Reklama

Polska

Bp Jezierski o roli opiekuna i wychowawcy

Andrzej Grabowski /commons.wikimedia.org/wiki

- Św. Józef, uważany przez wielu współczesnych mu za ojca Jezusa, dobrze wypełnił wobec Niego obowiązki opiekuna i wychowawcy – mówił bp Jacek Jezierski, który 2 października przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temat październikowego spotkania brzmiał: „Człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę – o pierwszorzędnej odpowiedzialności rodziców za religijne wychowanie dzieci, o potrzebnej czujności i aktywnym zaangażowaniu rodziców w domu, szkole i Kościele”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak wraz z rodziną z kaliskiego sanktuarium.

Konferencję nt. odpowiedzialnego wychowania młodego człowieka do życia z wiary wygłosił ks. kan. dr Marek Studenski, kapłan diecezji bielsko-żywickiej, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej, wykładowca pedagogiki oraz diecezjalny wizytator katechizacji. Prelegent podkreślał, że bardzo ważną rolę w życiu dziecka odgrywa wspólna modlitwa i sięganie po Pismo Święte. Wskazał, że wpływ na wychowanie dziecka mają: rodzina, szkoła i Kościół. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski, ordynariusz diecezji elbląskiej, w ramach Konferencji Episkopatu Polski: delegat ds. Ekumenicznej Inicjatywy „Theobalt”, członek Rady ds. Ekumenizmu, członek Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kępińskiego, krotoszyńskiego, lututowskiego i pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans wskazywał na rolę św. Józefa, jaką odegrał w dziejach zbawienia. - Pan Bóg wybrał tego spokojnego mężczyznę, męża sprawiedliwego do wypełnienia odpowiedzialnej misji, tak więc zwykły, zwyczajny człowiek stanął przed wielkim zadaniem. Józef został mężem Maryi, nie był jednak ojcem Jezusa. Syn Boży stał się człowiekiem w sposób nietypowy i wyjątkowy. Jedynie Bóg jest Ojcem Jezusa. Dla św. Józefa była to wielka tajemnica misterium jak i dla nas – mówił bp Jezierski.

Reklama

Zaznaczył, że św. Józef stał świadkiem tajemnicy macierzyństwa Maryi. - Każdy chrześcijanin ma mniejsze lub większe problemy ze swoją wiarą. Św. Józef miał też pewne wątpliwości i rozterki. Był zaskoczony macierzyństwem Maryi, tym wszystkim, co się w związku z tym wydarzyło, sytuacją, w której się znalazł. Wiara w Boga i miłość do Maryi pomogły mu nie odrzucić Jej, zaakceptować Jezusa i po ojcowsku opiekować się nim – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślał, że św. Józef dobrze wypełnił wobec Jezusa obowiązki opiekuna i wychowawcy. – Św. Józef był na co dzień z dzieckiem, młodzieńcem, młodym mężczyzną, towarzyszył Mu. U boku św. Józefa Jezus wzrastał w mądrości, latach i łasce u Boga i ludzi – powiedział ordynariusz diecezji elbląskiej.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. Odmówiona została także modlitwa w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak ubolewał, że najczęściej podłożem decyzji kobiety do dokonania aborcji jest środowisko, czyli ojciec dziecka, rodzice, lekarze i najbliższe otoczenie. – Niech ręka Boska broni, żeby ktokolwiek z nas przyczynił się do tego, żeby życie ludzkie nie przyszło na świat. To jest współudział w grzechu. Jeżeli taką osobę spotkamy na naszej drodze życia, to dobre słowo, przyjaźń, konkretna pomoc bardzo często zmienia decyzję tej kobiety – mówił biskup kaliski. Zachęcał rodziców, aby małe dzieci uczyli modlitwy „Aniele Boże, stróżu mój”. Dodał, że dzieci zawsze biorą wzór z rodziców i nikt nie może zastąpić ich w wychowaniu swoich dzieci. Prosił o modlitwę w intencji chorych na nowotwory. – Zaczerpnijmy sił od św. Józefa, abyśmy wytrzymali w dźwiganiu krzyża codziennego – powiedział bp Janiak.

Reklama

Mszę św. uświetniły: Chór „Jutrzenka” z Kępna pod dyrekcją Cecylii Płazy i Chór Męski „Cantamus” pod kierunkiem Antoniego Janaszewskiego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-03 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rok św. Józefa w diecezji

Niedziela legnicka 12/2021, str. IV

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

W ramach obchodu Roku Jubileuszowego prezentujemy kolejną parafię, która za patrona ma św. Józefa.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych