływie tego listu na historię współczesną opowiemy na specjalnej wystawie (we wrocławskim Arsenale). Na marginesie – wystawa ta była już pokazywana w Muzeach Watykańskich i cieszyła się dużym powodzeniem. A teza, którą stawia wystawa brzmi: Kardynał Kominek jest jednym z ojców pojednania europejskiego.

Dodam do tego jeszcze jedną myśl. Poprzez takie gesty, jak gest biskupów polskich z 1965 r., Europa pokazuje, że jej korzenie są korzeniami chrześcijańskimi. O tym właśnie będziemy rozmawiać we Wrocławiu, w Europejskiej Stolicy Kultury, w roku 2016. Także goszcząc młodych Europejczyków pielgrzymujących do naszego kraju z okazji Światowych Dni Młodzieży, także pamiętając o 1050. rocznicy chrztu Polski.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-14 10:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zakończyło się 28. Forum Młodych

MARTA WILCZYŃSKA

Więcej ...

Bóg prosi nas, abyśmy Mu służyli i kochali Go całym sercem

2024-05-15 10:20

Agata Kowalska

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 20-35.

Więcej ...

Francja: Prezydent Emmanuel Macron rozwiązuje parlament i ogłasza nowe wybory

2024-06-09 22:09

PAP/EPA/ANDRE PAIN

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w niedzielę, że rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe i wyznacza przedterminowe wybory parlamentarne; pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga tura - 7 lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Rozważania na niedzielę: Jak pokonać zniechęcenie?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak pokonać zniechęcenie?

Panie, pomóż mi przyjąć Ducha Świętego!

Wiara

Panie, pomóż mi przyjąć Ducha Świętego!

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Wiara

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Czy w piątek 7 czerwca katolików obowiązuje...

Wiara

Czy w piątek 7 czerwca katolików obowiązuje...

Bp Milewski: módlmy się, aby w naszej ojczyźnie ołtarze...

Kościół

Bp Milewski: módlmy się, aby w naszej ojczyźnie ołtarze...

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Kościół

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Diecezja tarnowska: zmiany personalne 2024

Kościół

Diecezja tarnowska: zmiany personalne 2024

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa