Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymka

Sezon łowiecki ze św. Hubertem

Niedziela legnicka 43/2015, str. 8

Pamiątkowe zdjęcie leśników i mysliwych wraz z kapelanami kół łowieckich

Ks. Waldemar Wesołowski

Pamiątkowe zdjęcie leśników i mysliwych wraz z kapelanami kół łowieckich

Już po raz szesnasty 3 października leśnicy, myśliwi i samorządowcy powiatu złotoryjskiego spotkali się na początku sezonu łowieckiego. Tym razem miejscem spotkania był Parafialny Ośrodek Wypoczynkowy „Grapa” należący do parafii w Pielgrzymce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji myśliwych, leśników i rolników, a także ich rodzin, którą sprawowali kapelani kół łowieckich: ks. Franciszek Wróbel, ks. Jan Nicko oraz zaproszeni księża. Gospodarz miejsca ks. Franciszek podkreślił, że wspólna modlitwa jest wyrazem wdzięczności Bogu za dar natury. – Wszyscy, zwłaszcza leśnicy i myśliwi powinni czuć się odpowiedzialni za dobro i piękno, jakim nas obdarzył Stwórca – mówił.

W homilii ks. Nicko zaznaczył, że św. Hubert, który jest patronem leśników i myśliwych, nie po to, by go podziwiać, ale po to, by go naśladować. – Droga do świętości św. Huberta związana była z modlitwą, trwaniem przy Bogu, z zatroskaniem o drugiego człowieka. Coraz częściej zdarza się nam nie szanować dnia świętego. Coraz częściej brakuje nam odpoczynku i refleksji. Wpatrując się w przykład św. Huberta, uczmy się mądrego życia i postawy niesienia bezinteresownej pomocy innym – mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólna modlitwa zakończyła się spotkaniem integracyjnym oraz podsumowaniem dotychczasowej współpracy między leśnikami i myśliwymi, a także planowaniem dalszych działań. Jak powiedział starosta złotoryjski Ryszard Raszkiewicz, dzięki takim spotkaniom, rośnie wzajemna sympatia, zrozumienie i szacunek. – Dzięki temu nasza dalsza współpraca w wymiarze życia społecznego i gospodarczego staje się łatwiejsza i bardziej owocna – mówił. Starosta podkreślił również, że dzięki współpracy samorządu i służb odpowiedzialnych za lasy i zwierzynę, udaje się przygotowywać i przeprowadzać akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Reklama

Spotkanie w „Grapie” było też okazją do podziękowań wszystkim służbom i instytucjom, które wspierają troskę o naturę. Zaproszeni goście oraz przedstawiciele sąsiednich kół łowieckich zostali obdarowani dyplomami i pamiątkami.

Dzień św. Huberta uświetnił zespół sygnalistów, którzy zaprezentowali swoje talenty muzyczne podczas Mszy św. Jak powiedział Jacek Kramarz, nadleśniczy złotoryjski, głos rogu myśliwskiego wpisany jest głęboko w tradycję i obrzędy myśliwskie. – Podobną rolę, jaką dziś spełnia telefon komórkowy, kiedyś pełnił dźwięk rogu. Każda sytuacja na polowaniu miała swój odpowiednik muzyczny. Inaczej grało się na początku polowania, inaczej po jego zakończeniu. Były specjalne sygnały wzywające pomocy czy ostrzegające przed niebezpieczeństwem. Do dziś te zwyczaje są kultywowane, choć bardziej jako elementy obrzędu myśliwskiego. Nadleśniczy zaznaczył też, że muzyka myśliwska urzekała wielu kompozytorów, którzy motywy myśliwskie zawarli, np. w utworach operowych czy operetkowych, a także w muzyce poważnej. Mówił też o działaniach edukacyjnych nadleśnictwa złotoryjskiego: – Mamy ścieżki edukacyjne oraz coś w rodzaju leśnego „big brothera”. Dzięki specjalnie przygotowanym budkom lęgowym, dzieci i młodzi mogą np. obserwować życie sikorek, składanie jaj i opiekę nad pisklętami. Dzięki takim działaniom rośnie poczucie odpowiedzialności za przyrodę.

Największym obecnym problemem, na który zwrócił uwagę nadleśniczy, jest susza. Dotyczy to zarówno lasów, jak i zwierzyny. Oby św. Hubert i św. Franciszek pomogli temu zaradzić.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-22 12:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dni Kultury Łowieckiej na Zamku Szczecińskim

Andrzej Andrzejczak

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...