Reklama

Książki

Papieska Biblioteka dla studentów

Niedziela Ogólnopolska 47/2015, str. 15-16

Ks. rektor
Hans-Peter Fischer

Włodzimierz Rędzioch

Ks. rektor Hans-Peter Fischer

W Watykanie w Kolegium Niemieckim 18 listopada br. rozpoczęła działalność Biblioteka Josepha Ratzingera/Benedykta XVI, w której będą gromadzone zarówno jego dzieła, jak i publikacje o nim. Na kilka tygodni przed otwarciem biblioteki spotkałem się z rektorem Kolegium Niemieckiego – ks. Hansem-Peterem Fischerem oraz ks. prof. Stefanem Heidem, dyrektorem Biblioteki Instytutu Towarzystwa im. Görresa, którego rzymska siedziba znajduje się w Kolegium Niemieckim, aby porozmawiać o tej nowej instytucji oraz o szczególnym miejscu, w którym będzie działała

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – Jest Ksiądz rektorem Kolegium Niemieckiego, które znajduje się w pobliżu Bazyliki św. Piotra. To historyczne miejsce: w czasach rzymskich był tutaj cyrk Nerona, gdzie ginęli pierwsi chrześcijanie, w tym św. Piotr, a od czasów Karola Wielkiego działała tu Schola Francorum, hospicjum dla pielgrzymów spoza Alp, przybywających do grobu Apostoła. Dziś kolegium jest także siedzibą działającego od wieków bractwa i instytutu naukowego...

KS. HANS-PETER FISCHER: – To prawda, że bractwo, którego oficjalna nazwa brzmi: Bractwo Matki Bożej na Cmentarzu Niemieckim u św. Piotra, działa tu – jak mówi tradycja – od czasów Karola Wielkiego (IX wiek), ale jego statuty powstały dopiero w połowie XV wieku (1454 r.). Na początku zajmowało się ono hospicjum dla pielgrzymów języka niemieckiego z królestwa Karola Wielkiego, a także ich pochówkiem. Do dziś bractwo jest właścicielem cmentarza.
Kolegium Niemieckie zostało natomiast założone w 1876 r. przez ówczesnego rektora ks. Antona de Waala. Był on samoukiem zafascynowanym archeologią i historią Kościoła. Przyjaźnił się ze słynnym archeologiem Giovannim Battistą de Rossim. Ks. prał. de Waal postanowił zorganizować kolegium dla księży, którzy przybywali do Rzymu studiować właśnie archeologię.

– W kolegium działa również Instytut Görresa, jest Ksiądz Profesor jego dyrektorem...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KS. PROF. STEFAN HEID: – Od 1888 r. w kolegium znajduje się również rzymska siedziba Instytutu Görresa, który ma główną siedzibę w Bonn i liczy 3 tys. członków – są to profesorowie uniwersyteccy, głównie katolicy. Instytut ma dwa biura za granicą: w Jerozolimie i to nasze – w Watykanie. Instytut w Rzymie, ze swoimi asystentami naukowymi, zajmuje się historią Kościoła i archeologią chrześcijańską. Jesteśmy prawdopodobnie jedynym kolegium księżowskim, które ma swoje czasopismo naukowe („Römische Quartalschrift für Christliche Altertumskunde und Kirchengeschichte”), założone rok wcześniej niż kolegium; obecnie jest ono prowadzone wspólnie przez instytut i kolegium.

– Jest Ksiądz Profesor odpowiedzialny za bibliotekę, jedną z najważniejszych, jeżeli chodzi o zbiory dotyczące archeologii chrześcijańskiej...

– Biblioteka jest niewielka – mamy 45 tys. woluminów, ale wyspecjalizowaliśmy się w archeologii chrześcijańskiej oraz historii kościelnej, zwłaszcza w historii diecezji języka niemieckiego, historii papiestwa, soborów i liturgii.

Reklama

– Obok tej biblioteki powstała nowa, poświęcona Benedyktowi XVI. Jakie były związki kard. Josepha Ratzingera z Kolegium Niemieckim?

KS. HANS-PETER FISCHER: – Kard. Ratzinger miał głębokie związki zarówno z bractwem, jak i z Instytutem Görresa i Kolegium Niemieckim. Jan Paweł II mianował go prefektem Kongregacji Nauki Wiary pod koniec 1981 r., ale kardynał przyjechał do Rzymu na początku następnego roku – niestety, jego mieszkanie nie było gotowe i zatrzymał się na kilka miesięcy w kolegium, gdzie zajął zwykły pokój studencki.

– Skąd wziął się pomysł, aby założyć bibliotekę poświęconą kard. Josephowi Ratzingerowi/Benedyktowi XVI?

KS. PROF. STEFAN HEID: – Idea biblioteki zrodziła się w kolegium. Następnie okazało się, że była nią zainteresowana także Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, a nawet sam Papież senior, który w dalszym ciągu utrzymuje z nami kontakty. Zaskakujący jest nie sam pomysł, ale szybkość jego realizacji. A stało się to możliwe dzięki wielkiej liczbie prezentów, które otrzymaliśmy od samego Benedykta XVI, Fundacji Ratzinger, Watykańskiej Księgarni Wydawniczej. Mamy już więc ogromną liczbę książek we wszystkich językach, które można konsultować. Będzie również dostępny katalog on-line. Naszą ideą jest, aby nabyć każdą książkę Benedykta XVI albo o nim, którą publikuje się na świecie, jednym słowem – to wszystko, co dotyczy jego osoby. Jesteśmy w ścisłym kontakcie z Instytutem Patrystycznym Augustinianum, który od 2016 r. będzie organizować roczne kursy teologii Josepha Ratzingera.

– W jakich godzinach biblioteka jest otwarta?

– Od poniedziałku do czwartku w godz. 15.30-19.30.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-18 08:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O tytuł najstarszej pielgrzymki

Więcej ...

Prezydent Ukrainy podziękował biskupom UKGK i PKU za wspieranie Ukraińców na froncie i w codzienności

2024-05-10 17:22
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

PAP/Viktor Kovalchuk

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Z okazji Świąt Wielkanocnych prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z przedstawicielami biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Spotkanie odbyło się w kijowskim Soborze Sofijskim. Z tej okazji biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odmówili modlitwę wielkanocną z pieśnią "Chrystus Zmartwychwstał" w świątyni Mądrości Bożej.

Więcej ...

Alumni w Częstochowie złożyli przyrzeczenie wiary

2024-05-10 22:36

Karol Porwich / Niedziela

Alumni złożyli przyrzeczenie wiary przed przyjęciem święceń w stopniu diakonatu w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli