Reklama

Książki

Przedsionek niebios w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawna prezentacja książki „W przedsionku niebios. Sztuka w Hiszpanii doby El Greca” na długo zapadnie w pamięć zebranym w Aula Magna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. Sala niespodziewanie zapełniła się do ostatniego miejsca. Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia były Katedra Historii Sztuki Nowożytnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Wydawnictwo AA.

Książka stanowi pokłosie wykładów wygłoszonych w krakowskim Instytucie Cervantesa w roku 2014 dla upamiętnienia 400-lecia śmierci niezwykłego malarza – El Greca, „wciąż fascynującego zdolnością czynienia wiarygodnym tego, co niewiarygodne”. Nie byłoby tej publikacji, gdyby nie zaangażowanie i naukowa redakcja ks. prof. Andrzeja Witko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na tę niecodzienną prezentację przybyli goście z całej Polski, ludzie ze świata kultury i nauki, m.in. prof. Irena Rolska – dyrektor Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i prof. Jan Wiktor Sienkiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nie zabrakło także przedstawicieli krakowskiej Alma Mater wraz z prorektorem uczelni – ks. prof. Januszem Mastalskim na czele. Uroczystość rozpoczął kierownik katedry – ks. prof. Andrzej Witko, który powitał licznie zebranych gości. Następnie głos zabrał Andrzej Mardyła – dyrektor Wydawnictwa AA i wyraził uznanie dla wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej publikacji. Redaktor książki przedstawił z kolei krótką charakterystykę poszczególnych autorów. Wybrane fragmenty odczytał ks. dr Piotr Szweda MS. Na koniec głos zabrał prof. Juliusz Chrościcki z Warszawy, recenzent prezentowanej książki, który podkreślił, że ta naukowa praca rzuca nowe światło na wiele zagadnień i wyznacza nowe kierunki badań nad historią sztuki. Książka została zgłoszona jako ministerialny podręcznik dla wszystkich humanistów.

Prezentowana publikacja zawiera sześć tekstów wybitnych historyków sztuki z Hiszpanii i z Polski. Autorem przedmowy jest prof. Benito Navarrete Prieto. Pierwszy tekst – prof. Fernanda Maríasa Franco, członka Królewskiej Akademii Historii, czołowego specjalisty zajmującego się historią sztuki nowożytnej w Hiszpanii, nosi tytuł „El Greco 2014: Poprzez pożółkłe werniksy czy nowym spojrzeniem?”. Autorem drugiego artykułu – pt. „El Greco i jego tajemnice” jest ks. prof. Andrzej Witko. Prof. Rosario Camacho Martínez, jedna z najwybitniejszych specjalistek w tej dziedzinie, przygotowała tekst pt.: „Architektura hiszpańska pomiędzy rokiem 1541 a 1614”. Kolejny artykuł – pt. „Rzeźba hiszpańska w czasach El Greca” przygotował prof. José Roda Peña, znawca rzeźby, specjalizujący się w epoce zarówno renesansu, jak i baroku. W książce zamieszczono także tekst pt. „Malarstwo w Hiszpanii w czasach El Greca”. Jego autorem jest ks. prof. Andrzej Witko. Ostatni artykuł to rzetelna analiza krytyczna, podejmująca temat znaczenia sztuki użytkowej w czasach Kreteńczyka, którą przeprowadził prof. Álvaro Recio Mir. Całości dopełnia chronologia, przygotowana przez ks. dr. Piotra Szwedę MS, składająca się z trzech części: wiadomości historycznych, faktów z życia El Greca oraz informacji z zakresu sztuki hiszpańskiej doby Theotokopulosa, a także starannie wykonany indeks osób.

Reklama

Na uwagę zasługuje też okładka książki. Przedstawiony został na niej niepublikowany dotąd wizerunek Jezusa Chrystusa autorstwa El Greca, odkryty w niezwykłych okolicznościach w apartamentach prywatnych papieża Jana Pawła II przez ks. prof. Andrzeja Witko w 2003 r.

Bogato ilustrowana książka „W przedsionku niebios. Sztuka w Hiszpanii doby El Greca” to wartościowa i interesująca lektura nie tylko dla polskich odbiorców, ale też dla wszystkich hispanistów, a nawet dla czytelników hiszpańskich. Stanowi ona swoiste kompendium wiedzy na temat sztuki hiszpańskiej w czasach El Greca i nie może jej zabraknąć w naszych publicznych i domowych bibliotekach.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-13 08:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Promocja książki o ks. Ignacym Zoniu

Historyk od lat bada historię pierwszego proboszcza w powojennym Czerwieńsku

Karolina Krasowska

Historyk od lat bada historię pierwszego proboszcza w powojennym Czerwieńsku

W Archiwum Państwowym w Zielonej Górze 9 czerwca odbyła się promocja książki dr. hab. Daniela Koteluka "Ksiądz Ignacy Zoń (1915-1967) Droga orędownika niepodległości Polski do stalinowskiego więzienia".

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24
Zofia Czekalska „Sosenka”

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania