Reklama

Niedziela Wrocławska

Mała Jasna Góra

Tadeusz Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla narodu polskiego 26 sierpnia to dzień szczególny – wtedy przypada wspomnienie Matki Bożej Częstochowskiej, danej „ku obronie naszemu narodowi”, która od 625 lat jest przy nas, pamięta o nas i czuwa na Jasnej Górze. Także we Wrocławiu Maryja ma swoje wyjątkowe miejsce – to Mała Jasna Góra, sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła w parafii św. Mikołaja, prowadzonej przez Ojców Paulinów, powołane decyzją abp. Józefa Kupnego 25 marca br.

W 1998 r. kard. Henryk Gulbinowicz, ustanawiając paulinów duszpasterzami parafii św. Mikołaja we Wrocławiu, wyznaczył niejako misję i kierunek duchowy temu miejscu: „wrocławska, mała Jasna Góra”. 11 listopada 1998 r. dokonał intronizacji kopii Ikony Jasnogórskiej Matki Kościoła. Od tej chwili dla wiernych i duszpasterzy związanych z tym miejscem Maryja stała się szczególną Matką daną ludowi „jako pomoc i obrona”. Od samego początku paulińska posługa była przeniknięta rysami maryjnymi: nabożeństwa maryjne (w środę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w sobotę – do Jasnogórskiej Matki Kościoła), w czasie których czytane są intencje składane przy ołtarzu Matki Bożej, codzienny, wspólnie odmawiany przez wiernych Różaniec, codzienny śpiew Godzinek do Najświętszej Maryi Panny, wota ofiarowywane Matce Bożej jako wyraz dziękczynienia i przebłagania, umieszczone przy ołtarzu, czy codzienne Apele Jasnogórskie, rekolekcje i kazania maryjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od erygowania sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła paulini zapraszają w każdą pierwszą sobotę miesiąca na soboty Królowej Polski – rozpoczyna je modlitwa różańcowa przed częstochowską ikoną o 10.30, następnie celebrowana jest Msza św. z modlitwą zawierzenia Matce Bożej. Kolejne spotkanie – 6 września. Każdy mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska ma także szansę zaprosić Maryję do domu: na prośbę parafian i czcicieli Jasnogórskiej Matki Kościoła 3 maja paulini rozpoczęli peregrynację kopii Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. – Chętni mogą zgłaszać się bezpośrednio do naszej parafii, by ustalić termin odbioru Ikony. Osoby przyjmujące Ikonę zgłaszają się po nią, najlepiej całą rodziną, uczestniczą we Mszy św. wieczornej, a na jej zakończenie odbierają Ikonę Matki Bożej od innej rodziny, zabierając ją do swego domu – mówi o. Maksymilian Stępień, podprzeor klasztoru Ojców Paulinów we Wrocławiu.

Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła to miejsce, gdzie od Maryi możemy „uczyć się Kościoła”, gdzie ze swoją czułą, matczyną miłością wskazuje nam Syna i prowadzi nas do Jezusa. Warto do nowego sanktuarium przyjść nie tylko 26 sierpnia. – Zapraszamy, przyjdźcie! Przyjdźcie, żeby popatrzeć, dotknąć tego miejsca, żeby pobyć przy Maryi, zostawić Jej swoje troski i radości. Zapraszamy także do konfesjonału – fenomenem tego miejsca jest również konfesjonał, spowiadamy do południa trzy godziny, od 9.00 do 12.00, i po południu także trzy godziny, od 15.00 do 18.00. Czekamy na was! – zaprasza o. Maksymilian Stępień.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-21 13:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Msza żałobna w intencji śp. kard. Henryka Gulbinowicza

Screen

- Nadzieja jest tylko w imieniu Jezus. To dzięki ofierze Chrystusa Bóg może nam okazać Miłosierdzie – mówił bp Andrzej Siemieniewski w homilii podczas Mszy św. żałobnej w intencji zmarłego kard. Henryka Gulbinowicza. Kaznodzieja przypomniał, że w ostatnich dniach usłyszeliśmy wiele na temat życia kardynała. Dziś jednak, jak podkreślił, jest czas modlitwy i mówienia do Boga. Eucharystii w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu przewodniczył abp. Józef Kupny. Modlitwa miała charakter prywatny.

Więcej ...

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Więcej ...

Róże i sprawy beznadziejne

2024-05-22 21:40
Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

Marzena Cyfert

Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

W parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach wprowadzone zostały dziś relikwie św. Rity. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Krzemień, homilię wygłosił ks. Grzegorz Kopij.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele