Reklama

Aspekty

Diecezjalny proces zakończony

Członkowie trybunału diecezjalnego
podpisują końcowy protokół

Ks. Adrian Put

Członkowie trybunału diecezjalnego podpisują końcowy protokół

W Domu Biskupim w Gorzowie 9 września odbyła się sesja publiczna etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Była to sesja 60. i ostatnia. Przewodniczył jej bp Stefan Regmunt.
Całość dokumentacji została zapieczętowana i umieszczona w specjalnych kartonach. Teraz dokumenty trafią do Rzymu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proces na etapie diecezjalnym miał zebrać dokumenty na temat życia, cnót heroicznych, sławy i znaków świętości sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. W sesji kończącej prace na etapie diecezjalnym obok członków trybunału beatyfikacyjnego uczestniczyli goście. Wśród nich był nasz metropolita abp Andrzej Dzięga ze Szczecina, bp Edward Dajczak wraz z biskupami Pawłem Cieślikiem i Tadeuszem Werno z Koszalina, nasi biskupi Tadeusz Lityński, Adam Dyczkowski i Paweł Socha, rodzina biskupa Pluty, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych i osoby pomagające w procesie.

– Z wielkim wzruszeniem kończymy proces zbierania dokumentów świadczących o świętości sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Chcieliśmy odkryć eklezjalną wielkość długoletniego biskupa gorzowskiego, który był prekursorem duszpasterstwa ewangelicznego w wielu dziedzinach. W tym wszystkim zachował urok świeżego człowieczeństwa – powiedział bp Stefan Regmunt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Proces na etapie diecezjalnym rozpoczął się 21 stycznia 2002 r. Trybunał diecezjalny przesłuchał 55 świadków. Komisja historyczna szukała dokumentów w ponad 40 archiwach i innych instytucjach. Efektem tych prac jest zebrana dokumentacja. To ponad 4600 stron materiału podstawowego, kilka tysięcy stron tekstów sługi Bożego, jego książek, listów, konferencji. Wszystko to zostało dokładnie przebadane i sprawdzone. Dokonano tłumaczenia na język włoski oraz sporządzono urzędowe kopie dokumentów, które trafią do Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie.

Obok członków trybunału: delegata biskupa ks. Grzegorza Cyrana, promotora sprawiedliwości ks. Piotra Kubiaka, notariusza ks. Tomasza Trębacza i notariusza pomocniczego ks. Andrzeja Sapiehy, w proces była zaangażowana rzesza osób. To biegli historycy, teologowie, tłumacze, kopiści, archiwiści. Postulatorem procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym był ks. Dariusz Gronowski. – Bp Pluta był człowiekiem, dla którego sprawy nadprzyrodzone były ważniejsze i bardziej realne od spraw tego świata. Żył ciągłe w bliskości Boga. Znany był jako człowiek modlitwy i wielkiej duchowości – podkreślił ks. Dariusz Gronowski.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-17 13:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najcięższa praca została już wykonana

Z ks. dr. Dariuszem Gronowskim, postulatorem w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, rozmawia Kamil Krasowski.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli