Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Szkoła z wartościami

Archiwum ZSK w Zamościu

– Ludzie poszukują szkoły, która będzie kształciła i wychowywała w oparciu o prawdziwe wartości – mówi ks. dr Robert Strus, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. św. o. Pio w Zamościu, z którym rozmawia Joanna Suszko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

JOANNA SUSZKO: – Uczniowie klas szóstych szkół podstawowych wybierają szkoły gimnazjalne, do których będą uczęszczać przez kolejne trzy lata. Dlaczego warto wybrać Katolickie Gimnazjum im. św. Ojca Pio w Zamościu?

KS. DR ROBERT STRUS: – Atutem naszego gimnazjum jest to, że dużą wagę przywiązujemy do procesu wychowawczego oraz mamy bardzo wysokie wyniki w egzaminach zewnętrznych. Proces wychowawczy oparty jest o wartości chrześcijańskie, godność osoby ludzkiej oraz prawdę i wolność. Dzięki temu w naszej szkole jest dobra atmosfera i wysoki poziom bezpieczeństwa. Szkoła od kilku lat zajmuje najwyższe miejsca wśród zamojskich gimnazjów, jeśli chodzi o osiągnięcia edukacyjne. Cieszy się wysokim wskaźnikiem Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD). Metoda EWD pozwala zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania. Polega na porównaniu wyników przynajmniej dwóch pomiarów osiągnięć szkolnych: na początku nauki w danej szkole i na jej zakończenie. Polski system egzaminacyjny dostarcza danych do wyliczania EWD dla gimnazjów (sprawdzian w klasie VI szkoły podstawowej jako miara na wejściu, egzamin gimnazjalny jako miara na wyjściu). Z tego powodu EWD jest bardzo dobrym wskaźnikiem efektywności postępu, poczynionego przez uczniów podczas nauki w danej szkole. Wszystko jest zasługą naszych nauczycieli, rodziców i oczywiście uczniów, którzy chętnie się uczą i uczęszczają na liczne zajęcia dodatkowe.

– Jakie warunki trzeba spełnić, aby być uczniem katolickiego gimnazjum?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Warunkiem zapisania dziecka do naszej szkoły jest aprobowanie przez rodziców systemu wartości, na którym opiera się wychowanie w naszej szkole. Generalnie, rodzice zdają sobie sprawę, jakie wymagania stawiamy przed nimi i ich dziećmi i często właśnie z tego powodu decydują się na wybór szkoły katolickiej. W przypadku kandydatów do gimnazjum o respektowanie zasad panujących w szkole pytamy również samych uczniów. Dobrowolność jest istotą naszego systemu wychowawczego. W procesie rekrutacji odbywają się rozmowy z kandydatami oraz ich rodzicami. Bierzemy też pod uwagę osiągnięcia uczniów ze szkoły podstawowej.

– Czy do Katolickiego Gimnazjum w Zamościu rekrutacja odbywa się podobnie jak do pozostałych gimnazjów publicznych, czyli przez Internet?

– W naszej szkole pozostaliśmy przy tradycyjnym sposobie rekrutacji. Kandydatów można zapisać w sekretariacie szkoły przy ul. Sikorskiego 11 w Zamościu, tel.: 846-273-084 lub 506-086-058. Zapisy prowadzimy do 8 maja 2015 r. Rozmowa rekrutacyjna komisji z uczniami i ich rodzicami odbędzie się 12 maja, zaś listę kandydatów przyjętych do szkoły oraz listę rezerwową ogłosimy 14 maja.

Reklama

– Szkoły katolickie w Polsce i na świecie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Podobnie jest z katolicką szkołą w Zamościu. Z czego to wynika?

– Tak, to prawda. Liczba kandydatów często przekracza liczbę miejsc. Dzieje się tak zapewne dlatego, że obserwujemy w świecie poważny kryzys wartości, rodziny i wychowania. Ludzie poszukują szkoły, która będzie kształciła i wychowywała w oparciu o prawdziwe wartości. Misją szkoły katolickiej jest pomaganie rodzinie w wychowaniu dzieci w duchu wiary. Nie zapominamy również o rodzinach ubogich, wielodzietnych, przeżywających różne kryzysy. Bardzo duży akcent kładziemy na to, aby dzieci ubierały się skromnie. Dlatego obowiązuje u nas strój szkolny. Nieustannie przekonujemy uczniów i rodziców do wartości chrześcijańskich. Ukazujemy te wartości, jako sposób na piękne, udane i szczęśliwe życie. Zapraszamy do szkoły na spotkania z uczniami, ale też i rodzicami, różne osoby, które słowem i życiem świadczą o Bogu i swojej wierze.

– Nie obawia się Ksiądz, że takie podejście odstraszy potencjalnych kandydatów?

– Raczej widzę to zjawisko odwrotne. Szkoły katolickie stają się często inspiracją dla pozostałych szkół. Cieszę się, że w naszym mieście inne szkoły wprowadzają praktyki, które u nas się sprawdziły. Widzę w szkołach katolickich pewien zaczyn, z którego mogą czerpać inne placówki. Zresztą my też od innych szkół bardzo dużo się uczymy.

– Co oprócz nauki oferuje katolickie gimnazjum?

– W szkole działają liczne koła zainteresowań i grupy, np. teatralne, dziennikarskie, chór szkolny, doskonale rozwija się harcerstwo. Mimo słabej bazy cieszymy się sukcesami w sporcie. Organizujemy dla naszych uczniów zajęcia fakultatywne. Dużą wagę przywiązujemy do organizacji wycieczek szkolnych oraz wyjazdów integracyjno-rekreacyjnych.

– Szkoła troszczy się o integralny rozwój swoich uczniów?

– Dokładnie tak jest, w myśl popularnej maksymy, która mówi, że w zdrowym ciele jest zdrowy duch. Rozwój integralny, czyli troska o wszystkie sfery życia młodego człowieka, to fundament, na którym opieramy nasze gimnazjum.

– Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-31 15:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus: polska szkoła potrzebuje odważnych wizjonerów

Bp Damian Muskus

Piotr Drabik/Archidiecezja Krakowska

Bp Damian Muskus

Hierarcha podkreślał, że szkoła winna uczyć „codziennego patriotyzmu otwarcia i gościnności”.

Więcej ...

Matko Boża Kalwaryjska, módl się za nami...

2024-05-18 20:50
Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Ks. Mariusz Michalski

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Wyrazem nieprzerwanego i wciąż żywego kultu, a jednocześnie największym religijnym wydarzeniem w XIX – wiecznej Galicji, była uroczysta koronacja obrazu w 1887 roku. Inicjatorem uroczystości był kardynał Albin Dunajewski, administrator diecezji krakowskiej.

Więcej ...

Prosimy Ducha Świętego o jedność

2024-05-19 12:44
Biskup Jacek Kiciński CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj