Zebrano ponad 400 tys. podpisów pod inicjatywą „Tak dla religii i etyki w szkole”
2025-06-23 20:49
Red. na podst. Radio Maryja/Andrzej Sosnowski
Adobe Stock
Po niedzielnych zbiórkach do katechetów spływają ostatnie podpisy w obronie lekcji religii - w najbliższy czwartek wszystkie trafią do Sejmu. Katecheci planują podsumowanie akcji, która - co już wiemy - zakończyła się sukcesem.
Do katechetów wciąż docierają podpisy zebrane pod obywatelską inicjatywą „Tak dla religii i etyki w szkole”. Już wiadomo, że jest ich ponad 400 tys., a to oznacza, że projektem, który przewiduje obowiązkową religię lub etykę w szkole, zajmie się Sejm. Pełną liczbę podpisów poznamy w najbliższych czwartek.
– Będziemy mieli konferencję prasową w Warszawie pod pomnikiem Armii Krajowej i o godz. 13.00 złożenie podpisów w Sejmie – wskazał Piotr Janowicz ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich.
To jasny sygnał, że Polacy chcą, aby szkoła nie tylko przekazywała wiedzę, ale także wspierała wychowanie moralne i duchowe młodego pokolenia. Pokazaliśmy, że "wartości mają znaczenie!"
Katecheci w obronie lekcji religii – „Nic o nas bez nas”
Andrzej Sosnowski
Andrzej Sosnowski
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zorganizowało w południe na Placu Zamkowym w Warszawie happening w obronie lekcji religii w szkołach. Protest poprzedził list złożony przez Członków Zarządu Stowarzyszenia do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Katecheci postulują w nim zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego regulacji wymierzonych przeciwko nauczaniu religii w szkołach.
Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles Puchała i Herman Stępień OFM
Oprac. na podst. "Módlmy się. Z Chrystusem, Maryją i świętymi przez cały rok"/Wyd. Jedność
pl.wikipedia.org
Bł. Achilles Puchała
Józef Puchała przyszedł na świat 18 marca 1911 r. we wsi Kosina koło Łańcuta. Wychowywał się w średniozamożnej, rolniczej rodzinie. W gimnazjum wstąpił do Rycerstwa Niepokalanej. W 1927 r. został przyjęty we Lwowie do franciszkanów konwentualnych. Otrzymał zakonne imię Achilles.
Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki
2025-07-19 15:07
tom/KAI
Vatican News
„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.