Reklama

Polska

Kard. Nycz: nie ma żadnych podtekstów w zawieszeniu rozmów ws. Funduszu Kościelnego

Stelmasiak Artur

Zdaniem kard. Kazimierza Nycza, nie należy szukać żadnych podtekstów w tym, że rozmowy na temat przekształcenia Funduszu Kościelnego w odpis podatkowy zostały wstrzymane. Jak wyjaśnił KAI, bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że od rozpoczęcia rozmów w 2012 r. urzęduje już trzeci minister administracji i cyfryzacji, i każdy kolejny szef tego resortu przed przystąpieniem do spotkań ze stroną kościelną potrzebuje czasu na zapoznanie się ze stanem prac.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem kard. Nycza, kwestia przekształcenia Funduszu Kościelnego w mechanizm odpisu 0,5%, jakiego mieliby dokonywać obywatele na wskazany przez siebie Kościół lub związek wyznaniowy „to nie jest prosta, ale bardzo skomplikowana materia”. - Jeśli minister się zmienia, to musi mieć czas na przygotowanie – powiedział metropolita warszawski.

„Nam też się tak strasznie nie śpieszy z tego powodu, że zmiana sposobu wspierania choćby ubezpieczeń duchownych wymaga [uruchomienia] ogromnej procedury, dlatego ze swojej strony nie naciskamy, by to było szybko” – powiedział KAI kard. Nycz. - Nie wiem, czy ten okres - na rok przed wyborami – jest najlepszy na dyskutowanie tej materii – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak powiedział, te wszystkie razem wzięte przyczyny skłoniły obie strony do czasowego zawieszenia rozmów. - Tym bardziej, że cała materia szczegółowa jest przygotowana – zaznaczył.

Zdaniem kard. Nycza, „było kilka rozbieżności dotyczących pewnych kwestii ideowych, ale po stronie min. Trzaskowskiego było duże otwarcie na to, by pokazać mechanizm przejścia na nowy sposób wspierania Kościoła – nie czegoś, co jest nowym „datkiem” na Kościół, ale aby uświadomić ludzi, że chodzi o zastąpienie Funduszu. Czyli nic z łaski, tylko ze sprawiedliwości, i pod tym względem jest postęp – wyjaśnił.

Jak podkreślił kard. Nycz, w trakcie przedpołudniowego wykładu prof. Wojciecha Łączkowskiego na zebraniu plenarnym Episkopatu na temat stanu stosunków państwo-Kościół, poruszona została m.in. kwestia klauzuli sumienia.

Zdaniem metropolity warszawskiego, jest to jedno z najważniejszych zagadnień wynikających z autonomii obu podmiotów. Dotyczy bowiem ogólnej oceny tego, jak w świetle zapisów Konstytucji i Konkordatu móc bezpiecznie i w zgodzie ze swoim sumieniem odnosić się do takich problemów jak aborcja czy eutanazja. – To jest dziś, a za chwilę w związku z możliwościami medycyny będą się pojawiać jeszcze trudniejsze sprawy biomedyczne – powiedział kard. Nycz.

Reklama

Odnosząc się do złożenia przez Naczelną Radę Lekarską wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności z Konstytucją przepisów dotyczących klauzuli sumienia, kard. Nycz powiedział, że jest potrzeba wprowadzenia takich rozwiązań prawnych, które uchronią lekarzy przed obowiązkiem działania wbrew swojemu sumieniu. – Trzeba tak zabezpieczyć prawo, by konkretny lekarz nie musiał wchodzić w przestrzeń, w której staje się wspólnikiem w popełnieniu czegoś, co jest niezgodne z jego sumieniem – powiedział.

W opinii kardynała, obowiązek wskazywania placówki, w której dokonuje się np. zabiegów aborcji powinno wziąć na siebie państwo, „albo mówiąc najkrócej ustawodawca – ten, który uchwalił ustawę, która wchodzi w kolizję z sumieniami lekarzy – żeby to on był zobowiązany, skoro już tak jest, do wskazania, tak jak w przypadku dyskutowanej ostatnio sprawy [prof. Bogdana Chazana – KAI]”.

Metropolita warszawski powiedział jednocześnie, że byłby ostrożny w rozszerzaniu klauzuli sumienia na zawody niemedyczne, np. nauczycieli czy prawników. – Można wtedy bardzo łatwo osłabić problem klauzuli tam, gdzie jest ona absolutnie konieczna – stwierdził.

Jak dodał, sam jest za rozszerzeniem klauzuli sumienia na farmaceutów i popiera to środowisko w takich dążeniach. – Natomiast co do zrównywania wszystkich – to są sprawy nieporównywalne – powiedział kard. Nycz.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-08 13:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rosja: w Królewcu poświęcono i otwarto Dom Pielgrzyma im. ks. J. Steckiewicza

Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

Z udziałem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza 12 grudnia otwarto w Królewcu Dom Pielgrzyma im. ks. Jerzego Steckiewicza - pierwszego i długoletniego proboszcza miejscowej parafii św. Wojciecha. Na uroczystość tę, która odbyła się w 3. rocznicę śmierci polskiego kapłana, przybyli ponadto metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paweł (Paolo) Pezzi i jego biskup pomocniczy Nikołaj Dubinin, wielu księży, głównie z okolicznych parafii i z głębi Rosji, w tym brat-bliźniak ks. Jerzego - ks. Andrzej Steckiewicz, liczni wierni i miejscowy ksiądz prawosławny Igor Ilnicki. Obecny był ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?