Reklama

Niedziela Legnicka

Jeleniogórskie Święto Matki

Niedziela legnicka 24/2014, str. 5

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeleniogórskie Święto Matki, które odbyło się już 26 raz., zorganizowane zostało przez parafię pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach z proboszczem ks. dr. Józefem Stecem na czele.

Przez trzy dni 23-25 maja w różnych miejscach miasta i na terenie parafii chętni mieli okazję do modlitwy, dyskusji i radosnych przeżyć związanych z tym świętem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tradycyjnie z okazji Święta Matki odbyły się spotkania z młodzieżą szkół średnich. Gościem spotkań była diecezjalna doradczyni życia rodzinnego Dominika Warmuz z tematem „Dorastanie do miłości”. W siedzibie Filii Politechniki Wrocławskiej odbyła się sesja naukowa nt. „Obecność pierwiastka kobiecego w rodzinie, w życiu społecznym i w kulturze wczoraj i dziś”. Główne jednak wydarzenia miały miejsce 25 maja w parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Rozpoczął je przemarsz orkiestr dętych z Katowickiego Holdingu Węglowego SA KWK „Murki-Staszic” oraz z Grodziska Górnego i Chodaczowa, w towarzystwie miejscowej Gwardii Matki Bożej i Turków Grodziskich. Ci ostatni, przy dźwiękach orkiestr, popisali się musztrą paradną na przykościelnym placu.

Centrum wydarzeń stanowiła Msza św. w intencji matek, ojców, małżeństw i rodzin, podczas której miało miejsce ucałowanie dłoni spracowanych matek i żon. Ksiądz Proboszcz ucałował dłonie mamy ks. Łukasza Frątczaka, pracującego w parafii. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Józef Mielczarek z Wrocławia. Wśród gości znalazł się również prof. Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowiedział o zależności słów: matka – macierz – macierzyństwo.

Po Mszy św. rozpoczął się festyn rodzinny animowany przez Olgierda Poniźnika z występami artystycznymi, zabawami sportowymi i rodzinnymi oraz wydarzeniami związanymi ze Świętem Matki. Jednym z nich był np. Laur Wdzięczności, który każdy z uczestników może ofiarować dla swoich: matek, ojców, żon, mężów, ale i dla sióstr i braci w rodzinie.

Reklama

Warto podkreślić, że nie byłoby tego wielkiego wydarzenia, gdyby nie zaangażowanie ludzi, których proboszczowi parafii udało się zgromadzić wokół realizacji Święta Matki. Z tej racji zostało też w bieżącym roku powołane do życia Stowarzyszenie Święta Matki. – To formuła prawna społecznego działania na rzecz szacunku, miłości do matki – mówi o nim ks. Stec. – Stowarzyszenie zostało zarejestrowane i ma osobowość prawną, swój statut i logo przedstawiające rodziców z trójką dzieci. Przez poprzednie 25 lat, działaliśmy jako Komitet Święta Matki, a odtąd już jako stowarzyszenie, mając odpowiednie ramy prawne – dodaje.

Pytany, skąd narodził się pomysł święta, odpowiada: – Kiedy powierzono mi budowę tutejszego kościoła, zastanawiałem się, jak znaleźć równowagę między troską o materię a troską o ducha, wtedy przyszedł do głowy ten pomysł, aby, tak jak czcimy Matkę Bożego Syna, uczcić również nasze ziemskie matki. Bóg obdarzył mnie tą łaską, że moja mama jest do dzisiaj ze mną. Miała w życiu ciężko, ale ma też wielką wiarę. Zarówno jej obecność, jak i wielu ludzi życzliwych tej idei sprawiła, że narodziło się to święto. Były to lata 80. Wielu zaczęło je postrzegać jako swoistą „odtrutkę” na skomunizowany Dzień Kobiet. U podstaw stoi przede wszystkim cześć dla Matki Bożej. Jest to nasz dar dla Niej. Z miłości do Matki Bożej chcemy uczcić matki ziemskie. To zostało życzliwie przyjęte. „Temat” matki jest ponad wszelkimi podziałami. Ludzie, przychodzący do nas, mówią potem: tu czujemy szacunek do człowieka, do kobiety, do matki…

Życzymy organizatorom wytrwałości w realizowaniu kolejnych takich dni pod opieką Matki Bożej Miłosierdzia, patronki parafii.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-12 07:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z katedralnego wzgórza otacza opieką Kielce

Bazylika katedralna w Kielcach

TER

Bazylika katedralna w Kielcach

Więcej ...

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks. Olszewskiego

2024-06-30 17:32

red

Nowe wydanie tygodnika „Sieci” ujawnia treść listu księdza Michała Olszewskiego z fundacji Profeto. List osadzonego w areszcie księdza jest świadectwem publicznego upokarzania, nieludzkiego traktowania i esbeckich metod, którym był poddawany duchowny pod dyktando Prokuratury Krajowej rządzonej przez Adama Bodnara.

Więcej ...

Bp Andrzej Czaja: nic nie osłabiło naszej wiary tak bardzo jak materializm

2024-06-30 18:40

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Biskup opolski przewodniczył Mszy św. podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców na Górę św. Anny. W kazaniu zachęcał wiernych do umacniania i przekazywania wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Sport

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...