Reklama

Niedziela Podlaska

Niezwykły koncert

TADEUSZ SZERESZEWSKI

4 lipca w bielskiej bazylice, w ramach 18. Międzynarodowych Spotkań Artystycznej Młodzieży Polskiej i Polonijnej, odbył się koncert Polskiego Chóru Pokoju pod dyrygenturą prof. Violetty Bieleckiej. Oprócz utworów chóralnych bielszczanie mieli okazję usłyszeć trio jazzowe Pax Band oraz solistów z rodowodem bielskim – Paulinę Malinowską i Agnieszkę Deniziak. Wyłącznym sponsorem koncertu była firma rodzinna „Suempol”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia Polskiego Chóru Pokoju sięga 1998 r., kiedy to z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantica Cantamus” oraz Domu Kultury w Czarnej Białostockiej odbyły się pierwsze warsztaty chóralne, gromadząc młodych polskich muzyków z kraju i z zagranicy. Misją chóru jest idea edukacji muzycznej i jednoczenie Polaków po obu stronach granicy wschodniej w imię wspólnego dziedzictwa kulturowego, tradycji i wartości poprzez muzykę.

Chór stawia sobie za cel poznawanie kultury, ochronę i upowszechnianie naszego dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza polskich kompozytorów, oraz kształtowanie świadomości narodowej i kulturowej uczestników kolejnych spotkań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Utworem „Agnus Dei” Wojciecha Kilara, wybitnego kompozytora, chór przywitał wierną bielską publiczność. Wykonał go w niezwykłej scenografii, bowiem członkowie chóru byli rozproszeni w kilku miejscach kościoła.

W pierwszej części koncertu chór wykonał utwory, również a cappella, Norberta Blachy „Modlitwa o pokój” oraz Juliusza Łuciuka „O ziemio polska”. W drugiej odsłonie oprócz utworów chóralnych bielszczanie mieli okazję usłyszeć trio jazzowe Pax Band, utworzone przez trzech utalentowanych muzyków: Kamila Łomaskę, Wojciecha Bronakowskiego oraz Maxa Fedorova, w znanych utworach historycznych o charakterze narodowym, np. pieśni: „Jak to na wojence ładnie”, sięgającej historii powstania styczniowego, „Deszcz jesienny”, opartej na motywach arii z opery Bizeta, „Pieśń o wodzu miłym”, poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, oraz jednej z najbardziej wzruszających piosenek partyzanckich „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”.

Trzeci blok muzyczny należał do solistów, którzy wykonali utwory w opracowaniach Maxa Fedorova. Rozpoczął go Roman Chumakin wykonaniem utworu „Marsz, marsz Polonia”. Niezwykłą dozę patriotyzmu niosły utwory „Pierwsza kadrowa” oraz „Ułani, ułani”, „Białe róże” przepięknie wykonane przez Agnieszkę Deniziak. Kolejne utwory to „Dwa serduszka” wykonane przez Paulinę Malinowską i Monikę Ziółkowską. „Wiązankę podlaską” wykonała Paulina Malinowska. Chórzyści zakończyli tę odsłonę „Hymnem Trzeciego Tysiąclecia” w partii solowej Mateusza Stachury i Pauliny Malinowskiej. Akord fortepianowy wydobywał się spod rąk Moniki Bierć.

Reklama

W ostatniej części koncertu chór wykonał wiązankę hymnów Światowych Dni Młodzieży zainaugurowanych przez św. Jana Pawła II.

Żal, że odjeżdżacie, tak dziękował, parafrazując słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. Kazimierz Siekierko, proboszcz bazyliki. – Piękny profesjonalny śpiew, złożony w hołdzie św. Janowi II, który błogosławi nam z domu Ojca. Jaka to wielka radość, że wystąpiły dziś bielszczanki – mówił, zapraszając na herbatę, Ksiądz Dziekan.

Chórzyści odebrali wiele braw, bielszczanki spotkały się ze swoimi rodzinami. Paulina Malinowska jest wnuczką Marii i Zygmunta Malinowskich, członków Chóru Polskiej Pieśni Narodowej i chóru parafialnego, a Agnieszka Deniziak – córką Józefa, dyrygenta dawnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Bielsku Podlaskim i Ochotniczej Straż Pożarnej w Boćkach.

W chórze zespołowo śpiewa także Iwona Bolesta, pochodząca z umuzykalnionej rodziny, z której brat Piotr występował wraz z czteroma bielszczankami w programie „Bitwa na głosy” w grupie Piotra Rubika.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-31 09:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przekażmy sobie znak pokoju - koncert na Jasnej Górze

Magda Nowak/Niedziela

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli