Reklama

Wiara

Nie tylko Całun

Prof. Jorge Manuel Rodriguez Almenar
podczas pobytu w Warszawie – drugi od lewej.
Przemawia Grzegorz Górny

Wojciech Łączyński

Prof. Jorge Manuel Rodriguez Almenar podczas pobytu w Warszawie – drugi od lewej. Przemawia Grzegorz Górny

Dzięki badaniom nad Sudarionem z Oviedo możemy wytłumaczyć, co widać na Całunie Turyńskim - powiedział dr Jorge Manuel Rodriguez Almenar podczas wykładu w Domu Arcybiskupów Warszawskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naukowiec jest wykładowcą prawa na Uniwersytecie w Walencji oraz prezesem Hiszpańskiego Centrum Syndologii. - CES to stowarzyszenie kulturalne, którego celem jest badanie relikwii Chrystusowych wyłącznie z punktu widzenia nauki - wyjaśnił dr Jorge Manuel Rodriguez Almenar, który przyjechał do Polski, aby wziąć udział w prezentacji nowej książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia „Tajemnica Graala. Śledztwo w sprawie Świętego Kielicha”.

Wieloaspektowe analizy prowadzone przez centrum koncentrują się na płótnie pogrzebowym Jezusa z Grobu Jerozolimskiego (Sudarion) oraz na Kielichu Pańskim z Ostatniej Wieczerzy (św. Graal). Obie relikwie znajdują się w Hiszpanii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trakcie wykładu dr Almenar opowiedział, jak relikwie trafiły na Półwysep Iberyjski oraz gdzie przez wieki były przechowywane. Największe jednak zainteresowanie wśród słuchających wzbudziły wyniki badań naukowych oraz sposób ich prowadzenia.

CES zaangażował do badań wybitnych ekspertów z kilku krajów. - Zaczynali oni swoją pracę od „zera”, czyli bez żadnych sądów wyjściowych - podkreślił prezes centrum. W przypadku Graala badanie skupiło się m.in. na analizach archeologicznych, jubilerskich oraz kwerendzie historycznych zapisów. - Obecny stan naszej wiedzy pozwala stwierdzić, że jeśli na świecie jest św. Graal, to jest nim kielich, który znajduje się w katedrze w Walencji - mówił naukowiec.

Do zespołu badającego Sudarion poza specjalistami od starożytności weszli także eksperci z takich dziedzin, jak: hematologia, biologia, kryminalistyka, palinologia, obrazowanie trójwymiarowe itd.

Płótno pogrzebowe badano w ultrafiolecie i za pomocą mikroskopów elektronowych. Dzięki temu naukowcy potrafią powiedzieć, jak powstały każde zgięcie materiału i każda plamka na Sudarionie. - Na płótnie jest krew AB. Jest ona zmieszana z płynem płucnym, co jest charakterystyczne dla osób umierających na krzyżu - powiedział dr Rodriguez Almenar i podkreślił: - Taka sama grupa krwi jest na Całunie oraz w większości cudów eucharystycznych.

Reklama

Podobieństw między Całunem i Sudarionem jest tak dużo, że naukowcy porównujący oba obiekty doszli do wniosku, że na pewno została w nie owinięta ta sama osoba. - Plamy krwi są znacząco podobne. Na Całunie możemy też odnaleźć ślady po węźle, którym zakończony był Sudarion - powiedział dr Almenar i dodał: - Warto też zwrócić uwagę, że nie znamy żadnego ukrzyżowanego poza Chrystusem, któremu nałożono by koronę cierniową. Podobieństwo plam krwi w tym zakresie jest bardzo znaczące.

Wyniki badań, do których doszli naukowcy, prezes CES przedstawił osobiście Benedyktowi XVI. - Ówczesny papież zachęcił nas do ich kontynuowania, bo, jak stwierdził, „umacniają one naszą wiarę” - powiedział dr Almenar.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-02 14:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Turyn: w 2015 wystawienie całunu

JANUSZ ROSIKON/©ROSIKONPRESS/STURP: "ŚWIADKOWIE PRAWDY", "OBLICZE PRAWDY"

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania