Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wizerunek Matki Bożej Krasnobrodzkiej w krajobrazie Zamojszczyzny

Figura w Szewni Górnej

Alina Słota

Figura w Szewni Górnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej to dobry czas, żeby zgłębić wiedzę i bardziej zbliżyć się do Pani Roztocza. Jako czcicielka Maryi zaczęłam się zastanawiać: jakie piętno odcisnęła Matka Boża Krasnobrodzka w sztuce, a szczególnie w rzeźbie i płaskorzeźbie. Przemierzając ziemię krasnobrodzką i okolice, dostrzegłam wiele figur przedstawiających postać Matki Bożej adorującej Dzieciątko Jezus. Moją uwagę przykuły najpierw rzeźby kamienne w otoczeniu sanktuarium krasnobrodzkiego: kamienna figura Matki Bożej Krasnobrodzkiej na postumencie w kształcie słupa z 1857 r. naprzeciw sanktuarium Maryjnego w Krasnobrodzie, figura Matki Bożej w wirydarzu klasztoru podominikańskiego przy sanktuarium i najstarsza rzeźba Matki Bożej Krasnobrodzkiej z XVIII wieku, znajdująca się w Muzeum Sakralnym zlokalizowanym w klasztorze krasnobrodzkim. Godną zauważenia jest rzeźba przedstawiająca scenę objawienia się Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi, wykonana z kamienia józefowskiego autorstwa lokalnego artysty Andrzeja Gontarza, poświęcona przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa. W Krasnobrodzie, obok kaplicy św. Antoniego przy al. Najświętszej Maryi Panny stoi też rzeźba z drewna lipowego, przedstawiająca Opiekę Matki Bożej nad ludem, ustawiona jako pamiątka strasznych zdarzeń, które miały miejsce w czasie odpustowej nocnej procesji różańcowej, 1 lipca 1981 r. przy tej kaplicy – dzieło niepełnosprawnego artysty ludowego Lucjana Boruty z Drohiczyna postawione w tym miejscu i poświęcone w czasie odpustu lipcowego w 1982 r., podświetlana nocą figura kamienna Matki Bożej Krasnobrodzkiej w aureoli z Dzieciątkiem Jezus z 1987 r. na posesji rodziny Kurantowiczów przy al. Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie.

Kolejny etap poszukiwań rzeźb Pani Roztocza rozpoczęłam na krasnobrodzkim cmentarzu parafialnym. Znalazłam tu trzy nagrobki z rzeźbami Matki Bożej Krasnobrodzkiej: nagrobek ks. kan. Ludwika Liwerskiego – proboszcza parafii Krasnobród (od 2 listopada 1945 r., do śmierci 29 kwietnia 1970 r.) – jako dar wdzięczności od parafian; obiekt znajduje się na pagórku w starej części cmentarza. Na początku cmentarza od ul. Spokojnej można zobaczyć nagrobek rodziny Łuczków z kamienną figurą Matki Bożej Krasnobrodzkiej, natomiast w okolicy pomnika Żołnierzy Września 1939 r. znajduje się nagrobek moich krewnych, rodziny Kostrubców. Dalsze poszukiwania poczyniłam w sąsiedniej parafii na cmentarzu parafialnym w Suchowoli. Znalazłam tam jeden nagrobek z odrestaurowaną rzeźbą Matki Bożej Krasnobrodzkiej (blisko wejścia i ogrodzenia cmentarza od strony jezdni) oraz dwa nagrobki starsze z płaskorzeźbami Matki Bożej Krasnobrodziej z krzyżem (obiekty usytuowane są w środkowej części cmentarza parafialnego).

W krajobrazie Zamojszczyzny udało mi się zlokalizować jeszcze kilka rzeźb Pani Krasnobrodzkiej. W Szewni Górnej po lewej stronie jezdni na trasie Krasnobród – Zamość stoi ogrodzona metalowym płotkiem kamienna figura Matki Bożej Krasnobrodzkiej ufundowana przez wielkiego czciciela Pani Roztocza – ks. Andrzeja Jabłońskiego, jako wotum za ocalone w wypadku drogowym życie. W Hutkowie, blisko trasy Krasnobród – Zamość, na posesji rodziny Słotów stoi ogrodzona figura Matki Bożej Krasnobrodzkiej z 1996 r. ustawiona jako wotum Władysława Słoty z okazji 85. rocznicy jego urodzin. Figurę poświęcił ówczesny proboszcz parafii Krasnobród ks. Roman Marszalec. Blisko centrum Krasnobrodu, idąc chodnikiem ul. 3 Maja w stronę sanktuarium, w przydomowym ogrodzie rodziny Bińczyków można zauważyć kamienną figurę Matki Bożej Krasnobrodzkiej z Dzieciątkiem Jezus u Jej stóp. Rzeźbę postawiono dla wyrażenia wdzięczności Matce Bożej za łaski i zdrowie dla rodziny. W zbiorach własnych dwie drewniane figurki Matki Bożej Krasnobrodzkiej posiada artysta malarz i rzeźbiarz Eugeniusz Banaszek związany z Lublinem i Krasnobrodem. Podejmując te działania poszukiwawcze, uświadomiłam sobie, że Maryja potrzebuje nie tylko słów uwielbienia, ale też czynów podejmowanych na Jej chwałę. Właśnie to było motywem mojej pracy nad odszukaniem figur i rzeźb Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Owocem mojej pracy jest wystawa fotografii w „Galerii Przystanek” mieszczącej się blisko sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-07-02 12:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ze sztuką w parafii

Krystyna Machnik, autorka, i ks. Stanisław Jasionek podczas wernisażu
w parafii pw. Świętych Pierwszych Polskich Męczenników w Częstochowie

Jolanta Marszałek

Krystyna Machnik, autorka, i ks. Stanisław Jasionek podczas wernisażu w parafii pw. Świętych Pierwszych Polskich Męczenników w Częstochowie

Więcej ...

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Więcej ...

Książka, która zmienia perspektywę

2024-04-19 09:12

mat. organizatorów

To doskonały podręcznik dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, a zarazem książka, która może zmienić naszą perspektywę oceny wydarzeń, które dzieją się dookoła nas – mówił ks. Rafał Kowalski podczas konferencji poświęconej książce Joaquina Navarro-Vallsa „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji i rodziny NURT we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza