Reklama

Niedziela Podlaska

Drohiczyn

Noworoczne spotkanie „Podlaskiego Dziedzictwa Kultury”

Jan Krakowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 17 stycznia do Drohiczyna przybyli ludzie kultury z diecezji drohiczyńskiej na noworoczne spotkanie Stowarzyszenia „Podlaskie Dziedzictwo Kultury”. Gospodarzem jego był biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Obecni byli również biskup senior Antoni Dydycz oraz burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym. Zebranych powitała i złożyła świąteczne życzenia senator RP Maria Koc, a prowadzili je Alina Symonowicz oraz ks. Łukasz Gołębiewski. Na spotkanie przybyli też dyrektorzy placówek kultury, działacze i twórcy z różnych miejscowości w diecezji drohiczyńskiej. Pieśni, kolędy i pastorałki wykonały zespoły ludowe: „Sokołowianie” i „Seniorynki” z Sokołowa Podlaskiego, „Łochowianie” i „Gwizdalanki” z Łochowa, a także Chór Pieśni Narodowej z Siemiatycz i Liwia Długosz ze Sterdyni.

Referat na temat: „Cywilizacja, kultura i religia” wygłosił bp Tadeusz Pikus. Ukazał w nim cywilizację jako aktywność człowieka, ukierunkowaną na świat, który on sobie podporządkowuje. Czyni to, opierając się na wartościach, tak żeby przekazać efekty kolejnym pokoleniom. O kulturze powiedział, że jest to aktywność człowieka ukierunkowana na samego siebie, mogąca ukazywać inny świat, w tym również Boga. Religia zaś stanowi ukierunkowanie człowieka na Boga, który pierwszy wychodzi do człowieka. Może on Go podjąć lub odrzucić. Religia ma największą wartość, jaką jest świętość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Antoni Dydycz życzył zaś, aby obecnie tworzona kultura była darem dla przyszłych pokoleń, byśmy mogli się w niej zakorzeniać oraz budować dom dla wszystkich, tworząc cywilizację opartą na tym, co przyniósł Chrystus i co przekazali nam poprzednicy.

Reklama

Stowarzyszenie to wyrosło z inicjatywy biskupa seniora Antoniego Dydycza, który zaprosił dyrektorów placówek kulturalnych i twórców z regionu do zawiązania pierwotnie „Podlaskiego Sejmiku Kultury”. Z założenia jest to ruch społeczny przedstawicieli środowisk, instytucji i organizacji kulturalnych, artystów oraz osób działających na rzecz kultury w regionie historycznego Podlasia, istniejącego obecnie w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Cele jego działalności to kształtowanie i wzmacnianie tożsamości historyczno-kulturowej Podlasia w jej zróżnicowanym, wielokulturowym kształcie oraz integracja środowisk kultury w diecezji drohiczyńskiej i w regionie historycznego Podlasia. Funkcjonuje on, opierając się na nauce i działalności Kościoła katolickiego w historycznej stolicy Podlasia – Drohiczynie. Popularyzuje też wielokulturowe dziedzictwo Podlasia, podkreślając rolę Kościoła katolickiego w jego kształtowaniu, kreuje i wspiera inicjatywy artystyczne, ukazuje dorobek różnych kultur w duchu tolerancji i szacunku, a także integruje środowiska twórcze, artystyczne i kulturalne.

Księżom biskupom zostały złożone życzenia wraz z prezentami w postaci wytworów podlaskiej kultury, a zebrani złożyli je sobie wzajemnie, łamiąc się opłatkiem.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-29 13:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Opłatek to nie towar, powinien być pobłogosławiony

Karol Porwich/Niedziela

Ocalmy piękną tradycję wieczerzy wigilijnej. Dzielmy się pobłogosławionym opłatkiem. Zadbajmy o duchowy wymiar świąt Bożego Narodzenia.

Więcej ...

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania