Reklama

Wiadomości

Niedzielne spotkania przy stole

Z bp. Janem Wątrobą, przewodniczącym Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Karolina Mysłek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KAROLINA MYSŁEK: – Wielu ludziom niedziela kojarzy się jedynie z dniem wolnym od pracy. A to przecież uprzywilejowany czas dla świętowania. Jak więc świętować w rodzinie chrześcijańskiej?

BP JAN WĄTROBA: – Dla chrześcijanina to najważniejszy dzień tygodnia, a jego wydarzeniem centralnym jest Msza św. Niedziela powinna być dniem spotkania z Panem Bogiem na Eucharystii, na modlitwie. To pierwszy punkt niedzielnego programu. Wszystko inne powinno być mu podporządkowane. Choć dziś potrzeba elastycznego podchodzenia do wspólnego udziału rodziny w Eucharystii, to ważne, żeby każdy z członków rodziny był na niedzielnej Mszy św.
Ale niedziela to również dzień człowieka. To uprzywilejowany czas dla rodzinnych spotkań, w których ważną rolę odgrywa stół – miejsce wspólnego posiłku. Stół, przy którym nie ma pośpiechu, przy którym jest okazja do rozmowy, żartu, ale i podjęcia poważnych tematów. Stół, który działa wspólnototwórczo. Niedziela to też czas wspólnego odpoczynku, relaksu, zabaw i wspólnych wypraw. Zdaję sobie sprawę, że to idealny obraz, dziś często zakłócany nieobecnością niektórych członków rodziny. Trudno wszystkich razem zebrać. Tym bardziej trzeba cenić każdą okazję, by mieć czas dla siebie. Nie znaczy to, by ten czas spędzać w supermarketach. Niedziela nie jest czasem robienia zakupów, nawet pod pretekstem rodzinnej wyprawy.

– A co z rodzinną Mszą św.? Wielu wyznaje zasadę, że dorośli uczestniczą w swojej, a dzieci w swojej...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jestem zwolennikiem uczestniczenia we Mszy św. całej rodziny, jeśli tylko jest to możliwe. Dla dzieci bardzo ważny jest przykład rodziców, one przecież najbardziej uczą się przez naśladowanie. Cieszę się, gdy widzę całe rodziny na Eucharystii. Wzrusza widok ojca czy mamy trzymających na rękach swoje dzieci. Zdaję sobie sprawę, że niejednokrotnie są one zniecierpliwione. Ale trzeba zwrócić uwagę na piękno modlitwy dziecka, gdy po swojemu mówi do Pana Boga.

– Pan Bóg po dziele stworzenia odpoczął, zachwycił się nim. Jak ten zachwyt przenieść na grunt rodziny?

– Pan Bóg, zachwycając się, wydaje okrzyk, który idzie z człowiekiem przez kolejne epoki. Zaś zachwyt człowieka nad dziełem stworzenia prowadzi do modlitwy. Zachwycając się, myśli o źródle tego piękna, o jego Stwórcy, szuka Pana Boga, zwraca się do Niego. Obcowanie z przyrodą, szukanie piękna w otoczeniu to pierwszy krok. Żeby się zachwycić tym pięknem, trzeba do niego dotrzeć. I tu jest rola dla rodziców – wskazywać na piękno stworzenia.

Reklama

– Księże Biskupie, ale po co to wszystko? Jaką rolę w rodzinie ma spełnić takie właśnie świętowanie?

– Po całotygodniowym zabieganiu, zmęczeniu, mijaniu się w pośpiechu – potrzebny jest czas odpoczynku, by nabrać mądrego dystansu, posłuchać siebie nawzajem, ucieszyć się sobą, uporządkować hierarchię wartości, a przede wszystkim odnowić swoją relację z Panem Bogiem. Bo tak naprawdę to od niej zależy rodzinne szczęście.

– A jak duszpasterz może zachęcać do świętowania niedzieli?

– Duszpasterz nie ma w zasadzie innych narzędzi niż słowo, które kieruje do wiernych. Musi szukać sposobów indywidualnego docierania. Sprawdzoną metodą duszpasterską jest oddziaływanie na rodziców przez dzieci. Znam wiele parafii, w których ożywienie życia religijnego nastąpiło przez dobrze prowadzone duszpasterstwo dzieci. Mądry duszpasterz potrafi zachęcić również rodziców.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-02 14:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Być ambasadorem Słowa Bożego

Msza św. inaugurująca Tydzień Biblijny w kościele św. Józefa

Paweł Wysoki

Msza św. inaugurująca Tydzień Biblijny w kościele św. Józefa

Niedzielą Biblijną, przypadającą w tym roku 14 kwietnia, rozpoczęły się obchody Tygodnia Biblijnego. Archidiecezjalne uroczystości pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło miały miejsce w kościele św. Józefa w Lublinie

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?